Asidborik Nedir?

ASİDBORİK (Acide boriaue) — Hekimlikte olduğu kadar halk arasında da çok tanınmış olan güzel bir ev ilâcıdır.
Asidborik, beyaz bir tozdur. Parlak pullar halinde de bulunur. Lezzeti gayet hafif ekşidir. Suda çok erimez. Bir litre sıcak suda ancak (40) gram kadar a-sidborik eritmek kabildir. Bu su hafifçe mikrop öldürme kudre-tindedir. Tatbik edildiği yerde tahriş yapmaz.

Onun için, bazı göz Hastalıklarında göz banyosu, kulak, boğaz Hastalıklarında gargara ve kulak yıkanması i-çin, sidik torbası iltihaplarında lâvaj suyu olarak çok kullanılır.

(100) gram vazelin içerisine (10) gram asidborik karıştırılarak yapılan ilâç, (Asitborik merhemi) yaralar, yanıklar, ekzema, çakma, ergenlik… gibi deri Hastalıklarında, el yüz çatlaklarında, nezleden ileri gelen burun yara ve çatlaklarında, yumuşatıcı, güzel bir merhemdir.

Asitborikli gazlar yara pansi-manlarında kullanılır.

(0,20) yirmi santigram (Men-thol), (20) gram asitborikle karıştırılırsa güzel kokulu bir nezle enfiyesi olur. Bu enfiyeden birer parça buruna çekmek nezleye pek iyi gelir. Çünkü hem Menthol, hem de asitborik, her ikisi de mikropları öldürmek hassasını haizdirler. (Bu nezle enfiyesini, kokusunun çabuk uçmaması için, kapağı, iyi kapanmış kutular içinde saklamak lâzımdır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.