Alpaka Nedir

   05.12.2019
   812
   Alpaka Nedir

   1. Çift parmaklılar takımının devegiller sınıfından, Güney Amerika’da yaşayan, uzun tüylü, memeli bir hayvan ( Lama glama pacos ).
   2 . Bu hayvanın yünü veya bu yünden dokunan kumaş.

   Çift toynaklılar (Artiodactyla) takımının devegiller (Camelidae) familyasından, Güney Amerika’da yaşayan ve lâmayla yakın akraba olan bir tür memeli hayvan. Lâma gibi Alpaka da doğada yabanî örnekleri bulunmayan evcil bir hayvandır. Her iki türün de İnka uygarlığı döneminde ya da daha önce evcilleştirilmiş olduğu düşünülmektedir. Alpakalar, Güney Amerika’da Bolivya ve Peru’da yaşar. Evcil bir hayvan olan Alpakalar yünü için yetiştirilir.

   Alpaka (Vicugna pacos), devegiller (Camelidae) familyasından ağırlıklı olarak yünleri için beslenen, Güney Amerika’nın And Dağları’nda yaygın evcilleştirilmiş bir deve türü. Kökeninin guanakolardan mı yoksa vikunyalardan mı geldiği ya da kendine özgü bir cins mi olduğu ya da her iki türün bir melezi olup olmadığı tartışma konusudur.

   Alpaka Özellikleri
   Tüm deve türlerinde olduğu gibi alpakalar da görece uzun vücuda sahip olup, ince bacaklar, uzun ve ince boyun, küçük bir kafa karakteristik özellikleridir.

   Bütün Yeni Dünya develeri gibi hörgücü bulunmaz. Lamalardan biraz daha küçük olmakla birlikte 55 ile 65 kg ağırlıklarıyla onlardan belirgin şekilde daha hafiftirler. Renk, genelde tek renkli kahverengi, siyah ya da mavi-gri olup, ender olarak lekelidir. Dikkat çekici olan, 50 cm’ye kadar ulaşabilen uzun tüylerdir.

   Alpaka» (Lama pacos), lama’dan daha ufak ve daha koyunumsu görünüşlüdür. Yapağısı 60 santim uzunluğunda olabildiğinden neredeyse yere değer. İpeğimsi lifleri dokunarak dünyaca tanınmış dayanıklı bir kumaş halinde getirilir. Gerek lama, gerekse alpaka, guanako’nun soyundan geldiği sanılan evcil hayvanlardır. Bununla beraber, alpaka’ nm, bugün soyu tükenmiş üçüncü bir türden gelmiş olması da mümkündür.

   Alpaka Yaşam şekli
   Alpakalar, tüm deve türleri gibi sosyal hayvanlardır ve grup içinde rahattırlar. Bitki yiyici hayvanlar olup, nerdeyse sırf otlarla beslenirler. Tüm develer gibi sindirimde onlara yardımcı olan çok odalı mideye sahiptirler.

   Hamilelikleri 240 ile 345 Gün arasında değişir ve dişi, Güney Amerika’da „Cria“ adı verilen yavru dünyaya getirir. Bu yavru yaklaşık altı ile sekiz Aya kadar emzirilir ve 12 ile 24 Ay arasında cinsel olgunluğa ulaşır.

   Alpakanın Tarihçesi
   Alpakaların evcilleştirilmesi lamalar gibi yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarına uzanır. Lama, Güney Amerika’da yük hayvanı olarak hizmet ederken, alpakalar yünleri için üretilmişlerdir. Alpaka mantosu İnka kültüründe bir refah işareti olarak kabul edilmiş, İnkaların ileri gelenleri, büyük alpaka sürülerini güçlerinin bir gösterisi olarak kabul etmişlerdir. Bu durum Peru’nun İspanyollar tarafından fethedilmesiyle değişir. İşgalciler, beraberinde koyunları getirir ve yerel evcil hayvanların incelenmesine ilgi göstermezler. Böylelikle alpakalar neredeyse nesli tükenen bir hayvan olarak fakir kızılderi halkının hayvanı haline gelir.

   Bugün Avrupa’da Alpakaların önemi sürekli artmaktadır. Örneğin Almanya, ülkedeki alpaka lifleri gereken kaliteye ulaşmadığından bu hayvanları ithal etmektedir. Şu an sadece Almanya’da 2000 alpaka bulunmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.