Nedir Vikipedi Tanımı Anlamı Hakkında Bilgi | Ansiklopedi

Sirk Nedir

Sponsorlu Bağlantılar


Alm. Zirkues (m), Fr. Cirque (m), İng. Circus. İnsanlar tarafından eğitilmiş hayvanlara yaptırılan çeşitli akrobasi numaralarının yapıldığı özel hazırlanmış yerler.

Kenarları yüksek, ortası çukur yuvarlak meydanlar ile kenarları yarım dâire şeklinde dik buzullarla oyuk hâline gelmiş yerlere de “sirk” ismi verilmektedir. Herkesin girip çıkması ve faydalanması serbest olan kum pistlerine de “sirk” denir.

Sirkin târihi M.Ö. yaşamış eski Roma krallıklarına kadar varmaktadır. İlk sirk oyunları Romulus isminde bir Romalı tarafından ortaya çıkarıldığı ve geliştirildiği, daha sonra Fransa’ya geçtiği burada yapılan arkeolojik kazılardan anlaşılmıştır.

On sekizinci yüzyılın yarısından sonra sirk gösterileri İngiltere’de kendini gösterdi. Bugünkü modern sirk gösterilerinin temeli bir İngiliz süvâri subayının gösterileriyle atılmış oldu.

Çevrenin ilgisini çeken bu tür gösteriler, Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde yayıldı. Yirminci yüzyılda ise çeşitli yenilikler içerisine giren sirkler, sevilen eğlence yerleri hâlini aldı.

Sirkin ilk çıktığı devirle bugünkü modern durumu arasında çok büyük farklar vardır. Önceleri sirklerde araba yarışları, hayvan dövüşleri ve çeşitli komik gösteriler sergilenirdi. Bu gösteriler tamâmen açık havada eni dar, boyu uzun ve etrâfı yüksek vâdilerde yapılırdı.

Gösteriler herkes tarafından rahatlıkla seyredilirdi. Sirkler zamanla gezici hâle geldi. Gösteriler büyük çadırlarda yapılmaya başlandı. Gösteri sayısı ve cinsleri de değişti.

Sirkin ilk çıktığı târihlerde araba yarışları, hayvan dövüşleri, truva oyunları, atlı ve yaya saldırıları, gemi dövüşleri, av oyunları vb. gibi gösteriler sergilenirdi. Sirklerin çocuklara da gösterilmeye başlanması ile, bu çeşit gösteriler de ortadan kalktı.

Bunların yerini modern sirk oyunları denilen köpek ve ayıların dansları, maymunların bisiklete binmesi, atların hep birden seyircileri selâmlaması, fillerin dansı, yırtıcı hayvanlardan arslan ve kaplanların insanlarla şakalaşması gibi gösteriler daha çok tutuldu. Bunlarla birlikte zamânımıza kadar gelen erkek ve kadın cambazların ortaya koydukları akrobasi hareketler de sirk çadırlarında yer aldı.

Sirk idâre etmek ve devam ettirmek çok zor bir meslek dalıdır. Zahmetli bir iştir. Bu işle uğraşanlar çok küçük yaşta çalışmalara katılarak zamanla ustalaşırlar.Konu Hakkında Yorum Yazıp Görüşlerinizi Belirtin

Sizlerde Bu Konu Hakkında Düşüncelerinizi Belirtebilir ve Konu İle ilgili Bildiklerinizi Paylaşabilirsiniz.

yorumlar:

17 Yorum Yapılmış!

  furkan

  Oca 15, 2011

  sirk insanları etkileyen eğlence parkı

  Cevapla

  Anonim

  Oca 16, 2011

  ödewdiİ .d .d

  Cevapla

  dilan kim

  Oca 16, 2011

  dilan kimse çok sağollllllllllllllllllllllllllllllllllllll

  Cevapla

  gizem

  Mar 29, 2012

  çok güzel sirkkkkkkkkkkkkk

  Cevapla

  Anonim

  Nis 07, 2012

  ece .. çok güzel

  Cevapla

  alperen

  Nis 19, 2012

  bunu kim yazmışsa harika olmuş bu ödevime çok yaradı bede bunla ilgili bişeler ya
  Sirk; akrobatlar, palyaçolar, eğitimli hayvanlar, trapezciler, cambazlar, tek tekerli bisikletçiler ve bir takım sanatçılardan oluşan ve genellikle gezici olan bir eğlence takımı veya şirketidir. Yaptıkları gösteri de kendileri gibi sirk adı ile anılır. Sirkler oval veya çember şeklinde bir alanda gösteri yaparlar. Gezici olduklarından genellikle genişçe bir çadırda gösterilerini sergilerler.
  Sirk tarihi
  Antik Roma’dan bu yana sirk gösterileri yapılır. Roma sirklerinin Mısırlı ve Yunanlılardan etkilenerek oluştuğu düşünülmektedir. Roma sirklerinde uzunca ve karşılıklı iki tribün vardır ve iki uçta hilal şeklinde birleşir. Alt tribünde daha asiller otururdu. Bu arada Romada haremlik selamlık uygulanmayan tek organizasyon sirklerdi.

  Cevapla

  beritan

  Ara 06, 2012

  çooooooooooooooook güzel

  Cevapla

  Arda Şengül

  Oca 02, 2013

  Sirk Eğlence Parkında bütün insanları etkileyen bir iştir

  Cevapla

  Arda Şengül

  Oca 02, 2013

  Valla Billa Gülmekten AĞLADIM

  Cevapla

  can

  Oca 03, 2013

  kötü be

  Cevapla

  ali

  Oca 03, 2013

  ödevime yardımcı olmadı uzun

  Cevapla

  saggfghjgv bhhgbvgy

  Oca 10, 2013

  coooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel

  Cevapla

  dilara

  Oca 19, 2013

  sirkçokgüzelbişey

  Cevapla

  yiğit

  Şub 14, 2013

  çoooooooooooooooooooooook. uzzzzzzzzzzzzzzunnnn

  Cevapla

  larissa

  Nis 11, 2013

  bu çok kısa daha uzun istemiştim ama yinede odevime yardımcı oldu ben 7. sınıfım

  Cevapla

  elif

  Nis 15, 2013

  sirk insanları etkileyen değil eğlendiren bir yer o ayrıca park değil yer

  Cevapla

  shakira

  May 19, 2014

  Harika bu sirk hakkında bilgi edindim

  Cevapla