Vatan Nedir Nedir Vikipedi Kısaca

Vatan Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hâkim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak. Bir kimsenin yerleştiği yere de vatan denir. Vatan ile yurt aynı mânâdadır. Vatanın geniş mânâda târifi ise ülkedir.

Vatan, milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Millet dediğimiz varlık vatan denilen toprak parçası üzerinde yaşar. Vatan dar mânâda yalnızca doğup büyünen, üzerinde yaşanan toprak parçası değildir. O, bir milletin tamâmının barındığı ülke veya ülke topraklarıdır (Bkz. Ülke). Bir kimse bağlı bulunduğu ülkenin vatandaşı, yurttaşıdır. Ülke, vatan toprağının altında yatan şehitlerin hâtıralarıyla kutsaldır. Vatan, topraklarından başka deniz ve hava sahalarını da içine alır. Gemiler ve uçaklar temsil ettikleri ülkenin bayrağını çekmiş olarak dolaştıkları vakit de tek başına vatan kabul edilirler.

İnsanların daha yaratılışından içlerinde, vatan sevgisi bulunur. Vatanını seven, haysiyetli ve şahsiyetli insanların vatana bağlılıkları sebebiyle uğrunda her şeylerini seve seve fedâ edebilecekleri bâzı kutsal değerleri vardır: Din, dil, şeref, nâmus, ırz gibi değerler bunların başında gelir. Vatanı korumak; dîni, îmânı, nâmusu korumak gibidir. Bu uğurda canlar fedâ edilir. Yâni vatanı sevmek kadar korumak da önemlidir. Vatanını korumak ve saldıranlara karşı canla başla karşı koymak yüce dînimiz İslâmın emirlerindendir. Kur’ân-ı kerîmde Bakara sûresi 190. âyet-i kerîmede meâlen; “Size savaş açanlara karşı, Allah yolunda savaşın, aşırı gitmeyin. Doğrusu Allahü teâlâ aşırı gidenleri sevmez.” buyrulmaktadır. Peygamber efendimiz de; “Allahü teâlâya îmândan sonra en fazîletli ibâdet, vatan savunmasıdır.” buyurur.

Târih boyunca milletler, üzerinde yaşadıkları vatan toprağı uğrunda kan akıtmışlardır. Şâir bunu;

Toprakları toprak yapan üstündeki kandır,

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

sözüyle îzah etmiştir. Bütün bunlar, ancak milletin varlığıyla mümkündür. Bir milletin var olabilmesi, bir devletin varlığına; devlet de vatanın mevcudiyetine bağlıdır. Vatan olmasa millet de, devlet de olmaz. İnsanlık haysiyeti ve şerefi hiç kalmaz. Bunların muhâfazası yine vatanı sevmekle mümkündür. Vatan sevgisi, kişilerin çeşitli tesirler altında kalmasıyla zamanla artar veya eksilir. İnançlı bir kimse mutlaka vatanını sever. Peygamberimiz Muhammed alehisselâm; “Vatan sevgisi, îmândandır.” buyurmuştur.

Vatanından ayrı kalan vatanını özler. Bunun böyle olduğunu altın kafesteki bülbül misâli de anlatmaktadır: Bülbülü altın kafese koymuşlar “Ahhh! Vatanım” demiş.

Her nîmete sâhip olan, iyi iklimi, bol suyu, zengin mâden yataklarıyla dünyâda eşi bulunmayan vatanımız Türkiye, onu yükseltecek hakikî vatanseverlere muhtaçtır. Ancak bu hakikî vatanseverler; el ele vererek, birbirlerini sayarak, koruyarak, Türk ve Müslüman ismini taşıyan bozuk fikirlilerin ve vatan düşmanlarının saçma ve sapık yayınlarını, sözlerini reddederek, durmadan çalışarak, yirminci asrın fen ve teknolojisine ulaşarak ve hattâ onu da geçerek, bu kudsî vatanı lâyık olduğu dereceye ulaştırabilirler.

BİR YOLCUYA

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver bu sâkit yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda

Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda

İstiklâl uğrunda, nâmus yolunda

Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele

Son vatan parçası geçerken ele

Mehmed’in düşmanı boğduğu sele

Mübârek kanını akıttığı yerdir.

Düşün ki haşrolan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin

Bir harbin sonunda bütün milletin

Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

Necmeddin Halil Onanyorumlar:

27 Yorum Yapılmış!

  fırat

  May 21, 2014

  müthiş bir sayfa saolun

  Cevapla

  mert

  Eki 17, 2013

  GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL :D

  Cevapla

  Anonim

  May 08, 2013

  ÇOK UZUNNNNNNNNNNNNN

  Cevapla

  tuğce

  May 06, 2013

  zenel bence cok güzel ve yararlı

  Cevapla

  zeynel

  Nis 14, 2013

  çok kötü bir sayfa

  Cevapla

  elena

  Nis 04, 2013

  bence çok güzel .atatürk bu vatanı bizlere emanat etmiş

  Cevapla

  can

  Nis 03, 2013

  cok uzun

  Cevapla

  Nisanur Albayrak

  Nis 02, 2013

  çok güzel olmuş

  Cevapla

  gizemli

  Nis 02, 2013

  çok uzunn

  Cevapla

  prenses

  Nis 02, 2013

  çok güzel ama öğretmen begenmedi

  Cevapla

  Anonim

  Nis 02, 2013

  çokun uzun olmuş

  Cevapla

  Anonim

  Nis 01, 2013

  bence çok güzel yazmışlar

  Cevapla

  Anonim

  Nis 01, 2013

  baya bi çokmuş yani

  Cevapla

  fadile

  Mar 27, 2013

  gzl olmşş

  Cevapla

  sezin

  Mar 25, 2013

  kısa şu vatan sevgisi yüreğimizi sımsıcak saran en nezih sevgilerdendir. dinimizde elbette yeri ve önemi belirtilmiştir

