Atmaca Avgahı (Tenta) Atmaca Klübesi

Atmaca avlanmak için önce çekirge veya danaburnu tutulur. Bununla ceceğen (kuş) yakalanır. Kuşla birlikte tepelere çıkılarak atmaca geçiti olan yerlerde “tenta” (saklanma kulubası) hazırlanır. Tentalar yeşil yapraklı ağaç dallarından yapılır.

Yaklaşık bir veya iki metre civarında tentalar yapılır. Dikilen kazıkların etrafı ağaç dallan ile örülür. Eğrelti otları ile delikleri kapatılır. Yan kısımlar ağaç dallan ile çevrilir. Üzeri dallarla kapatılır.

Atmacanın geliş istikametine oturup rahatça etrafı görebilecek yükseklikte, genişlemesine doğru gözleme deliği (pencere) açılır. Arka kısımda kazıklar üzerine tahtalar veya dallar çakılarak oturulacak yer hazırlanır. Sağ kol istikametinde kulübeye girmek için ve kuş oynatmak için yarım metre genişliğinde kapı bırakılır. Bu şekilde bannak hazırlanmış olur.

Tentalar bazı yerlerde sahiplenildiği için başkalan izinsiz kullanamazlar. Bunlar genellikle o kişilerin isimleri ile veya konumu itibariyle isimlendirilirler. Örneğin: Nezmi Tenta, Faik’i Tenta, Dağı Tenta, Mçoni Tenta, Aynalı Tenta, Tümbi Tenta ve Çifte Boğaz, Çamur Ali gibi isimlerle tanınırlar. Sahipsiz tentalarda oturabilmek için akşamdan veya geceden oraya ulaşıp tentayı kapmak gerekir.

Kulübe giriş kapısının bir iki karış ilerisinde atmaca avlama ağı kurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.