Atatürkçülük Düşünce Sistemi Nedir

04.12.2019
2.378
Atatürkçülük Düşünce Sistemi Nedir

Atatürkçülük Düşünce Sistemi Türk milletinin bugün ve gelecekte tam bağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması, aklın ve bilimin rehberliğinde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyine çıkarılması amacı ile temel esasları Atatürk tarafından belirlenen gerçekçi fikirlere ve ilkelere, Atatürkçülük veya Atatürkçü Düşünce Sistemi denir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli, Türk milletinin engin tarihî geleneklerinden haz ve ilham alan Atatürkçü Düşünce Sistemi’ne dayanır. Modern devletlerde devletin üç temel görevi vardır. Bunlar; tam bağımsızlık, millî egemenlik ve millî birliği sağlamaktır. Atatürk, tam bağımsız, millî egemenliğe dayanan, millî birlik ve beraberliğe büyük önem veren bir devlet anlayışını hayata geçirmiştir.Atatürkçülük, devletin rejimi ve işleyişiyle ilgili gerçekçi düşünceleri ve uygulamaları kapsar.

Atatürkçülük Düşünce Sistemi  Türk milleti, binlerce yıllık tarihi içinde köklü bir devlet geleneğine sahiptir. Diğer milletler karşısında varlığını bu sayede sürdürmüştür. Devletin millet için önemi, kuvvetli bir gelenek olarak benimsenmiştir. Bunun sonucu olarak devlete bağlılık, kanunlara saygı, devlet-millet kaynaşması oluşmuştur.Atatürk, Türk milletinin sahip olduğu bu devlet geleneğini, çağın gereklerine göre daha da güçlendirmiştir.

Atatürk, bir milletin yükselişi ve gerilemesini ekonomiyle bağlantılı görmüştür. “Yeni Türkiye’mizi lâyık olduğu seviyeye yükseltebilmek için mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız.” diyerek ekonominin önemini dile getirmiştir. Atatürkçü Düşünce Sistemi, Türk milletinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamayı ve ekonomik alanda kalkınmasını sağlamayı hedef alan bir düşünce sistemidir.

Atatürkçülük, aklın ve bilimin rehberliğinde Türk milletini çağdaşlaştırmayı amaçlar. Türk milletine, millî kimliğini kaybetmeden dünya milletleri arasında hak ettiği yeri kazandırmayı hedef alır. Bugün ve gelecekte millî onurumuzdan ve bağımsızlığımızdan en küçük bir taviz vermez. Atatürkçü Düşünce Sistemi, Türk milletinin çağdaşlaşmasında önemli bir yer tutar.

Atatürkçülük, devlet yönetiminde millet egemenliğini esas alan bir sistemdir. Atatürk, Türk milletinin devlet yönetiminde söz ve karar sahibi olmasına büyük önem vermiştir. Bunun en güzel örneğini önce Erzurum ve Sivas kongrelerini toplayıp milletin fikrini alarak göstermiştir.Atatürkçülük Düşünce Sistemi  Daha sonra 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’yi açarak milletin devlet yönetiminde söz ve karar sahibi olmasını sağlamıştır. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamayı amaç edinmiş Türk milleti de Atatürkçü Düşünce Sistemi’ni benimsemiş, bu sistemi yaşatmaya ve yüceltmeye karar vermiştir.

Atatürkçülük, Türk milletinin güven ve huzur içinde yaşamasını hedef alan bir dünya görüşüdür. Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak hâkimiyetin millete ait olduğunu göstermiştir. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte Türk milleti, kendi yöneticilerini seçerek demokratik yaşam biçimini günlük hayatında uygulayan medenî milletler arasında yerini almıştır.

Atatürkçülüğün temelinde, Türk kültürü ve insanlığın binlerce yıllık yüksek değerleri olan, bağımsızlık, özgürlük, insan ve vatan sevgisi vardır. Atatürk, bu değerleri göz önünde bulundurarak, Osmanlı Devleti’nin yıkıntıları üzerinde millî bir devlet kurmuştur. Türk devletinin güçlenmesini ve halkın mutluluğunu sağlamak, ülke gerçeklerinden ayrılmamak, halka saygılı olmak Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin başlıca gayeleridir. Devletimizin gelişip güçlenmesi ve her türlü tehlikeye karşı korunması için Atatürkçülüğün yaygınlaştırılıp benimsenmesi gerekir.

YORUMLAR

 1. bilinmiyor dedi ki:

  Ztn aynısı dil anlatım kitabında var yani. Az kalsn aynısını yaziyodm :(

 2. kader dedi ki:

  bence süper hazırlayanın veya hazırlayanların ellerine kollarına sağlık süper bir bilgi

 3. kübra dedi ki:

  başka bildiğiniz güzel siteler varmı nolur yardım edin aradığımı bulamıyorum normalde bu siteden çok yararlanırım ama şimdi aradığım bilgi yok ve ben sinirleniyorum açıkçası bildiğin,z güzel siteler varsa yazarmısınız :( ödevimi yapamıyorum hocada araştır bul diye araştırınca çıkmaz diyoz ama bizimhoca çıkar diyo ve ben hocaya sinir kapıyorum artık sosyal dersinden soğudum ders işlemek istemiyorum size bişey söyleyimmi ÖMÜR BİTER ÖDEV BİTMEZ ama biz uğraşıyoruz ve BİZE ÇOK YAZIK diyebilirim çünkü bu ödevlerden çok bıktım ben bu ne ya öğretmen diyo ben ödevi çok az veriyorum aslında bi günde 40 sayfa ödev veriyo ve ben bitiyorum şimdi bide bir ayda 450 sayfalık kitap ok diyo ne yapcam ben hiiç bilmiyorum açıkçası BU YAZIYI UZUN DEME OKU VE HOCALARIN NE KADAR ABARTTIKLARINI GÖR ÖDEV KONUSUNDA ve yeniden söylüyorum unutmayın ÖMÜR BİTER ÖDEV BİTMEZ doğru değilmi yani ama çok doğru söylüyorum ben gerçekleri yazıyorum bunları kulağınıza küpe olarak kulağınızda tutun

 4. kübra dedi ki:

  evet ya benim aradığımda burda yok nerdeyse hepsine girdim burda yok napcam bilmiyorum ama ben bu siteden başka şeyler araştırdığımda buluyorum o nedenlede çok iyi oluyo yani :)

 5. justen bieber dedi ki:

  bence iyi çünkü hocayı kandırdım

 6. diyor ki dedi ki:

  Ben aradığımı bulamadım ben temel amacını arıyom ama hiç nir yerde yok bilen söylesin

 7. tuğçe dedi ki:

  evet çok açık venet süper

 8. asdasfhg dedi ki:

  iymişşşşşşşşşş :D

 9. nursena dedi ki:

  çok uzun abi ya bu ne!!!

 10. deniz dedi ki:

  güzel güzel:)

 11. mert dedi ki:

  cok iyi

 12. seren dedi ki:

  ewt çok güzel

 13. Anonim dedi ki:

  çok güzel:)

 14. çok güzel anatılıyor:D dedi ki:

  çok güzel bir şey ve çok iyi anatıyar :D