Vatan Nedir Nedir Vikipedi

Bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hâkim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak. Bir kimsenin yerleştiği yere de vatan denir. Vatan ile yurt aynı mânâdadır. Vatanın geniş mânâda târifi ise ülkedir.

Vatan, milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Millet dediğimiz varlık vatan denilen toprak parçası üzerinde yaşar. Vatan dar mânâda yalnızca doğup büyünen, üzerinde yaşanan toprak parçası değildir. O, bir milletin tamâmının barındığı ülke veya ülke topraklarıdır (Bkz. Ülke). Bir kimse bağlı bulunduğu ülkenin vatandaşı, yurttaşıdır. Ülke, vatan toprağının altında yatan şehitlerin hâtıralarıyla kutsaldır. Vatan, topraklarından başka deniz ve hava sahalarını da içine alır. Gemiler ve uçaklar temsil ettikleri ülkenin bayrağını çekmiş olarak dolaştıkları vakit de tek başına vatan kabul edilirler.

İnsanların daha yaratılışından içlerinde, vatan sevgisi bulunur. Vatanını seven, haysiyetli ve şahsiyetli insanların vatana bağlılıkları sebebiyle uğrunda her şeylerini seve seve fedâ edebilecekleri bâzı kutsal değerleri vardır: Din, dil, şeref, nâmus, ırz gibi değerler bunların başında gelir. Vatanı korumak; dîni, îmânı, nâmusu korumak gibidir. Bu uğurda canlar fedâ edilir. Yâni vatanı sevmek kadar korumak da önemlidir. Vatanını korumak ve saldıranlara karşı canla başla karşı koymak yüce dînimiz İslâmın emirlerindendir. Kur’ân-ı kerîmde Bakara sûresi 190. âyet-i kerîmede meâlen; “Size savaş açanlara karşı, Allah yolunda savaşın, aşırı gitmeyin. Doğrusu Allahü teâlâ aşırı gidenleri sevmez.” buyrulmaktadır. Peygamber efendimiz de; “Allahü teâlâya îmândan sonra en fazîletli ibâdet, vatan savunmasıdır.” buyurur.

Târih boyunca milletler, üzerinde yaşadıkları vatan toprağı uğrunda kan akıtmışlardır. Şâir bunu;

Toprakları toprak yapan üstündeki kandır,

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

sözüyle îzah etmiştir. Bütün bunlar, ancak milletin varlığıyla mümkündür. Bir milletin var olabilmesi, bir devletin varlığına; devlet de vatanın mevcudiyetine bağlıdır. Vatan olmasa millet de, devlet de olmaz. İnsanlık haysiyeti ve şerefi hiç kalmaz. Bunların muhâfazası yine vatanı sevmekle mümkündür. Vatan sevgisi, kişilerin çeşitli tesirler altında kalmasıyla zamanla artar veya eksilir. İnançlı bir kimse mutlaka vatanını sever. Peygamberimiz Muhammed alehisselâm; “Vatan sevgisi, îmândandır.” buyurmuştur.Readers Comments (42)

 1. deniz gökçen 08 Mart 2012 @ 19:32

  vatan bizim için her şeyden önemli vatan sevgisi dolu kalbimiz vatan bizin için bu dünyanın her şeyi her nimete sahip olan güzel bir duygudur vatan sevgisi vatan bu dünyanın her şeyi biz vatla büyüdük vatanını seven görevini en iyi yapandır.

 2. cok işime yaradı teşekkür ederim

 3. ceren bektaş 3/B 84 02 Nisan 2012 @ 15:20

  vatan sevgisi nedir dedik vatan nedir diiyorlar salaklar yaa iğrenç bir site şikayet edicem

 4. ne yazıyım ki

 5. saolun 😉

 6. Vatan sevgisi yüreğimizi saran en nezih sevgilerdendir. Dinimizde de yeri ve önemi belirtilmiştir.

  Vatan doğup büyünen ve üzerinde yaşanan toprak parçasıdır. Vatan görünüşte sade bir toprak parçasıdır. Fakat alelade, sıradan bir toprak parçası değildir. Bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, hakimiyet kurduğu, barındığı, gerekirse uğrunda canını feda edeceği toprak parçasıdır. Yurt da aynı anlamdadır. Mübarek vatanımızın her karış toprağı şehid kanlarıyla yoğrulmuştur.

