1. Mehmet çelebi kimdir?

04.12.2019
1.101
1. Mehmet çelebi kimdir?

1. Mehmet çelebi, (? – 1421), padişah. Yıldırım Bayezid’in üçüncü oğludur. Babasının sağlığında Amasya sancakbeyi oldu (1391). Ankara Savaşı’nda (1402) ordunun yedek güçlerine komuta etti; savaşı Tümir kazanınca Bolu dolaylarına çekildi; ertesi yıl Amasya’ya döndü, orada yerleşti.

Timur, Anadolu’dan ayrılınca, Bursa’da oturan kardeşi Isa Çelebiye Anadolu’yu bölüşmeyi önerdi; önerisinin reddedilmesi üzerine kardeşini Ulubad’da yenerek Bursa’ya girdi ve hükümdarlığını ilan etti. Kendisini rahat bırakmayan Isa Çelebi’yi Eskişehir dolaylarında yakalatarak öldürttü.

Çelebinin böylesine güçlenmesinden kaygılanan kardeşi Emir Süleyman Bursa’ya gelince, Mehmed Çelebi Amasya’ya çekildi (1405). Diğer kardeşleri Musa Çelebi Rumeli’de hükümdarlığını ilan edince. Emir Süleyman Edirne’ye döndü, ilk çarpışmada yenilen Musa Çelebi Eflak’a kaçtı; daha sonra bir baskınla Edirne’yi alarak, Bizans’a kaçmakta olan Süleyman Çelebi’yi yolda yakalatıp öldürttü (1411).

Bu kargaşalığa son vermek ve devletin tek hükümdarı olmak isteyen Mehmed Çelebi, Bizans imparatoruyla anlaştı; Musa Çelebi’nin üzerine yürüdü. 1411 ve 1412’de iki kez yenilmesine karşın üçüncü kez Rumeli’ye geçişinde Musa Çelebi’yi Sofya yakınlarında (Derbend’de) yendi ve yaralı olarak kaçmaya çalışan kardeşini yakalatıp öldürttü. Sonre Edirne’ye dönerek bütün devletin hükümdarı olduğunu ilan etti.

I. Mehmed tek başına hükümdar olduktan sonra da Osmanlı ülkesinde olaylar durulmadı. 1416’da Venediklilerle yapılan ilk deniz savaşı, Osmanlı Donanması’nm yenilgisiyle sonuçlandı. İznik’te oturmaya zorlanmış olan Şeyh Bedreddin’in tarikat halifesi Börklüce Mustafa İzmir dolaylarında, Torlak Kemal ise Manisa’da ayaklanma hazırlıklarına giriştiler.

Bedreddin’in hacca gitme bahanesiyle Eflak prensinin yanma kaçmasından sonra, ayaklanma hızla yayıldı, ancak ayaklanmacılar yenildiler. Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal işkenceyle öldürüldü; Şeyh Bed-reddin de Serez’de yakalanarak asıldı (1420).

Başarılı bir devlet adamı olan Çelebi Mehmed, Osmanlı Devleti‘nin ikinci kurucusu sayılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.