Akrobat Lamba (İcadı) Nedir

   29.11.2019
   724
   Akrobat Lamba (İcadı) Nedir

   Akrobat Lambanın İcadı George Carwandine aslında kiliseye bağlı bir misyoner olmak istiyordu, ancak sağlığı buna imkan vermedi. Misyoner yerine makine Mühendisi oldu; basamakları hızla tırmanarak kısa sürede baş tasarımcılığa yükseldi ve 1924 civarında kendi şirketi olan Cardine Accessories’i kurdu. Uzmanlık alanı otomobil süspansiyon sistemleri olduğundan, Akrobat Masa Lambasını geliştirmesini sağlayacaktı.

   Carwardine, 1920’lerde üç ayrı düzlemde hareket ettirilebilen, ama seçilen her konumda dengede kalabilecek bir aygıt fikrini geliştirmeye başladı. Bu aşamada fikrini hangi alanda uygulayabileceğini henüz düşünmemişti; zaten bu fikri daha ileri götüremeyecek kadar da meşguldü. Derken, 1931’de danışman Mühendis olarak çalışmaya başlayınca, Statik denge kavramı üzerine yeniden düşünebilecek zamanı buldu.

   Bunun çok yönlü bir Lamba yapımında kullanılabileceğinin farkına vardı ve birbirinin kuvvetlerini dengeleyen dört yaylı bir sistem tasarladı. 1932’de icadının patentini, “Elastik Denge Mekanizmalarında Geliştirmeler” adıyla aldı ve 1933’te 1208 model Lambayı üretmeye başladı. Lambada kullandığı yayları, bu alanda uzman olan Herbert Terry & Sons firmasına özel olarak ısmarlatmıştı.

   Şubat 1934’te Carwardine, o dönemde “statik dengeli Lamba” adını verdiği yaylı masa Lambalarının ticari olarak üretilmesi için Terry’s firmasıyla lisans anlaşmasını imzaladı. Daha sonra da, Terry’s firmasıyla ortak bir çalışmayla geliştirilmiş üç yaylı bir Lamba tasarladı ve yıl sonuna doğru patentini aldı.

   Carwardine, fabrikada olduğu kadar konut ve işyerlerinde de faydalı olabileceğini düşünerek yaylı Lambaların 1227 olarak tanınan küçük ve hafif bir türünü yaptı. Bu model klasik yaylı Akrobat Lamba olarak tanındı. Bu Lamba 1934’de doğmuş, ama 1947’ye dek resmi bir adı olmamıştı

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.