  Sevgili Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselâm, hicret esnasında Mekke’den ayrılırken Hezreve denilen yerde devesini durdurdu. Doğduğu ve çocukluk yıllarından beri yaşadığı yer olan mukaddes belde Mekke’ye son kez hüzünle baktı, baktı. Ve şöyle buyurdu:

  “Ki sen Allah’ın yarattığı yerlerin en hayırlısı, Allah’ın katında en sevgili olanısın. Bana senden daha sevgili, daha güzel yurt yoktur. Çıkarılmaya zorlanmamış olsaydım, senden aslâ ayrılmaz, senden başka yerde yurt yuva tutmazdım.”

  Uğrunda binlerce şehit verilmiş, içinde binlerce masum yaşayan vatanımız şüphesiz göz nûrumuz, baş tâcımızdır. Ve herkesin vatanı kendisi için aynı önemi hâizdir. Vatan edinilmiş bir toprağa düşman gözünün eğri bakması bile o vatanda yaşayan herkese savunma hakkı verir. Vatan için ölmek bir borç olur bazen.

  İnsanlar fert olarak bir meskene, oturacakları bir yuvaya muhtaç oldukları gibi millet olarak da bir vatana muhtaçtırlar. Evsiz barksız insanların dünyada huzur içerisinde yaşamaları mümkün olmadığı gibi, vatansız insanların da huzur ve saadet içerisinde yaşamaları mümkün değildir. Onun için dilimizde: “Allah kimseyi dünyada vatansız, ahirette imansız etmesin.” denilmiştir.

  Milletler, dünyada huzur, saadet ve güven içerisinde yaşayabilmeleri için mutlaka bir vatana muhtaç oldukları gibi, dinlerini rahatça yaşayabilmeleri, ibadet ve taatlarını serbestçe yapabilmeleri, çocuklarını istedikleri şekilde eğitebilmeleri için de bir vatana muhtaçtırlar. Onun içindir ki meşhur şair Namık Kemal: İnsan vatanını sever, çünkü hürriyeti, rahatı, hakkı ve menfaati vatan sayesinde kaimdir.” der

 7. ben ce bilmem

 8. vtan bnm için herşey.vatanım için herşeyimi verebilirim.vatanım seni seviyorum <<<3

 9. vatan bnm için herşey.vatanım için herşeyimi verebilirim.vatanım seni seviyorum <<<3
  😀

 10. baya çok

 11. çok uzun ama güzel öğretmen beğendi

 12. kısa die buna mı diyorsunuz

 13. kısa şu vatan sevgisi yüreğimizi sımsıcak saran en nezih sevgilerdendir. dinimizde elbette yeri ve önemi belirtilmiştir

 14. gzl olmşş

 15. baya bi çokmuş yani

 16. bence çok güzel yazmışlar

 17. çokun uzun olmuş

 18. çok güzel ama öğretmen begenmedi

 19. çok uzunn

 20. Nisanur Albayrak 02 Nisan 2013 @ 19:21

  çok güzel olmuş

 21. bence çok güzel .atatürk bu vatanı bizlere emanat etmiş

 22. çok kötü bir sayfa

 23. zenel bence cok güzel ve yararlı

 24. ÇOK UZUNNNNNNNNNNNNN

 25. GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL 😀

 26. cok super

 27. fazla uzun değilmi?

 28. Çok güzel büyüleyici ama çok uzunnnnnnnnnnnnnn

 29. işte vatan budur

 30. j hköbkjhkö 06 Mart 2014 @ 14:54

  hiç iyi değil

 31. ece mirangül kerip 02 Nisan 2014 @ 17:45

  çooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzeeeeeeeeeeeeeeeeeeel biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir sayfaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

 32. ÇOK UZUNNNNNNNNNNN

 33. 0123456789101112131415 07 Nisan 2014 @ 21:47

  çççççççoooooooooooookkkkkkk uuuuuuuuuuzzzzzzzzzuuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnnnn

 34. çok uzunnnnnnn

 35. müthiş bir sayfa saolun

 36. haket çok uuuuuuuuuu zzzzun ama çok güzel

Yorum Yapın