Ali Kandemir

08.12.2018
1.015
Ali Kandemir

1321 (1905) Yılında Rize’nin Velâ (Veliköy) köyünde doğdu. Velâ grubuyla birlikte 1920 yılı sonlarında İzmit-Kandıra’ya giderek İpsiz Recep’in çetesine katıldılar.

1921 Yılı içerisinde de düzenli ordunun kuruluşu ile birlikte bir tabur olarak 41. Alayda yerlerini aldılar. İzmit-Kandıra bölgesi ve civarındaki isyanların bastırılmasında ve işgal kuvvetlerine karşı verilen mücadelede kahramanlıkları görüldü. Birlikte katıldıkları pek çok çatışma ile ilgili bilgileri aldığımız Hacı Emrullah Alkan Onu şöyle anlatıyordu.

Kandemiroğlu Ali ile çok defa yan yana harbettuk. Cesur ve ileri görüşlü bir kişi idi. Bir gece baskınında yine beraberduk, Yunanı bastuk,vuracağumuzu vurduk. Tam geri çekileceğuk, birden gavurun mitralyözleri kusmağa başladı. Gece zifiri karanlık,parmağuni gözüne sok. Az ilerimde karaltılar koşuşuyordu. Tüfeğümi doğrultum. Dedüm birkaç gavur dağa vurayım. O tarafa ateş edecektum ki Ali beni uyardı.

  • _Ateş etme ,yerümuz belli olacak, arkadaşlar çekiliyor. Haydi

Bismillah Allüekber.. dedi. Sağ salim geri çekildik. Biraz daha kalıp, ben de ateş etmiş olsaydım mitralyözler ikimizi de biçmişti. Zayiatımız da çok olurdu.

Sakarya’nın mahşerinde Allahüekber ! sadaları arasında boğaz boğaza vuruşan Ali Kandemir ve arkadaşları, Afyon ovasındaki son vuruşmadan sonra kopan fırtına ile birlikte İzmir’ e doğru akmaktadırlar. Zaferden sonra köyüne dönen Ali Kandemir 12.12.1967 tarihinde öldü. Mezarı Veliköy’dedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.