Albert Einstein Kimdir (Hayatı) Eserleri

04.12.2019
984
Albert Einstein Kimdir (Hayatı) Eserleri

EINSTEIN, Albert (1879-1955), Alman fizikçi, Ulm’da (Almanya) doğdu. Yahudi asıllıdır. Zürich’te Eidgenössische Technische Hochschule’ün (ETH) fi-zik-matematik bölümünü bitirdi (1900). İsviçre uyruğuna geçtikten sonra bir süre Bern’de teknik uzman olarak çalıştı. 1909 yılına değiş sürdürdüğü ve görevi sırasında bilimsel çalışmalarını makale olarak yayımladı.

1908′-de Bern Üniversitesi’ne sunduğu çalışma ile doçent oldu ve aynı üniversitede ders vermeye başladı. 1911’de profesör oldu. Zürich, Prag ve Almanya’daki bir çok üniversite ve enstitülerde bulundu. I. Dünya Savaşı’na karşı çıktı. 1917’de ikinci karısı Elsa ile evlendi.

Fizikte devrim yapan ve çağdaş fiziğin doğmasına yol açan Görelilik Ku-ramı’m 1915’te açıkladı. Ancak Almanya’da savaştan sonra gelişmeye başlayan Nazi propagandası Einstein’in buluşunun salt Yahudi olduğu gerekçesiyle reddine yol açtı, fakat bu tepki ve eleştirilere neden oldu.

Ancak, yine de, 1921 Nobel Fizik ödülü’nün Einstein’a verilmesini engelleyemedi. Bundan sonra bilimsel çalışmalarının yanı sıra barış savunuculuğunu da aktif larak yürütmeye başlayan Er stein, atom bombasının yapına ve bunun savaşta kullar masına şiddetle karşı çık ABD’de ve Avrupa’nın bir ç« büyük üniversitesinde çağr: profesör olaak dersler verdiyi de, Hitler’in iktidara gelmese den sonra ülkesine döneme: 1940’ta ABD uyruğuna gep Princeton Üniversitesi’nde gör aldı ve ölümüne dek burada yaş dı. öldüğünde insanlık yalnız.

büyük bir bilim adamını değil aynı zamanda bu büyük enerj nin insanlık yararına kullar ması için var gücüyle savaşı bir barışseverini de yitirmiş .

Başlıca eserleri: Relalivity, tk Social and the General Teory: Popular Exposition (Görelili Kuramı 1920), The World As See Itp (Gördüğüm Dünya 193^ The Evolition of Physics (F ziğin Evrimi 1938), Ideas am Opinions (Düşünceler ve Gf rüşler 1954).

YORUMLAR

  1. €n€s dedi ki:

    adamsınız hep böyle olun

  2. nur dedi ki:

    güzellll

  3. derya dedi ki:

    ii bi site