Aslan Dişi Faydaları Nelerdir

   29.11.2018
   1.372
   Aslan Dişi Faydaları Nelerdir

   ASLAN DİŞİ (Taraxacum of-ficinal) — Bu bitkinin adına (Kara hindiba), (Yabanî acı marul) da derler. Yaprakları rozet şeklindedir Çiçekleri güzel sarı renktedir. S

   apları kırıldığı zaman beyaz süt gibi bir su a-kar. Yapraklan ilkbaharda toplanıp kurutulur. Kökünü sonbaharda çıkarıp almak lâzım gelir.Bu bitki insanlar için hem gıda, hem de devadır. Çünkü bazı memleketlerde bu bitkiyi, salata gibi, çiğ olarak hazırlayıp yerler ve çok severler.

   Sağlığa Faydaları

   Bu bitkinin terkibinde (Taraxacine) adında acı bir madde vardır. (60-100) gram miktarındaki kök, bir litre suda, on dakika kaynatılıp üç hafta müddetle, bundan sabah, akşam birer kahve fincanı içilirse vücuda kuvvet verir. İdrarı söktürür. Sidik torbasmdaki iltihapları ortadan kaldırır.

   Taze sürgünlerinin kırılmasıile elde edilen süt gibi özsuyu, dişleri temizler ve dişlerin dibinde toplanan kirleri izale eder.

   Kaynamış süt içine bu bitkinin yapraklarından bir miktar konarak Decoction yapılıp içilirse, göğsü yumuşatır, öksürüklere pek iyi gelir. (25) gram Aslan dişi kökü, bir avuç mercimek ve (10) gram meşe kabuğu bir litre suya konup yirmi dakika kadar kaynatılır, bundan sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce birer fincan içilirse, kalın barsak iltihabından hâsıl olan kanlı balgamlı ishallere iyi gelmektedir.

   Eski doktorlar bu bitkiyi emzikli kadınların sütünü ziyadeleştirici gibi de kullanmışlardır. Böbrek, safra taşları ve sarılık için de faydalı bir ilâç olarak eskiden çok kullanılmıştır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.