Anasonun Faydaları Nelerdir

   29.11.2018
   1.109
   Anasonun Faydaları Nelerdir

   ANASON (Pimpinella anisum) Yarım metre kadar yüksekliğinde, yapraklan yuvarlak veya böbrek şeklinde, çiçekleri beyaz, meyvalan yumurta biçiminde, tüylü, beyazımtrak bir bitkidir. Bu meyvalar küçük ve kokuludur. Yakıcı bir lezzeti vardır. Bitki Temmuz, Ağustos aylarında toplanarak kurutulur.

   Şarka mahsus bir bitkidir. Av-rupaya On dördüncü veyahut On altıncı yüzyılda getirilmiş olduğunu söylerler.Bitkinin kullanılan yeri kokulu olan meyva ve tohumlarıdır. Müessir maddesi (Anethol) dur.

   Sağlığa Faydaları

   Anason hazmı kolaylaştıran bir ilâçtır. (30) gram anason yaprağı yahut (15) gram a-nason tohumu bir litre suda maserasyon yapılır ve yemeklerden evvel birer çorba kaşığı içilirse mideyi düzeltir, hazmı kolaylaştırır. Bundan başka anason barsaktaki gazları defeder. İdrarı söktürür, göğsü yumuşatır, karın ağrılarında, bulantı ve kusmalarda iyi gelir.

   Küçük çocukların mide, barsak bozukluklarında, barsaklarında gaz toplanması ve inkibaz gibi hallerinde anasondan çok istifade olunur.

   Midelerinde fena gazler toplanıp kokulu geyirtilerden sıkıntı çeken Hastalara bir çay kaşığı karbonata içine bir bıçak ucu anason tozu karıştırıp içirmek suretile bu sıkıntıları önlemek mümkündür.Anasondan çıkarılan esans (anason ruhu) aynı hassaları haizdir. Bu esans bazı diş ilâçlarına ve bazı alkollü içkilere koku vermek için kullanılır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.