Anber Nedir? Nasıl Elde Edilir?

   29.11.2018
   1.869
   Anber Nedir? Nasıl Elde Edilir?

   Anber balığından çıkarılan güzel kokulu bir madde olup kül rengindedir. Adını çıkarıldığı balıktan almaktadır. Sağlıkta ve esans yapımında kullanılmıştır.

   Anberin çeşitleri çoktur, renkleri de değişiktir. Beyaz, boz, kırmızı, sarı, yeşil, mavi, siyah ve karışık renklerde olanları vardır. En iyisi boz renkte olanıdır. sonra mavi, sonra sarısı gelir. En kötüsü siyah olanıdır.

   Üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen anber altın gibi asla değişikliğe uğrayıp bozulmaz. Bu özelliği miskten üstün olmasını gerektirmez. Buna rağmen anber hakkında “güzel kokuların kralı “denilmiştir. Miskten sonra güzel kokuların en güzellerindendir.

   Elde Ediliş Şekli;

   Anberin elde edilişi konusunda değişik görüşler vardır. Bazılarına göre denizde bir pınardan petrol gibi kaynar. Yağlı olması sebebiyle suyun yüzüne çıktığında donar, rüzgar dalga ile sürüklendiğinde toplanır.

   Diğer bir görüşe göre ise, donmuş anber tanelerini balıklar yutar, kendilerine zararlı olduğu için balıklar ölür, rüzgar ve dalda sebebiyle ölmüş balıklar sahile gelir, bunları toplayan avcılar karınlarını yararak anberi çıkarırlar. Daha başka görüşlerde vardır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.