Akşehir Gölü Nedir

04.12.2019
629
Akşehir Gölü Nedir

Akşehir Gölü

Konum İç Anadolu Bölgesi, Türkiye
Koordinatlar 37°47′0″K, 31°33′0″D
Uzunluk 39 km
Genişlik 20 km
Yüzölçümü 353 km2
Ortalama derinlik 171 m
En büyük derinlik 8 m
Yüzey rakımı 954

Eber Gölü gibi Sultan dağları ile Emir dağı arasındaki çöküntü alanında yer alır. Akşehir ilçesinin yanında İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir göldür. İdari olarak Konya ve Afyonkarahisar illeri sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kapalı bir havzada bulunduğundan dışarıya akıntısı yoktur. Buna karşın suları çok az tuzludu. Kıyılardan Göle karışan tatlı Su kaynaklarının bolluğu, kıyılarda Suyun tatlılaşmasını sağlar. Tuzluluk orta kesimlerde ve kuzeydoğuda daha belirginleşir.

Göl, Sultan dağlarından inen mevsimlik ve sürekli akarsular, Göl çevresindeki akiferlerin yer altı Suyu akımı ile Göl alanına düşen yağışlarla beslenmektedir. Boşalımı ise, göl yüzeyinden buharlaşma ve sulama amacıyla alınan sularla olmaktadır.

Gölün geçmişte Taşköprü çayı vasıtasıyla Eber Gölü ile olan bağlantısı, Eber gölü çıkışına DSİ’nce inşa edilen Regülatör ve sulama kanalları ile kesilmiştir.

Göldeki su seviyesi ve göl alanı yıllara ve mevsimlere göre büyük değişiklikler göstermektedir. 1961-1991 rasat periyodunda en düşük su seviyesi Kasım 1963’de tespit edilmiştir. Buna göre su kodu 955.01 metre, göl alanı 25 500 hektar ve su Hacmi 460 milyon m3 olmuştur. En yüksek su seviyesi ise Mayıs 1970’de tespit edilmiş, bu seviyedeki su kodu 959.76 metre göl alanı 39 000 hektar ve su hacmi 2.1 milyar m3 olmuştur

Sığ bir göl olup derinliği 2 ile 4 m arasında değişmektedir. Gölün güneydoğusundaki yaklaşık 10 kilometrelik kıyı şeridi dışında kalan tüm kıyıları seyrek fakat geniş sazlıklarla kaplıdır. Akarsu deltalarında söğüt toplulukları mevcuttur.

Gölün flora ve faunası Eber gölüyle benzerlik göstermektedir Eber gölü seviyesinde olmasa bile yine de ekolojik olarak bol gıdalı (eutrophic) göl sınıfına girmektedir Sazan ve turna gibi ticari önemi olan balıkların yanısıra beş balık türü daha bulunmaktadır

Akşehir Gölü de ornitolojik önemi büyük olan göllerimizden biridir Eber gölünde üreyen, beslenen ve konaklayan bütün kuş türlerine burada da rastlanır

Göl aynasını çevreleyen geniş sazlıklar su kuşları için kuluçka alanı beslenme yeri sığınma, barınma ve toplanma mekanı olarak son derece uygun bir ortam oluşturmaktadır. Sazlıklar, burada Eber gölüne nazaran daha seyrek olmasına rağmen geniş alanlara yayılması; kuşlara avcılardan korunmak için geniş bir hareket olanağı sağlamaktadır. Yine geniş su aynası, avcılar tarafından taciz edilen kuşların sığınmaları yönünden büyük önem taşımaktadır

Gölde, sonbahar ve kış başlarında başta yaban kazları ve yaban ördekleri olmak üzere pelikanlar, dalgıçlar, balıkçıllar, yağmurcunlar ve martı türlerinden oluşan 60-80 bin civarında kuş görülmektedir. Özellikle yaban kazları, kış mevsiminde geceyi çok kalabalık gruplar halinde gölde geçirmektedirler. Türkiye’de görülen yaban kazı populasyonunun en büyüğü (107.000) Aralık 1977’de Tansu GÜRPINAR tarafından Akşehir Gölünde kaydedilmiştir.

Ancak kışın şiddetli dönemlerinde göl yüzeyinin donması sebebiyle, 1-2 Ayda olsa göl bu işlevini kaybetmektedir.

Nasreddin Hoca’nın Ya Tutarsa! deyip maya çaldığı göldür

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.