Atatürkçü Düşüncede Dayanışmanın Milli Birliğin Sağlanmasındaki Önemi Nedir

04.12.2019
1.588
Atatürkçü Düşüncede Dayanışmanın Milli Birliğin Sağlanmasındaki Önemi Nedir

Önce Milli Birliğin dayandığı öğeleri kısaca belirtmek istiyorum. Bu öğeler toplumsal, tarihsel ve kültürel değerlerdir ki; belli başlıları milliyetçilik, milli irade, milli kültür ve gelenekler, milli ülkü, milli tarih bilinci, milli ahlak, milli dil, milli bayrak ve milli marş, sosyal adalet ve laik devlet yönetimi gibi öğelerdir.

Bu gün saygıyla andığımız cumhuriyetimizin kurucusu Olan Mustafa Kemal ATATÜRK, daha milli mücadeleye başlarken milli güç ve milli birliğe önem vermiş, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri ile bu düşüncesini somutlaştırmıştır. Milli birlik ve beraberlik içinde İstiklal Savaşı’nı kazanan Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyet döneminde yaptığı reformlarda da milli birlik konusuna önem vermiş ve Onuncu Yıl nutkunda geride kalan yılları değerlendirirken milli birliğin önemini şöyle ifade etmiştir. “Türk milleti çalışkandır. Türk Milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. ”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin mevcudiyetini ve geleceğini yine milli birlik ve beraberlikte görmüş, bu düşüncesini de şu vecize ile dile getirmiştir. “Biz esasen milli mevcudiyetin temelini milli şuurda ve milli birlikte görmekteyiz.” diyen Ulu Önder devletin yönetiminde ve korunmasında da aynı düşünce ile şu vecizeyi söylemiştir. “Türk Milletinin idaresinde ve korunmasında, milli birlik, milli duygu ve milli kültür en yüksekte göz diktiğimiz idealdir.”

Milli birliğin ve beraberliğin temel taşları olan öğeler üzerinde de kısaca durmadan geçemeyeceğim. Milli birliğin temel öğesi olan Milliyetçilik konusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından birçok konuşmada anlatılmıştır. Atatürk 1926’da bu konuşmadaki düşüncelerini şöyle dile getirmiştir. “Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk Milliyetçisiyiz. cumhuriyetimizin dayanağı Türk toplumudur. Toplumun bireyleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa o topluma dayanan Cumhuriyet de kuvvetli olur. ”

Milli birliğin en önemli öğelerinden biri olan milli dil konusunda da Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesi şöyledir. “Milliyetin çok belirgin ve değerli temellerinden birisi dildir. Türk Milleti’ndenim diyen insan her şeyden önce ve kesinlikle Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne ve toplumuna bağlılığını ileri sürerse buna inanmak doğru olmaz.”

Milli birliğin diğer bir öğesi olan milli irade konusunda Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” vecizesi bize milli iradenin önemini anlatmaya yeterlidir.

Milli birliğin çok önemli bir öğesi de milli kültürdür. İnsanların yetiştikleri toplumun etkisinden kurtulmadıklarını Atatürk şöyle ifade eder. “İnsanlar geleneklerini, ahlaklarını, duygularını, eğilimlerini hatta düşüncelerini geliştirme ve eğitmede içinde yetiştiği toplumun genel eğiliminden kurtulamazlar. ”

Milli birliğin temellerinden olan milli inanç ve ülkünün milli mücadelenin kazanılmasındaki önemini Atatürk şu sözleriyle dile getiriyor. “Milli mücadelede kişisel hırs değil, milli ülkü, milli benlik gerçek itici güç olmuştur. ”

Mustafa Kemal Atatürk milli tarih bilincinin başarıyı arttıracağını da şöyle ifade ediyor. “Türk Çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendine kuvvet bulacaktır.”

Milli birlik ve beraberliği yasalarda da görmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının başlangıç bölümünde “Ebedi Türk Vatan ve Milletinin bütünlüğünü ve kutsal Türk Devletinin varlığına karşı cumhuriyet devrinde benzeri görülmemiş bölücü ve yıkıcı kanlı bir iç savaşın gerçekleşme noktasına yaklaştığı sırada” şeklinde başlamakta ve milli birlikle ilgili esaslar geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Türk varlığının devleti ve ülkesiyle bölünmezliği esası yer almıştır. Buna göre devlet ve ülke bir bütündür. Dili Türkçe’dir şeklinde oluşturulmuştur.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünceleri ışığında milli birlik ve beraberliğin önemini dile getirmeye çalıştım. Sözlerimi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli birlik ve beraberliği çok özlü ve çok güzel bir şekilde açıklayan bir vecize ile birlikte bitirmek istiyorum.

YORUMLAR

 1. anonim dedi ki:

  yazı güzel ama kendi yorumunuzu yazdığınız için bana faydası olmaz

 2. Cansu dedi ki:

  Güzel bir yazı

 3. Anonim dedi ki:

  güzel yapmışınız ama özet olarak yapsaydınız daha güzel olurdu

 4. bozkurt ali tekin dedi ki:

  ADAM SANKİ KENDİ YORUMUNU YAZMIŞ YAAA BERBAT BİR YAZI

 5. selena dedi ki:

  yaaaa evet gerçekten güzel olsada ardığım şey değil ne yapacam ben şimdi yyaaaa

 6. slny dedi ki:

  hiç bişey anlamadım

 7. betül dedi ki:

  bu yazıdan bişey anladıysam namertim bu ne yaaaaaaaaaaaa

 8. melisa dedi ki:

  açıklamalarınız çok güzel.Birçok insanın unuttuğu şeyleri hatırlattınız…

 9. damla dedi ki:

  peki