Atmaca Eğitimi – Atmaca Nasıl Eğitilir

Yakalanan atmacayı devamlı el bileğine oturtmak ve kanat kenarlarını ve göğüs tüylerini diğer elle sıvazlamak gerekmektedir. Önceleri hırçın olduğundan el yanaştırılınca pençe atmaya veya gaga ile gagalamaya çalışarak korunmaya gayret eder.

İlk anda verilen yemi de yemez. Yeni tutulan ve eğitimini almamış atmacaya “ACEMİ ATMACA” denir. Avcı atmacayı insanlara alıştırmak için kalabalık yerlere götürür. İnsanları devamlı görerek alışmaya başlar. Eğer insandan korkuyorsa “ADAMDAN SAYIYOR” denir. Atmacanın adam korkusunu kaldırıp uysallaşması bir hafta sürer. İlk avlanma eğitimi için akşam yem verilmez. Ve aç bırakılır. Sabah avlanma alanına gidilerek geniş ve düz bir yer seçilir. Bir bıldırcın alınır, ipe bağlanarak yerde uçurulur.

Eğer atmaca onun üzerine atılmak isterse av için hazır demektir. Uzun bir iplik bir ucu atmacaya diğer ucu da bıldırcına bağlanır. Atmaca avuca alınır, bıldırcın gösterilmeden havaya atılır, peşine atmaca salınır. Atmaca havada bıldırcını yakalarsa belli yere kadar götürerek yere bırakır. Bazen avını uzaklara götürür bazen de ağacın dalına konar. Her ikiside atmaca için olumsuzluktur. Avlamada iyi olan atmaca, avını yakalayınca götürmeden açık bir yere bırakan atmacadır.

Atmaca yemini yediği zaman göğüsün üst kısmında bir çıkıntı oluşur. Atmaca yemini yeyince istirahata bırakılır. Atmacanın tok olma durumuna “ATMACA OYINLİDUR” denilir. Atmaca oyunlu iken gezdirilirse rahatsız olur. Devamlı uçup rahat oturup dinlenecek yer arar.

Atmaca oyunlu iken de av peşine gidip avını yakalayabilir. Her atmaca kolay kolay tok iken av peşine gidip avını tutmaz. Bu tür atmacalar “ARSIZ ATMACA” diye adlandırılır. Atmacayı alıştırmak için verilen ilk eğitiminde, başka şekillerde denenir. Kendisine güvenilen atmaca aç bırakılmadan ve hatta peşine ip takılmadan da bıldırcın veya başka bir kuşun peşine atılarak denenebilir. Eğer avını tutarsa “ÇOK KESKİN ATMACA” diye methedilir. Atmaca avını yakalamaz ve bir ağaca konarsa LEŞ ile çağırma yapılır, veya oturduğu ağaç çıkılması kolaysa çıkılarak yanaşmaya çalışılır.

Bu atmacayı dalda denemedir. Eğer yanına yanaşınca uçmadan beklerse “DALDA YANAŞTHIAN” eğer ağaca tırmanırken uçup, yanaşmak mümkün değilse buna “KAÇAĞAN ATMACA” denilir ki ; kaçan atmacalar makbul sayılmaz. Kaçağan atmacalara güvenilmediği için peşlerine UÇURDEK” takılır. Uçurdek genelde sağlam naylon iplik veya misinadan yapılır. Bıldırcın aniden uçarsa peşine uçurdak ile birlikte salınır. İpliğin ucu avcının parmaklarına dolanmış olur.

Eğer atmaca avını kovalarsa ipliğin ucu bırakılır. Avın peşine doğru değilde ağaca veya başka yöne gidiyorsa ipin ucu bırakılmaz ve yavaşça çekilerek elde edilmeye çalışılır. Avını iyi yakaladığı anlaşılan atmaca veya tüylek’in peşindeki ip çözülür ve kısa çakşırla avın peşine “SALMA” yapılır. İlk yakaladığı av ile uzaktan çağırılarak gelmesi sağlanır. Geldiğinde kuşun boynundan yağlarını vermeden biraz yedirilir.

Bu hareket bir kaç kez tekrarlanır. En sonunda kuşu göğüs etleri elle tutularak yedirilir. İkinci ve sonraki günlerde ıslıkla veya diğer seslerle çağırılarak kuş yedirilir. Diğer zamanlarda da normal yemini vermeden önce ıslıklar çalınarak yanaşılır ve yem ondan sonra verilir. Böylece atmaca ıslığa şartlanır. Dışaru . uçı ırularak serbest bırakılır. Islık çalıp çağırınca yem verilecek diye uçup yanınıza kadar gelir.

98 thoughts on “Atmaca Eğitimi – Atmaca Nasıl Eğitilir

  1. Sa.. Atmaca beslemek için atmaca kimligi alınması gerekıomuş galıba ole bişe varsa atmaca kimligi nasıl alabilirim bilen varsa soylesin….

  2. BENDEDE YAVRU ATMACALAR VAR NASIL YETİTİRECEM BİLEMİYORUM ZOR GİBİ GELİYOR BANA . YA KAÇAR GELMEZLERSE GERİ KORKUYORUM

  3. slm iyi geceler bende iki tane atcama yavrusu var 15 gunluk saksıda buyuyo almak isteyen varsa yardımcı olurum sorun para degıl saksıda ölmesın kuşlar tşk

  4. arkadaşlar ben köylüyüm hem 1 atmacam var ve onu el üzerinde besliyorum 2 günde bi şey yemese 3 günde yer ona yeni tutulmuş bi serçe v.b gece atın yanına sabah gelin bakın o zaman serçeyi yedigini görürsünüz et de olabilir

  5. ben atmaca yakalıycam ama birtürlü yaka lıyamıyorum hemistır kulanıyorum yakalmak icin

  6. arkadaşlar ben atmaca beslemeyı cok ıstıyorum egıtebılecegıme ınanıyorum ama bulamadım dısı bır yavru atmacaya ıhtıyacım var.

  7. Adam nasıl egitildigini yazmış daha ne yazıyorsunuz nasıl egitilir diye beyin bedava :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.