Aşure Tarifi (Aşure Nasıl Yapılır?)

Aşure Tarifi : Evet Doslar Aşure Ayınnın en Meşur yemeğidir. Aşure. Sizlere Bu İçeriğimizde Aşure Tarifi vermeye Çalışacağız. Bilindiği Üzere Aşure Bolluğu ve Bereketi Anımsatan Bir tatlıdır. Aşure Tadı ve Görüntüsüyle Herkesin Sevdiği Tatlıların En başında yer alan Geleneksel Bir tatlıdır. Muharrem Ayı İse Aşure Ayı Olarak Kutlanır ve Bu Ayın Onuncu Gününde ise Aşure Günü Olarak Kutlanmaktadır.

Aşure Tarifi : Aşure Söyşenenlere Göre Büyük nuh tufanı sona erince Nuhun gemisi karaya Oturarak gemide bulunan insanlar Şükürde bulunmak için bir kutlamada bulunurlar. Nuhun gemisinde Bulunan insanların yiecekleri az olduğu için ellerinde Bulunan Yiyeceklerle bir çorba pişirirler. Böylelikle Bizim bugün kutladığımız ve pişirdiğimiz Aşure yemeği ortaya çıkmış olur. Şimdiz Sizlere Bu Güzel Tatlının Yapılışını Tarif etmeye çalışacağız.

Aşure Tarifi

Aşure Yapımında Kullanacağımız Malzemeler.
-1/2 kg buğday
-1 fincan pirinç (çay fincanı)
-200 gr kuru fasulye
-200 gr kuru ceviz
-200 gr fındık
-100 gr pilav fıstığı
-1 kg toz şeker
-200 gr nohut
-4 adet limon
-50 gr kuş üzümü

Aşure Tarifi  : Malzemelerimizi Hazırladım şimdi İse Aşurenin nasıl pişirildiğine Gelelim. Aşağıda Sizlere Aşurenin Nasıl pişirildiğine Dair Pratik bilgiler vermeye Çalışacağız.

Aşure’nin Yapılışı:
Aşure Tarifi :Elinizde Bulunan Pirinçleri ve Buğdaylarını İlk Öncelikle Yıkayın.. Pirinçleri ve buğdayları Bir tencereye koyarak  üzerine su ekleyin (üzerini 2-3 parmak aşacak şekilde). Bu şekilde 5 dakika boyunca  karıştırarak pişirin.Üzerini güzelce kapatıp sıcak bir ortamda, bir gece boyunca bekletin. Fasulve Nohutu yumuşayıncaya kadar haşlayın.

Pirinç ve buğdayları tencereye biraz sıcak su ekleyerek ateşe koyup kapaksız olarak kaynatın. Dibinin tutmamasına dikkat edin, devamlı karıştırın. Bir süre sonra altını kısarak, kabukları soyulmuş nohut ve fasulyeleri katın. Malzemeler kısık ateşte pişerken karıştırarak bir kilogram şekeri de ilave edin. Ateşten almaya yakın limonları rendelenip aşureye katın ve bir iki taşım daha kaynatın. Ateşten almadan önce isteğinize göre gül suyu da ekleyebilirsiniz. Soğumadan kaselere koyun. Fındığı, cevizi ve pilav fıstığını kavurarak aşurelerin üzerine serpiştirebilirsiniz.

Afiyet Olsun. İnşallah Güzel Bir Şekilde Yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.