Timarlı Sipahi Nedir Vikipedi

Osmanlı Devleti’nin asıl askerî gücünü eyaletlerdeki kuvvetler teşkil ederdi. Bu kuvvetlerin de esasını timârlı sipahiler oluştururdu. Yaya, müsellem, yürük, cerehor, canbaz, akıncı, deli, azeb, gönüllü ve beşliler ise yardımcı eyalet kuvvetlerinden idi.

Topraklı süvari de denilen timârlı sipahiler Osmanlı toprak sisteminin askerî yönüyle ilgili uygulaması sonunda ortaya çıkmıştır. Sistem bir yönüyle toprağın işlenmesini ve ürün alınmasını sağlarken, diğer yönüyle de devletin asker ihtiyacına hizmet ederdi.

Dirlik denilen ve gelirine göre timâr, zeamet ve has diye üçe ayrılan mîrî araziyi tasarruf edenler, ekip biçtikleri arazinin senelik gelirine göre her türlü masrafı kendilerine ait olmak üzere atlı askerler yetiştirmek zorunda idiler. Cebelü denilen bu askerler, bağlı olduğu sipahinin para ile satın aldığı veya savaşta esir ettiği köleleriydi. Bu tür yükümlülüğü olan dirlik sahipleri vergiden muaf tutulurlardı. Her 1000 timârlı sipahi bir alay beyinin kumandası altında sefere giderdi.

Alay beyinin altında subaşı, çeribaşı, bayraktar ve çavuş gibi küçük rütbeli zabitler bulunurdu. Bunlar barış zamanında, bulundukları kazada asayişi sağlarlardı. Merkezden sefer emrini alan beylerbeyi ve sancak beyleri bu emri ve gereğinin yapılmasını alay beyleri vasıtasıyla timârlı sipahilere bildirirlerdi.

Mazeretsiz sefere katılmayan timârlı sipahinin dirliği elinden alınır, savaşlarda başarılı olanların ise dirliklerine zam yapılırdı. Her eyaletteki timar ve zeamet sahiplerinin adlarını ve dirliklerinin mikdar ve yerlerini gösteren düzenli defterler tutulurdu. Sefer sırasındaki yoklamalar bu defterlere göre yapılırdı.

En mükemmel şeklini Kanuni Sultan Süleyman zamanında alan timârlı sipahi teşkilatı XVI. yüzyıl sonlarından itibaren bozulmaya başlamıştır. Bunun başlıca sebebi, kanun dışı tevcihler yapılması ve bu tayinlere rüşvet karışmasıdır. Bu yüzden müteakip yüzyıllarda önemi iyice azalan timârlı sipahiler geri hizmete alınmışlar, yerlerini derme çatma nizamsız kuvvetlere bırakmışlardır.

XVIII ve XIX. yüzyıllarda ıslâhına çalışılan timârlı sipahi teşkilatı 1847 yılında lağvedilmiştir.

Kaynak Göstermek Zorunludur: http://www.yenimakale.com/timarli-sipahiler.html#ixzz3PujwbdntReaders Comments (16)

 1. kısa yazıyo ama bayaaa uzun c(:

 2. Lovatic_Directioner ÇAĞLA 21 Kasım 2013 @ 22:01

  İyi ki kısa dedik.Uzun deseydik ne olurdu halimiz . 🙂
  Bu çççoookk uzun. Uzun bilgi deseydik daha uzun olurdu. 🙁

 3. ben bunu mu ezberleyecem

 4. hani kısaydı ya ödevi yetiştireemedimmmmmmm :(((

 5. elim kırıldı yazmaktan kısa dedik

 6. Kısa buysa artık diğerleri nedir merak ediyorum

 7. iyi ki kısa dedik ! :))

 8. MAŞALLAH ÇOOOOOOOOOK KISA

 9. niye bu kadar uzun ki biz kısa diyoruz bunlar sayfalarca yazmış

 10. bukadar yazıyorsunuz daha kısası yokmuydu be

 11. Dylan Obdirien 07 Ocak 2014 @ 22:50

  çok kısaymış canım :3

 12. baya uzun yaw offff ama işime yaradı

 13. Kısa bilgi dedik bu ne lann

 14. miley cyrus justın bıeber 15 Şubat 2014 @ 20:30

  ya bunun neresı kısa ? ha ?

 15. amanın bu ne 09 Nisan 2014 @ 22:41

  Okurken içim çıktı çok uzun

Yorum Yapın