Ardıç Tohumu Faydaları Nelerdir

ARDIÇ (Juniperus commn.nis) (2-5) metre yüksekliğinde, yapraklan ince, uzun ve sivri olan bir ağaçtır. Bu yapraklar hiç solmaz. Devamlı olarak yeşilliklerini muhafaza ederler.

Meyvalarını Kasım, Aralık aylarında toplayıp gölge bir yerde arasıra altüst ederek kurutmak lâzımdır. Bunların iyisi siyah, parlak ve ağır olanlardır. Bu meyvalar kozalak şeklindedir ki, adına halk arasında (Ardıç tohumu) derler.

Sağlığa Faydaları

Ardıcın hemen bütün kısımları hekimlikte kullanılabilir. Ardıç terletici bir bitki olduğundan, muhtelif şekillerde romatizma ve soğukalgmlıkla-rında faydalıdır.

İdrarı söktürmek hassası dolayısile vücudun derisi altında su toplamalar ve şişliklerle kendisini gösteren Hastalıklarda ardıç güzel bir ilâç olur, ayni zamanda kansızlığa karşı iyi gelir. Uzun süren Hastalıklardan kalkmış, zayıf insanların midelerini, kalblerini ve bütün vücutlarını kuvvetlendirir. Tohumlarından yapılan (gim) adındaki içki makbuldür.

İki kısım ardıç tohumu, bir kısım adaçayı, bir kısım ayrık kökü birbirile karıştırılarak, on dakika bir litre su içinde kaynatılır, sabah, öğle, akşam birer fincan içilirse mide dolgunluklarına iyi gelir ve idrarı söktürür. Ardıç tohumu nefes kokusunu izale eder.

One thought on “Ardıç Tohumu Faydaları Nelerdir

  1. bende ardıç ağacı çok tohumlarını topluyorum nerde nasıl kullanacağımı bilmiyorum yardım ederseniz memenun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.