DOLAR: 2.60 TL
EURO: 2.80 TL

"kalsiyum nedir vikipedi" ile Etiketlenen Konular

4 yıl önce

İnce toz hâlindeki kalsiyum karbürün 1000°C dolayında azot atmosferinde ısıtılmasıyla elde edilen bir madde (CaNCN). Azotlu kireç adıyla da bilinir. Gübre olarak kullanılır. Toprağın nemiyle amonyağa dönüşür. Kimya sanayiinde birçok ürünün hammaddesidir.

4 yıl önce

Kalsiyumun fosforik asit (H3PO4) ile verdiği tuz. Primer , sekonder (CaHPO4) ve tersiyer kalsiyum fosfat olmak üzere üç kalsiyum fosfat vardır. Sonuncusu suda çözünmez. Doğada primer kalsiyum fosfat, fosforit minerali biçiminde bulunur. Bu mineral, fosfor bileşikleri ve yapay gübre elde edilmesinde kullanılır. Thomas unu ve guano gübresinin en önemli bölümünü oluşturur.

4 yıl önce

Kimyasal simgesi Ca olan ve periyodik cetvelin IIA grubunda yer alan kimyasal element. Kalsiyum, yer kabuğunun yaklaşık %3,6’sını oluşturur ve en çok bulunan beşinci elementtir. Yaprak, kemik ve dişlerin en önemli bileşenidir. Gümüşümsü renkli ve oldukça yumuşak bir metaldir. Suyla tepkime verir. Doğada serbest hâlde bulunmaz. Çoğunlukla kireç taşı, mermer, tebeşir ve dolomit biçiminde bulunursa da, alçı taşı ve flüorit önemli...


Yukarı Çık