Acı ağaç Faydaları Nelerdir

29.11.2018
1.202
Acı ağaç Faydaları Nelerdir

Acı ağaç (Quassia amara) (2-3) metre yüksekliğinde ufak bir ağaçtır. Güyan, Venezüella ve Panama taraflarında yetişir. Kabuğu incedir. Bu kabuk, beyazımtrak sarı renkte o-lup sarı benekleri vardır. Çiçekleri kırmızıdır. Bitkinm bütün kısımları çok acı olduğu için bu adı almıştır. Kokusu yoktur. Ì-lâç olarak kullanılan yeri, odun şeklinde bulunan köküdür. Terkibinde (Quassine) adında tesirli bir madde vardır.

Acı ağaç sağlığa faydaları

Tükürük ifrazını tanzim eder. Mide, barsak, karaciğer, böbrek ifrazlarım arttırır. Mide ve barsakların hareketlerini ziyadeleştirir, böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştırır. Bu tesir ile hazımsızlık, mide, barsak tenbellikleri, karaciğer ve safra kesesi sancıları, karaciğere kan hücumu gibi hallerde iyi gelir. Acı olması dolayısile midenin içindeki ince zarı tenbih ederek iştahı açar. Bütün vücuda kuvvet ve sağlamlık verir.

Bu şifalı hassalarından dolayı, bitkinin yetiştiği memleketteki halkın acı ağaç parçalarından su maşrapaları yaptıklarını, bu maşrapalarla su içenlerin iştah ve kuvvetlerinin arttığını söyliyenler vardır.

Bir litre su içine (5) gram miktarında ağaç konur. Haşlama (İnfusion), Islatma (Mace-ration) şeklinde hazırlanarak kullanılır.

İçilme miktarı, yaşa ve bünyeye göre, çorba kaşığı veya kahve fincanı iledir. Fazla içilirse baş dönmesi, bulantı ve kusmalara sebebiyet verebileceğinden kullanmada ifrata gitmemek lâzımdır.

Pişirme (Decoction) şeklinde hazırlanır ve bununla lavman (tenkiye) yapılırsa barsak kurtlarını düşürür.(2) gramdan (10) grama kadar acı ağaç, (60) gram su ile güzelce kaynatılarak elde edilen madde, sinek öldüren (sinek kapan) kâğıtlarının terkibine girer. Çünkü acı ağaç birçok haşereleri kaçırmak hassasını haizdir.

Bu tesirinden istifade için bazı memleketlerde, acı ağacın kaynamış suyunu, vücutlarının elbise ile örtülü olmıyan, eL yüz gibi yerlerine sürenler, bu suretle sinek, sivrisinek, tatarcık, tahtakurusu, gibi böceklerin ısırmalarından kendilerini koruyanlar vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.