Vatan Nedir Nedir Kısaca Vikipedi Anlamı Hakkında Bilgi

Vatan Nedir

Sponsorlu Bağlantılar


Bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hâkim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak. Bir kimsenin yerleştiği yere de vatan denir. Vatan ile yurt aynı mânâdadır. Vatanın geniş mânâda târifi ise ülkedir.

Vatan, milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Millet dediğimiz varlık vatan denilen toprak parçası üzerinde yaşar. Vatan dar mânâda yalnızca doğup büyünen, üzerinde yaşanan toprak parçası değildir. O, bir milletin tamâmının barındığı ülke veya ülke topraklarıdır (Bkz. Ülke). Bir kimse bağlı bulunduğu ülkenin vatandaşı, yurttaşıdır. Ülke, vatan toprağının altında yatan şehitlerin hâtıralarıyla kutsaldır. Vatan, topraklarından başka deniz ve hava sahalarını da içine alır. Gemiler ve uçaklar temsil ettikleri ülkenin bayrağını çekmiş olarak dolaştıkları vakit de tek başına vatan kabul edilirler.

İnsanların daha yaratılışından içlerinde, vatan sevgisi bulunur. Vatanını seven, haysiyetli ve şahsiyetli insanların vatana bağlılıkları sebebiyle uğrunda her şeylerini seve seve fedâ edebilecekleri bâzı kutsal değerleri vardır: Din, dil, şeref, nâmus, ırz gibi değerler bunların başında gelir. Vatanı korumak; dîni, îmânı, nâmusu korumak gibidir. Bu uğurda canlar fedâ edilir. Yâni vatanı sevmek kadar korumak da önemlidir. Vatanını korumak ve saldıranlara karşı canla başla karşı koymak yüce dînimiz İslâmın emirlerindendir. Kur’ân-ı kerîmde Bakara sûresi 190. âyet-i kerîmede meâlen; “Size savaş açanlara karşı, Allah yolunda savaşın, aşırı gitmeyin. Doğrusu Allahü teâlâ aşırı gidenleri sevmez.” buyrulmaktadır. Peygamber efendimiz de; “Allahü teâlâya îmândan sonra en fazîletli ibâdet, vatan savunmasıdır.” buyurur.

Târih boyunca milletler, üzerinde yaşadıkları vatan toprağı uğrunda kan akıtmışlardır. Şâir bunu;

Toprakları toprak yapan üstündeki kandır,

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

sözüyle îzah etmiştir. Bütün bunlar, ancak milletin varlığıyla mümkündür. Bir milletin var olabilmesi, bir devletin varlığına; devlet de vatanın mevcudiyetine bağlıdır. Vatan olmasa millet de, devlet de olmaz. İnsanlık haysiyeti ve şerefi hiç kalmaz. Bunların muhâfazası yine vatanı sevmekle mümkündür. Vatan sevgisi, kişilerin çeşitli tesirler altında kalmasıyla zamanla artar veya eksilir. İnançlı bir kimse mutlaka vatanını sever. Peygamberimiz Muhammed alehisselâm; “Vatan sevgisi, îmândandır.” buyurmuştur.

Vatan Nedir

için 42 yorum yapılmış
 1. deniz gökçen diyor ki:

  vatan bizim için her şeyden önemli vatan sevgisi dolu kalbimiz vatan bizin için bu dünyanın her şeyi her nimete sahip olan güzel bir duygudur vatan sevgisi vatan bu dünyanın her şeyi biz vatla büyüdük vatanını seven görevini en iyi yapandır.

 2. ilada diyor ki:

  cok işime yaradı teşekkür ederim

 3. ceren bektaş 3/B 84 diyor ki:

  vatan sevgisi nedir dedik vatan nedir diiyorlar salaklar yaa iğrenç bir site şikayet edicem

 4. hüseyin diyor ki:

  ne yazıyım ki

 5. zusss enm diyor ki:

  saolun ;)

 6. derya11 diyor ki:

  Vatan sevgisi yüreğimizi saran en nezih sevgilerdendir. Dinimizde de yeri ve önemi belirtilmiştir.

  Vatan doğup büyünen ve üzerinde yaşanan toprak parçasıdır. Vatan görünüşte sade bir toprak parçasıdır. Fakat alelade, sıradan bir toprak parçası değildir. Bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, hakimiyet kurduğu, barındığı, gerekirse uğrunda canını feda edeceği toprak parçasıdır. Yurt da aynı anlamdadır. Mübarek vatanımızın her karış toprağı şehid kanlarıyla yoğrulmuştur.

