Atatürkçü Düşüncede Milli Güç Unsurları Nedir

03.12.2019
1.778
Atatürkçü Düşüncede Milli Güç Unsurları Nedir

Atatürkçülük Türk milletinin ihtiyaçlarından doğmuştur. Türk tarihi ve Türk kültürüne dayanır. Bu nedenle Atatürkçülüğün dayandığı gücün dayanağı Türk milletidir.

a. Siyasi Güç

Siyaset veya politika; belirli bir amaca ulaşmak için izlenen yol demektir. Siyasi gücün dayandığı ilkeler: Milli egemenlik, Milli egemenliğin demokrasinin gelişmesi için kullanılmasıdır. Siyasi güç demokrasi ile birleşmekte ve kişi, devleti öz varlığı olarak tanımaktadır.

Siyasi güç, Atatürkçü Düşünce Sisteminin en önemli unsurudur. Siyasi gücün varlığı demokrasinin varlığı demektir. Siyasi gücün yokluğu devletin ve demokrasinin tehlikede olduğunu gösterir.

b. Ekonomik Güç

Siyasi amaçlara, ancak ekonominin sağladığı imkanlar doğrultusunda ulaşılabilir. Atatürkçülüğün hedefi olan güçlü ve bağımsız bir devlet ancak güçlü bir ekonomi ile sağlanır. Bundan dolayı ekonomik güç siyasi gücün en büyük yardımcısıdır. Atatürk ekonomik gelişmenin milli temeller üzerine oturtulmasını ve milletten kaynaklanan bir güç olmasını istemiştir. Askeri zaferlerin ekonomik zaferlerle pekiştirilmesini yoksa tek başına askeri başarıların bir anlam ifade edemeyeceğini belirtmiştir.

c. Askeri Güç

Türk ordusu, tarihten gelen köklü gelenekleri, yenileşmenin öncüsü ve milli bağımsızlığımızın koruyucusu olarak Atatürkçü Düşünce Sisteminin temel unsurlarındandır. Türk ordusu cumhuriyetin ve Milli egemenliğin garantisidir.

d. Sosyo- Kültürel Güç

Sosyo-kültürel güç iyi bir eğitim almış teknik bilgiye ve kültürel birikime sahip insanların oluşturduğu bir güçtür. Atatürk sosyo-kültürel gücün artması için eğitim ve kültür alanında çalışmalar yapılmasını gerekli görmüştür.

YORUMLAR

 1. kaplan dedi ki:

  Tam istediğimi bulamadım

 2. ŞERİFE dedi ki:

  çok kısa lütfen biraz uzatın

 3. badem dedi ki:

  bence normal ama hala aradığımı bulamaddım

 4. Batuhan dedi ki:

  çok saolun odevıme yardımcı oldu

  1. ŞERİFE dedi ki:

   şuan mat dersimiz boş bizim matematikçi gelmemiş biz dışarı çıkmayı beklerken müdür bizi dişarı çıkırmadığı gibi azarladı şuan sınıfta kopuyoz (300 500 ortam güzel KOP KOP)

 5. Anonim dedi ki:

  GÜZEL

 6. EDA dedi ki:

  ÇOK UZUN

 7. adsız dedi ki:

  süpersiniz rastladığım en mantıklı cevaptı

 8. irem dedi ki:

  tanımlar daha kısa olursa sevinirim