Hayvanlar Nasıl Çoğalır Nedir Vikipedi

 • 28 Kasım 2011
 • 2.185 kez görüntülendi.

Hayvanlar Nasıl Çoğalır Canlıların ortak özelliklerinden biri de çoğalmadır. Belirli büyüklüğe ve olgunluğa erişen tüm canlılar, nesillerinin devamı için kendilerine benzer canlılar oluştururlar. Bu olaya çoğalma denir.
Canlılarda eşeysiz ve eşeyli olmak üzere iki çeşit çoğalma görülür.

1.Hayvanlar Nasıl Çoğalır Eşeysiz Çoğalma
Hayvanlar Nasıl Çoğalır Eşeysiz Çoğalma Basit bir çoğalma şeklidir. İlkel canlılarda görülür eşeysiz çoğalma yumurta yada sperm olmaksı- zın yani gametlere gereksinim duyulmadan gerçekleştirilen çoğalma şeklidir. İkiye bölünerek çoğalma, çok parçaya bölünerek çoğalma, tomurcuklanma ve sporlanma gibi çeşitleri vardır.

Hayvanlar Nasıl Çoğalır Bölünme ile çoğalma : Bakteri alg, bir hücrelilerden terliksi hayvan, amip ve kamcılı hayvan gibi canlı- larda görülen çoğalma şeklidir. Hücrenin ikiye bölünmesi ile gerçekleşir. Bölünmenin temelini mitoz bölünme oluşturur. Tomurcuklanma ile çoğalma : Bira mayası, bazı bir hücreli canlılar, süngerler ve sölenterlerde (tatlı su hidrası, mercan) görülen çoğalma şeklidir. Ana canlı vücudunun herhangi bir yerinde zamanla bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntının büyüyüp geli- şerek yeni bir canlı oluşturmasına tomurcuklanma denir.

Sporla çoğalma : Algler, kara yosunları sporla çoğalan çok hücreli organizmalardır. Sıkma etkeni olan plazmodyumun yaşam döngüsünde sporla çoğalma görülür. Sporlar uygun koşullarda açılarak gelişir ve yeni canlılar oluşturur. Bu şekildeki çoğalmaya sporla çoğalma denir. Bu eşeysiz çoğalma şekillerinden başka yumru ve çelikleme şeklinde de çoğalmalar vardır. Pata- tes,yer elması gibi bitkiler yumruları ile çoğalır. Ayrıca bazı basit yapılı canlılarda yenilenme (rejeneras- yon) şeklinde çoğalma görülebilir.Planarya adı verilen, tatlı sularda yaşayan yassı solucanlar enine ve boyuna parçalara kesilirlerse her bir parça gelişerek yeni bir planarya oluşur. Deniz yıldızı kopan kollarını yenileyebilir. Merkezi disk- ten parça almak kaydıyla kopan her kol bir deniz yıldızına dönüşebilir.

2.Hayvanlar Nasıl Çoğalır Eşeyli çoğalma
Süngerler, solucanlar, böcekler, balıklar, sürüngenler, memeliler eşeyli çoğalan hayvanlara örnek- tir. İnsanlar da eşeyli çoğalır. Çiçekli bitkiler ve kara yosunu, eğrelti otu gibi çiçeksiz bitkilerde eşeyli ço- ğalan bitkilerdir. Eşeyli çoğalma ile çoğalan canlının iki atası bulunur. İki ataya ait bu farklı eşey hücrele- rinin birleşmesiyle oluşan çoğalma şekline eşeyli çoğalma denir. Farklı iki ataya ait kalıtsal özellikler, eşeyli çoğalma ile oluşan bireyde ortaya çıkar. Böylece canlı çeşitliliği artar. Daha güçlü bireyler oluşur.

Hayvanlar Nasıl Çoğalır Büyüme ve Üreme
Bütün canlılar büyür, yani yaşama ilk başladı­ğı andakinden daha büyük boyutlara ulaşır. Büyümenin yolu, canlının dışarıdan bazı mad­deleri alıp, bunları kendi dokularının bir parçası haline getirmesidir. Hayvanlar büyümelerini sağlayan besin maddelerini yedikleri öbür hayvanların ya da bitkilerin dokuların­dan karşılarlar.

Bitkiler ise havadan karbon dioksit, topraktan su ve çeşitli mineralleri alıp fotosentez denen bir süreçle kendi dokularını oluşturabilirler.
Bazı canlılarda, örneğin memelilerde genç­lik döneminin belirli bir aşamasında büyüme durur. Ama saç, tırnak gibi bazı dokuların büyümesi ve bir kazada zarar gören vücut bölümlerinin kendi kendini onararak yenile­me yeteneği yaşam boyu sürer. Örneğin derideki bir yara kapanır, kırılan kemikler yeniden birbirine kaynar.