  Cevapla

  öğreci

  Mar 14, 2013

  kısa die buna mı diyorsunuz

  Cevapla

  beyza

  Mar 05, 2013

  çok uzun ama güzel öğretmen beğendi

  Cevapla

  berkan

  Mar 04, 2013

  baya çok

  Cevapla

  esra sadre

  Mar 04, 2013

  vatan bnm için herşey.vatanım için herşeyimi verebilirim.vatanım seni seviyorum <<<3
  :D

  Cevapla

  esra sadre

  Mar 04, 2013

  vtan bnm için herşey.vatanım için herşeyimi verebilirim.vatanım seni seviyorum <<<3

  Cevapla

  Anonim

  Şub 22, 2013

  ben ce bilmem

  Cevapla

  derya11

  Ara 09, 2012

  Vatan sevgisi yüreğimizi saran en nezih sevgilerdendir. Dinimizde de yeri ve önemi belirtilmiştir.

  Vatan doğup büyünen ve üzerinde yaşanan toprak parçasıdır. Vatan görünüşte sade bir toprak parçasıdır. Fakat alelade, sıradan bir toprak parçası değildir. Bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, hakimiyet kurduğu, barındığı, gerekirse uğrunda canını feda edeceği toprak parçasıdır. Yurt da aynı anlamdadır. Mübarek vatanımızın her karış toprağı şehid kanlarıyla yoğrulmuştur.

  Sevgili Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselâm, hicret esnasında Mekke’den ayrılırken Hezreve denilen yerde devesini durdurdu. Doğduğu ve çocukluk yıllarından beri yaşadığı yer olan mukaddes belde Mekke’ye son kez hüzünle baktı, baktı. Ve şöyle buyurdu:

  “Ki sen Allah’ın yarattığı yerlerin en hayırlısı, Allah’ın katında en sevgili olanısın. Bana senden daha sevgili, daha güzel yurt yoktur. Çıkarılmaya zorlanmamış olsaydım, senden aslâ ayrılmaz, senden başka yerde yurt yuva tutmazdım.”

  Uğrunda binlerce şehit verilmiş, içinde binlerce masum yaşayan vatanımız şüphesiz göz nûrumuz, baş tâcımızdır. Ve herkesin vatanı kendisi için aynı önemi hâizdir. Vatan edinilmiş bir toprağa düşman gözünün eğri bakması bile o vatanda yaşayan herkese savunma hakkı verir. Vatan için ölmek bir borç olur bazen.

  İnsanlar fert olarak bir meskene, oturacakları bir yuvaya muhtaç oldukları gibi millet olarak da bir vatana muhtaçtırlar. Evsiz barksız insanların dünyada huzur içerisinde yaşamaları mümkün olmadığı gibi, vatansız insanların da huzur ve saadet içerisinde yaşamaları mümkün değildir. Onun için dilimizde: “Allah kimseyi dünyada vatansız, ahirette imansız etmesin.” denilmiştir.

  Milletler, dünyada huzur, saadet ve güven içerisinde yaşayabilmeleri için mutlaka bir vatana muhtaç oldukları gibi, dinlerini rahatça yaşayabilmeleri, ibadet ve taatlarını serbestçe yapabilmeleri, çocuklarını istedikleri şekilde eğitebilmeleri için de bir vatana muhtaçtırlar. Onun içindir ki meşhur şair Namık Kemal: İnsan vatanını sever, çünkü hürriyeti, rahatı, hakkı ve menfaati vatan sayesinde kaimdir.” der

  Cevapla

  zusss enm

  May 10, 2012

  saolun ;)

  Cevapla

  hüseyin

  Nis 26, 2012

  ne yazıyım ki

  Cevapla

  ceren bektaş 3/B 84

  Nis 02, 2012

  vatan sevgisi nedir dedik vatan nedir diiyorlar salaklar yaa iğrenç bir site şikayet edicem

  Cevapla

  ilada

  Mar 27, 2012

  cok işime yaradı teşekkür ederim

  Cevapla

  deniz gökçen

  Mar 08, 2012

  vatan bizim için her şeyden önemli vatan sevgisi dolu kalbimiz vatan bizin için bu dünyanın her şeyi her nimete sahip olan güzel bir duygudur vatan sevgisi vatan bu dünyanın her şeyi biz vatla büyüdük vatanını seven görevini en iyi yapandır.

  Cevapla

yorum yapmak ister misin?