Adam Otu Bitkisinin Faydaları Nelerdir

29.11.2018
698
Adam Otu Bitkisinin Faydaları Nelerdir

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, kötü kokulu bir bitki, kankurutan, adamkökü ( Mandragora autumnalis ).Rozet yapraklı ve kazık köklü çok yıllık otsu bir Bitki türleridir. Kökleri insana benzediği için, bu isim verilmiştir.

Kökleri 128 m’dir, zehirli bir bitki olan Adamotu, Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Halen tedavide çeşitli preparatların terkibinde kullanılmaktadır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.

Türkiye’de yetiştiği yerler: Güney ve Batı Anadolu.

Mavimsi – mor renkli çiçekler açan, rozet yapraklı ve kazık köklü çok yıllık otsu bir bitki. Kökleri insana benzediği için, bu isim verilmiştir.

Kullanıldığı yerler : Kökleri % 0,3 oranında Hiyosiyaminlerle Skopolamin alkaloitlerini taşır. Bundan dolayı zehirli bir bitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Halen tedavide çeşitli preparatların terkibinde kullanılmaktadır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.

Adamotu zehirli, hayallere sebep olan bu yüzden Mısır uygarlığından beri çeşitli mistik olaylarda kullanılan bir bitkidir. Meyveleri ünlü genç firavun Tutankamonun mezarında bulunmuştur.İngiltere’de 8. Henri zamanında insana benzeyen kökleri yüzünden, başarı getirdiğine inanılırdı. Ortaçağ’da Avrupa’da büyücülerin en çok başvurduğu Bitkilerden biri haline gelmiştir..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.