Akreplerin Özellikleri (Akreplerin Hayatı – Yaşamı ve Üremesi)

27.11.2019
876
Akreplerin Özellikleri (Akreplerin Hayatı – Yaşamı ve Üremesi)

Akreplerin Dünyada yaşayan tüm türleri zehirlidir. Ancak Bu zahir İnsanları Öldürecek Oranda Değildir. Dünyade en zehirli akrebin yurdumuzda Mardinde ve Adıyamanda yaşamaktadır. Akrep sıcak yerleri sever. Genellikle dünyanın hemen her yerinde değişik akrep türlerine rastlamak mümkündür. Akrep ayrıca, taşların altında, ağaç kabuklarının arasında, toprak altında, evlerimizde, bahçelerimizde vb. yerlerde yaşar.

AKREPLERİN Boyu ne kadardır ? Türlerine göre değişik boyutlarda olan akrep 2 ile 15 cm arasında değişen uzunluklara sahiptir. Ortalama akrep boyu ise 5cm dir.

AKREP Ne Kadar Yaşar ? Akrep böceğinin ömrü yaklaşık 5 senedir. Akrebin ömrü yaşadığı alana bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dışarıdan gelebilecek olan dış etkenlere karşı en dayanıklı hayvanlardan bir tanesi akreptir.

AKREP Ne Yer ? Akrep etçil beslenen bir havyandır. Akrep farklı böcek türleri ile beslenir. Ağız parçaları küçük olan akrep canlısı avını yavaş tüketir.

AKREP Nasıl Çoğalır ? Akrep yalnız yaşar. Akrep çiftleşme döneminde bir araya gelir. Dişi akrepte döllenen yumurtalar, dişi akrebin sırtında taşınır ve gelişir. Yavru akrep gelişimi tamamlanınca anne akrep sır kapağını açar ve yavrular serbest kalır. Yeni doğan akrep yavruları beyaz renk olur.15mm olan yavrular anneden ayrılarak bağımsız yaşamaya başlar.

AKREP Sokması Hakkında Bilgi ? Akrep değişik sebeplerden dolayı sokabilir. Akrebin soktuğu anları sıralarsak; akrep kendisini tehlikede hissediyorsa sokar, yanlışlıkla akrebin üzerine basıldığı zaman, akrep yiyecek ararken avını etkisiz hale getirmek için sokabilir. Akrep soktuğu zaman zehrin gücüne göre tehlike de artar. Akrep sokması çok can yakar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.