Buna karşılık yen­geç ve istiridye gibi bazı hayvanlar yaşadıkları sürece yavaş yavaş büyürler; bitkilerde ise büyüme hiçbir zaman durmaz. Birçok bitki de kışın yalnızca kökünü toprakta bırakarak ölür; ama baharda yeni gövde ve yapraklarla donanır.

Canlıları cansızlardan ayıran en önemli özelliklerden biri de üremedir. Her canlı kendisine benzeyen yeni ve ayrı bireylerin dünyaya gelmesini sağlayabilir. Oysa cansız varlıklar hiçbir zaman üreyemez ve hiçbir canlı cansız bir varlıktan türeyemez.Birçok bitki, toprağa düştüğü zaman koşul­lar elverişliyse yeni bir bitki halinde gelişebi­len tohumlarla ürer. Mantar gibi bazı canlılar ise spor denen üreme hücreleriyle çoğalır. Hayvanların çoğu bir yumurtadan gelişir ve ana babasına benzeyerek büyür.

Bakteriler ve öbür tekhücreli canlılarda üreme olayı çok daha basittir. Bunların çoğu belli bir boyuta erişinceye kadar büyüdükten sonra ikiye bö­lünür; yeni hücreler de yeterince büyüyünce yeniden bölünür. Tekhücrelilerin çok az bir bölümü ile çokhücrelilerden bazı hayvanlar, özellikle mercanlar, denizanaları ve hidralar tomurcuklanmayla ürer. Bu hayvanlarda vü­cudun bir yerinden, tıpkı bir bitkinin tomur­cuk vermesi gibi bir hücre yumrusu büyür ve bu tomurcuktan yeni bir birey gelişir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. ah diyor ki:

  Çok güzel teşekkürler

 2. umut diyor ki:

  Abi bu ne ya kolum koptu ama faydası dokundu.Sağol kardeş

 3. QuartzOre diyor ki:

  İyiymiş,beğendim siteyi destekliyorum :)

 4. esra diyor ki:

  Çok güzel

 5. Ece diyor ki:

  Hiç Yararlı Değil Yarın için ödev

 6. .:Kinq:. diyor ki:

  Çok Güzel Bir Site Tavsiye Ediyorum İstediğim Her Şeyi Bulamasam Bile Gerçekten Güzel Bir Site.Ellerine Sağlık Kardeşim.

 7. .:Kinq:. diyor ki:

  İstediğimimi bulamadım ama genede el emeği göz nuru. Ellerine sağlık kardeşim ödevim “Hayvanların çoğalma şekilleri nelerdir” ama bulamıyorum.

 8. yusuf diyor ki:

  güzel site

 9. yusuf diyor ki:

  hiçteb bile çocuklar çok güzel site

 10. brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrnnnnnnn diyor ki:

  bence iyi bir site

 11. misafir diyor ki:

  hiç güzel değil

 12. aa diyor ki:

  allahım nasıl ya

 13. aa diyor ki:

  allahım

 14. ***ANOMİN*** diyor ki:

  hoca bana 100 verdi bu 6.sınıfı seviyom

 15. leyla diyor ki:

  iğrenç diyenlere sesleniyorum

  onlar iğren görmemişler

  güzel diyenleride tebrik ediyorum

  ben earadığımı buldum

  bulamayanlar düşünsün

 16. ahmet diyor ki:

  yarın götürcem ödeviiiiiiiiii

 17. cansu diyor ki:

  hayvanlar nasıl beslendiğni bilmiyorum

 18. bbbbbbbbbbbbbb diyor ki:

  nasıl bi site bu yaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 19. ayşe diyor ki:

  çok iğrenç

 20. ayşe diyor ki:

  benn ce bu site güzelde ben tablo halinde yapıcaktım? da yinede beğendim bu siteyiiiiiiii

 21. dilara diyor ki:

  çok yardımı dokundu bence çok güzel bir site

 22. dilara diyor ki:

  çok yararı dokundu güzel bir site

 23. yaren diyor ki:

  ben beğendim herkese tavsiye ederim

 24. berat diyor ki:

  pek birşey yok

 25. hilal diyor ki:

  hic guzel site degil

 26. öznur diyor ki:

  hiç yardımı dokunmadı

 27. havvanurrrr diyor ki:

  hadi beeee

 28. banu diyor ki:

  arkadaşım protozoalar nasl çoğalıyr,yarına götrmem lazım şu ödevi….

BİR YORUM YAZ