Aerosol Nedir

27.11.2019
685
Aerosol Nedir

Aerosol Gaz içerisinde disperse olmuş (dağılmış) ve Gazla sarılmış 10 mikrondan daha küçük çaplı Sıvı veya katı parçacıklardan oluşan çok fazlı sistem.

Son yıllarda Aerosoller köpük veya jel şeklinde hazırlanmaktadır. Aerosoller; itici gaz, çözücü ve Aerosol kabından oluşur. Aerosol kabı sprey kabı olarak da bilinir. İçindeki sıvıyı bir sis veya köpük halinde saçmak üzere düşünülmüş ve genellikle madeni bir kutu veya Plastik bir şişe biçimindedir. Eskiden böcek ilaçlarını püskürtmek maksadıyla geliştirilen Aerosol kabı, günümüzde çok çeşitli ürünler için kullanılmaktadır.

İtici Gaz Basınç altında tutulan sıvılaştırılmış gaz veya Gazlar karışımıdır. Bu Gazların kaynama noktası normal ısının altındadır. Bu sebeple itici gaz karışımı Atmosfer ile temasa gelir gelmez sür’atla buharlaşır. Etken Madde de saç veya cilt üzerinde kalır. Köpük ve toz Aerosoller için de prensip aynıdır. İtici gaz olarak kullanılan maddelerin inert, kokusuz ve renksiz olmasına, toksik ve yanıcı olmamasına dikkat edilir. Bu amaçla fluorokarbonlardan trikloromonofluorometan, diklorodifluorometan çok kullanılmakla birlikte, son yıllarda ozon tabakasına verdiği zararlar sebebiyle terk edilip yerlerine propan, izobütan, n-bütan gibi gazlar veya karışımları kullanılmaktadır.

Aerosollerin başlıcaları oda deodoranları, bakterisit ve insektisitler, saç lakları ve traş kremleridir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.