Adaptasyon

28.11.2019
786
Adaptasyon

Adaptasyonun Türkçe anlamı uyarlama demektir. Canlının yaşama ortamına Adaptasyon denir. Adaptasyon, bir organizmanın, belirli bir çevrede yaşama ve üreme şansını artıran kalıtsal özellikler ya da özellikler topluluğudur. Adaptasyonlar, Canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri ve nesillerini koruyabilmeleri için, genetik yapılarında, tür sınırları içinde esnek olarak çevre şartlarına uyum göstermeleridir. Çevre şartları değiştirkçe, canlının genetik potansiyelinin esnekliği oranında ve tür bazında bazı değişiklikler görülür. Buna örnek olarak rengin koyulaşması, kılların sıklaşması, kulakların küçülmesi verilebilir. Bu tür değişiklikler, türün korunmasına yönelik değişimlerdir. Yeterli Adaptasyonu göstermeyen Canlılar uzun süre hayatta kalamaz ve nesillerini devam ettiremezler. Dinozorların günümzde neslinin bulunmaması buna örnektir.

Adaptasyon Canlıların bulundukları muhite intibak etmeleri, uyum sağlamalarıdır. Çeşitli asırlarda yaşamış biyologlar, tecrübe, bilgi ve inançlarına göre Adaptasyonu değişik şekilde yorumladılar.Canlıların basitten mükemmele doğru değiştiğini ilk yazan, Fransız doktoru Lamarc’tır. Lamarc 1809’da neşrettiği Filozofi Zoolojik ismindeki kitabında; ” Canlıların bir asıldan türeyebileceğini ” yazdı. Fakat aynı asırdaki biyologlar, Lamarc’ın verdiği misallerin, hayvanların birbirine dönmesini değil, ” Adaptasyon “u gösterdiğini söylediler.

Paleontoloji mütehassısları, her çeşit canlının kendi çeşidi içinde değişebildiğini, bir canlının başka çeşit canlıya dönmediğini kabul etmektedir.Askerlerin, Kamuflaj yapmaları, bulundukları araziye göre kendilerini uydurmaları, bir çok hayvanın bulunduğu mevsime ve çevreye göre rengini uydurması birer Adaptasyondur. Bukalemunun bulunduğu yere rengini uydurması, çöllerde yaşayan hayvanların tüylerinin renginin çölde görünmeyecek şekilde olması hep Adaptasyona örneğidir. Göl kurbağası, üzerinde gezindiği yeşil yerler kadar yeşildir. Kutup ayısı ve kutup baykuşu, Kar gibi beyazdır. Kara kurbağa, üzerinde yaşadığı topraktan çok zor ayırt edilir. Kakum, kar tavuğu, kar tavşanının tüyleri kışın beyaz, yazın kahverengindedir. Tropik balıklar, içinde saklandıkları parlak mercan kayalıkları gibi pırıl pırıldır. Bunlara benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür.

YORUMLAR

  1. aleyna dedi ki:

    çok güzel çok yardımcı oldu

  2. ayla dedi ki:

    cok gzel