Asma Nedir

03.12.2019
758
Asma Nedir

Asmagillerden 500 türü içinde meyvesi için yetiştirilen ve en çok tanınan bir (Vitüs vinifera), Hindistan ve Kafkasya topraklarında türemiş olan bu bitki, bugün dünyanın pek çok yerinde yetiştirilmektedir.

Meyvesi yendiği gibi meyvesinden şarabı da yapılan bir bitkidir. Gövdesine kütük denir. Eğri büğrü, düzgün olmayan gövde sarılgan ve tırmanıcıdır. Sülük adı verilen uzun filizlerle çevresindeki desteklere tutunur, böylece boylanıp yayılabilir.

Yaprakları genellikle derin oymalı ve parçalıdır. Çiçekleri başa-ğımsı salkım biçimindedir. Meyvesine üzüm denir. Yuvarlak ya da yumurtamsı biçimde” sulu, tatlı, mayhoş meyveler türlü renklerde olduğu gibi, türlü kokularda da olabilir. Asma, meyvesi için yetiştirilir. Bu işle uğraşan tarım koluna bağcılık denir. Çok bakım isteyen bir bitkidir.

Türkiye’de yetiştirilen 70’e yakın üzüm asmalar.na örnek olarak, çekirdeksiz, razaki, çavuş, kınalı yapıncak, misket, müşküle vb. sayılabilir. Üzüm yaş olarak yendiği gibi, kurutularak da yenir; şarap, şıra, pekmez, sirke yapımında kullanılır.

Yurdumuzun Trakya, Marmara, Ege, Güney Anadolu, Doğu ve Orta Anadolu bölgelerinde, 1980’de, 850.000 hektar arazide 820. 000.000 kütükten 3.600.000 ton üzüm elde edildi. Dış ülkelere yılda yaklaşık 80 bin ton kuru üzüm satılmaktadır. Asma’-nın yaprakları salamura durumunda ya da yeşil olarak yemek yapımında özellikle sarmada kullanılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.