Asilbend Nedir? Asilbend Faydaları Nelerdir

29.11.2018
1.600
Asilbend Nedir? Asilbend Faydaları Nelerdir

ASİLBEND (Benjoin offici. nal) Asilbend bir ağacın öz-suyudur. Bu ağaç Cava ve Bor. neo taraflarında yetişir. Yaprak- ları uzunca yuvarlak, altları tüylü, çiçeklerinin dışı beyaz, içi kırmızı, meyvası da kırmızıdır. Zamanında bu ağacın gövdesine yarıklar yapılır.

Buradan asilbend dediğimiz özsu akar ve havada kuruyup donar. Bu özsu. yun içinde güzel kokulu esans, lar ve daha başka tesirli şifalı maddeler vardır.

Sağlığa Faydaları

Asilbendi alkol vesair bir takım maddelerle karıştırıp hekimlikte türlü şekillerde ilâçlar yaparlar. Kokusu dolayısile birçok mikropları öldürmek hassasını haizdir. Bundan başka müzminleşmiş göğüs nezlelerinde yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak tesir eder.

Alkol ile yapılan hülâsaları merhemlerin ve kremlerin terkibine girerek meme çatlaklarında, donmalarda bir çok deri Hastalıklarında gayet faydalı olur. Ec-zahanelerde, içinde asilbend bulunan birçok ilâçlar vardır ki, bunlar, ev ilâcı olmaktan ziyade, hekimin reçetesi ve eczacının hazırlaması ile kullanılabilecek olan tertiplerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.