Ağustos Böceği Nedir Özellikleri Nelerdir

   27.11.2019
   14.427
   Ağustos Böceği Nedir Özellikleri Nelerdir

   Ağustos Böceği Nerelerde Yaşar: Sıcak bölgelerde özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinin bağlık, zeytinlik alanlarında. Özellikleri : 3-5 cm boyunda tombul yapılı böcekler. Yalnız erkekleri öter. Ömrü: Türkiye’dekiler 4 yıl, Amerika’daki bir çeşidi ise 17 yıl yaşar. Hayatlarının çoğu Toprak altında “NİMF” halinde geçer. Erginler, yaz mevsiminde eşleştikten sonra ölür. Çeşitleri: Çok çeşitleri olup, her türün kendine has ötüşü vardır.

   Homojen kanatlılar (Hemoptera) takımından Cicadidae familyasına bağlı böcekler. Yaz mevsiminin tiz sesli çalgıcısı Ağustos Böceği görülmese de sesinden tanınır. Yaz günlerini çalgı çalmakla geçirip, kışın karıncadan yiyecek dilenme hikayesini hemen hemen herkes işitmiştir. Ağustos Böceğinin gerçek hayatını bilenler, bu hikayede onun haksızlığa uğradığını anlarlar. Çünkü; ergin ağustosböcekleri yaz sonuna doğru çiftleştikten sonra ölürler. Bu yüzden yiyecek biriktirmek gibi bir endişeleri yoktur.

   Ağustıs Böceği

   Ağustos Böceği

   Dişi Ağustos Böceği, uzantılı yumurtlama borusuyla yumurtalarını Ağaçların genç sürgün yarıklarının içine bırakır. Bunlardan altı hafta sonra “NİMF” adı verilen ve erginlere benzemeyen yavrular çıkar. Danaburnuna benzeyen bu yavrular, kazıcı ön ayaklarıyla toprağı kazarak Altına gizlenirler.

   Toprak altında galeriler kazarak Ağaç köklerini bulur ve öz Suyu emerek beslenirler. Yıllarca toprak altında kaldıktan sonra erginleşmek için topraktan çıkar, ağaç gövdelerine tırmanırlar. Amerika’da yaşayan bir türün (Tibicana septendecium) nimfaları 17 yıl sonra topraktan çıkar. Türkiye’de yaşayanlar ise 4 yıl toprak altında kalırlar.

   Ağaç gövdesine tırmanan nimfalar kısa bir süre sonra sırtlarındaki çatlaktan örtülerini terk ederek iki çift kanatlı olarak çıkarlar. Kısa zamanda 3-5 cm boyuna ulaşarak erginleşirler.

   Başlarında iri iki petek gözden başka alınlarında üç tane de küçük nokta göz vardır. Antenleri kısa ve sert kıl gibidir. Ön kanatları, arka kanatlardan daha uzun yapılıdır. Çoğu arka bacaklarının yardımıyla sıçrayarak hızla havalanırlar. Gündüzleri yaprak aralarında gizlenirler. Hortumlarını ağaç filizlerine batırıp özlerini içerler. Özellikle söğüt sürgünlerinin özsuyunu emerler.

   Erkek Ağustos böceklerinin karınlarının altı sağlı sollu gergin bir zarla örtülüdür. Bunlar bir çift ses çıkarma organıdır. Kas yardımıyla bu zarları titreterek ses çıkarırlar. Dişilerinde ses çıkarma organı yoktur. Eş aramak için öten erkeklerin çıkardıkları bu ses çoğu zaman hayatlarına mal olur. Sesi duyan serçe ve diğer kuşlar, sesin geldiği noktaya hızla inerek Ağustos Böceğinin kanatlarını koparıp besili vücutlarını yerler. Amerikan yerlileri de Ağustos Böceklerini kızartarak yerler.

   Ağustosböceklerinin memleketimizdeki en önemli zararlı türü Asma Ağustos Böceği (Hloropsalta viridissima)dir. Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bağlara çok önemli zararlar verirler. Çok çeşitleri olup, her türün kendine has bir ötüşü vardır.