  Sevgili Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselâm, hicret esnasında Mekke’den ayrılırken Hezreve denilen yerde devesini durdurdu. Doğduğu ve çocukluk yıllarından beri yaşadığı yer olan mukaddes belde Mekke’ye son kez hüzünle baktı, baktı. Ve şöyle buyurdu:

  “Ki sen Allah’ın yarattığı yerlerin en hayırlısı, Allah’ın katında en sevgili olanısın. Bana senden daha sevgili, daha güzel yurt yoktur. Çıkarılmaya zorlanmamış olsaydım, senden aslâ ayrılmaz, senden başka yerde yurt yuva tutmazdım.”

  Uğrunda binlerce şehit verilmiş, içinde binlerce masum yaşayan vatanımız şüphesiz göz nûrumuz, baş tâcımızdır. Ve herkesin vatanı kendisi için aynı önemi hâizdir. Vatan edinilmiş bir toprağa düşman gözünün eğri bakması bile o vatanda yaşayan herkese savunma hakkı verir. Vatan için ölmek bir borç olur bazen.

  İnsanlar fert olarak bir meskene, oturacakları bir yuvaya muhtaç oldukları gibi millet olarak da bir vatana muhtaçtırlar. Evsiz barksız insanların dünyada huzur içerisinde yaşamaları mümkün olmadığı gibi, vatansız insanların da huzur ve saadet içerisinde yaşamaları mümkün değildir. Onun için dilimizde: “Allah kimseyi dünyada vatansız, ahirette imansız etmesin.” denilmiştir.

  Milletler, dünyada huzur, saadet ve güven içerisinde yaşayabilmeleri için mutlaka bir vatana muhtaç oldukları gibi, dinlerini rahatça yaşayabilmeleri, ibadet ve taatlarını serbestçe yapabilmeleri, çocuklarını istedikleri şekilde eğitebilmeleri için de bir vatana muhtaçtırlar. Onun içindir ki meşhur şair Namık Kemal: İnsan vatanını sever, çünkü hürriyeti, rahatı, hakkı ve menfaati vatan sayesinde kaimdir.” der

 7. Anonim diyor ki:

  ben ce bilmem

 8. esra sadre diyor ki:

  vtan bnm için herşey.vatanım için herşeyimi verebilirim.vatanım seni seviyorum <<<3

 9. esra sadre diyor ki:

  vatan bnm için herşey.vatanım için herşeyimi verebilirim.vatanım seni seviyorum <<<3
  :D

 10. berkan diyor ki:

  baya çok

 11. beyza diyor ki:

  çok uzun ama güzel öğretmen beğendi

 12. öğreci diyor ki:

  kısa die buna mı diyorsunuz

 13. sezin diyor ki:

  kısa şu vatan sevgisi yüreğimizi sımsıcak saran en nezih sevgilerdendir. dinimizde elbette yeri ve önemi belirtilmiştir

 14. fadile diyor ki:

  gzl olmşş

 15. Anonim diyor ki:

  baya bi çokmuş yani

 16. Anonim diyor ki:

  bence çok güzel yazmışlar

 17. Anonim diyor ki:

  çokun uzun olmuş

 18. prenses diyor ki:

  çok güzel ama öğretmen begenmedi

 19. gizemli diyor ki:

  çok uzunn

 20. Nisanur Albayrak diyor ki:

  çok güzel olmuş

 21. can diyor ki:

  cok uzun

 22. elena diyor ki:

  bence çok güzel .atatürk bu vatanı bizlere emanat etmiş

 23. zeynel diyor ki:

  çok kötü bir sayfa

 24. tuğce diyor ki:

  zenel bence cok güzel ve yararlı

 25. Anonim diyor ki:

  ÇOK UZUNNNNNNNNNNNNN

 26. mert diyor ki:

  GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL :D

 27. Anonim diyor ki:

  cok super

 28. selenay diyor ki:

  fazla uzun değilmi?

 29. Beza diyor ki:

  Çok güzel büyüleyici ama çok uzunnnnnnnnnnnnnn

 30. emine diyor ki:

  işte vatan budur

 31. j hköbkjhkö diyor ki:

  hiç iyi değil

 32. ali diyor ki:

  meraba

 33. ali diyor ki:

  lütfen

 34. ali diyor ki:

  vatan

 35. ece mirangül kerip diyor ki:

  çooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzeeeeeeeeeeeeeeeeeeel biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir sayfaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

 36. melek diyor ki:

  ÇOK UZUNNNNNNNNNNN

 37. 0123456789101112131415 diyor ki:

  çççççççoooooooooooookkkkkkk uuuuuuuuuuzzzzzzzzzuuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnnnn

 38. semih diyor ki:

  çok uzunnnnnnn

 39. fırat diyor ki:

  müthiş bir sayfa saolun

 40. ela diyor ki:

  çok güzel

 41. ela diyor ki:

  haket çok uuuuuuuuuu zzzzun ama çok güzel

 42. ela diyor ki:

  pırlanta

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.