   Eğer mini mini Ağustos Böceğinin boyu, insanların ses çıkarmak için kullandığı araçlar kadar büyütülmüş olsa, yapılan ince hesaplara göre, çıkaracağı sesle Camlar kırılır, duvarlar yıkılırdı.

   Ağustos Böceğinin Mükemmel Özellikleri Video İzleyin.

   YORUMLAR

   1. ağostos böceğini çok seviyoruz. dedi ki:

    bizim evde şu anda misafir kendisi çok güzel ötüyor bizde oldukça mutluyuz papağnla arkadaş oldular.

   2. doğukan dedi ki:

    bence dışı iyrenç ama en önemlisi iç güzelliktir

   3. GLADYATÖR dedi ki:

    ÇOK ETKİLEYİCİ!!!!!!!!

   4. asede dedi ki:

    katılıyorum ALLAH herkese hidayet versin

   5. Ayşe dedi ki:

    Ağustos böceği… Sesi o kadar büyüleyici ki,bana ilham veriyor. O sesi gecenin ikisinde duyup hakkında yazı yazmışlığım var

   6. Bu küçücük hayvanın ne kadar büyük özellikleri var böyle. Biyoloji dersimden performans ödevim vardı ve sayenizde bu hayvan hakkında bir çok bilgi edindim. Ağustos böceği mucizevi bir hayvan. dedi ki:

    Bu küçücük hayvanın ne kadar büyük özellikleri var böyle. Biyoloji dersimden performans ödevim vardı ve sayenizde bu hayvan hakkında bir çok bilgi edindim. Ağustos böceği mucizevi bir hayvan.

    1. Mehmet DEMİR dedi ki:

     Katılıyorum hiçbir HAYVAN veya BİTKİ gereksiz yerde ve gereksiz birşey yapmaz hepsinin ilede bir nedeni vardır. SAYGILARIMLA.

   7. kral john dedi ki:

    çok güzel

   8. kral john dedi ki:

    haha çok güzel bööööööööööööööööööööö :(

   9. ABDURRAHMAN dedi ki:

    Özür dilerim arkadaşlar .yukarıdaki yazıları okumamıştım .BENİ bağışlayın

   10. ABDURRAHMAN dedi ki:

    yorumunuzu bekliyorum.

   11. ABDURRAHMAN dedi ki:

    Ağustosböceğini severim AMA çıkardığı sesi sevmiyorom…

   12. ağustos böceğine inat karınca dedi ki:

    Eşimin ismini ağustos böceği koymuştum hatta öyleki ceptelde öyle kayıtlı çünkü yaz boyu iş yok diye yattı.şimdi hayali işlerle uğraşıp yine yaz gibi yatıyor.artık eşime yeni isim bulmalıyım.affet ağustos böceği tek suçun eşleşmeden sonra ölmekmiş.oda Allahın hikmetlerinden biri suç değil bir denge sadece

   13. Harika Hayvanlar dedi ki:

    Bu küçücük hayvanın ne kadar büyük özellikleri var böyle. Biyoloji dersimden performans ödevim vardı ve sayenizde bu hayvan hakkında bir çok bilgi edindim. Ağustos böceği mucizevi bir hayvan.

   14. Ben Ağustos Böceklerini Çok Seviyorum dedi ki:

    Ağustos aylarının en sevdiğim hayvanı desem yeridir. Bu muhteşem hayvanı görmek için ağustos ayını sabırsıklıkla bekliyorum.

   15. Muhteşem bir hayvan dedi ki:

    Bizleri yoktan var eden yaradan yüce Allaha binlerce kez senalar olsun. Bu muhteşem doğayı ne güzel bir denge üzerine kurmuş. Şu kadarcık ağustos Böceğine bile ne müthiş özellikler vermiş. Bu hayvanları, bu doğayı görüpte inanmamak nasıl bir gaflet olabilir.