Sirk Nedir Nedir Vikipedi Kısaca

 • 28 Aralık 2010
 • 53 kez görüntülendi.

Alm. Zirkues (m), Fr. Cirque (m), İng. Circus. İnsanlar tarafından eğitilmiş hayvanlara yaptırılan çeşitli akrobasi numaralarının yapıldığı özel hazırlanmış yerler.

Kenarları yüksek, ortası çukur yuvarlak meydanlar ile kenarları yarım dâire şeklinde dik buzullarla oyuk hâline gelmiş yerlere de “sirk” ismi verilmektedir. Herkesin girip çıkması ve faydalanması serbest olan kum pistlerine de “sirk” denir.

Sirkin târihi M.Ö. yaşamış eski Roma krallıklarına kadar varmaktadır. İlk sirk oyunları Romulus isminde bir Romalı tarafından ortaya çıkarıldığı ve geliştirildiği, daha sonra Fransa’ya geçtiği burada yapılan arkeolojik kazılardan anlaşılmıştır.

On sekizinci yüzyılın yarısından sonra sirk gösterileri İngiltere’de kendini gösterdi. Bugünkü modern sirk gösterilerinin temeli bir İngiliz süvâri subayının gösterileriyle atılmış oldu.

Çevrenin ilgisini çeken bu tür gösteriler, Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde yayıldı. Yirminci yüzyılda ise çeşitli yenilikler içerisine giren sirkler, sevilen eğlence yerleri hâlini aldı.

Sirkin ilk çıktığı devirle bugünkü modern durumu arasında çok büyük farklar vardır. Önceleri sirklerde araba yarışları, hayvan dövüşleri ve çeşitli komik gösteriler sergilenirdi. Bu gösteriler tamâmen açık havada eni dar, boyu uzun ve etrâfı yüksek vâdilerde yapılırdı.

Gösteriler herkes tarafından rahatlıkla seyredilirdi. Sirkler zamanla gezici hâle geldi. Gösteriler büyük çadırlarda yapılmaya başlandı. Gösteri sayısı ve cinsleri de değişti.

Sirkin ilk çıktığı târihlerde araba yarışları, hayvan dövüşleri, truva oyunları, atlı ve yaya saldırıları, gemi dövüşleri, av oyunları vb. gibi gösteriler sergilenirdi. Sirklerin çocuklara da gösterilmeye başlanması ile, bu çeşit gösteriler de ortadan kalktı.

Bunların yerini modern sirk oyunları denilen köpek ve ayıların dansları, maymunların bisiklete binmesi, atların hep birden seyircileri selâmlaması, fillerin dansı, yırtıcı hayvanlardan arslan ve kaplanların insanlarla şakalaşması gibi gösteriler daha çok tutuldu. Bunlarla birlikte zamânımıza kadar gelen erkek ve kadın cambazların ortaya koydukları akrobasi hareketler de sirk çadırlarında yer aldı.

Sirk idâre etmek ve devam ettirmek çok zor bir meslek dalıdır. Zahmetli bir iştir. Bu işle uğraşanlar çok küçük yaşta çalışmalara katılarak zamanla ustalaşırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. furkan diyor ki:

  sirk insanları etkileyen eğlence parkı

 2. Anonim diyor ki:

  ödewdiİ .d .d

 3. dilan kim diyor ki:

  dilan kimse çok sağollllllllllllllllllllllllllllllllllllll

 4. gizem diyor ki:

  çok güzel sirkkkkkkkkkkkkk

 5. Anonim diyor ki:

  ece .. çok güzel

 6. alperen diyor ki:

  bunu kim yazmışsa harika olmuş bu ödevime çok yaradı bede bunla ilgili bişeler ya
  Sirk; akrobatlar, palyaçolar, eğitimli hayvanlar, trapezciler, cambazlar, tek tekerli bisikletçiler ve bir takım sanatçılardan oluşan ve genellikle gezici olan bir eğlence takımı veya şirketidir. Yaptıkları gösteri de kendileri gibi sirk adı ile anılır. Sirkler oval veya çember şeklinde bir alanda gösteri yaparlar. Gezici olduklarından genellikle genişçe bir çadırda gösterilerini sergilerler.
  Sirk tarihi
  Antik Roma’dan bu yana sirk gösterileri yapılır. Roma sirklerinin Mısırlı ve Yunanlılardan etkilenerek oluştuğu düşünülmektedir. Roma sirklerinde uzunca ve karşılıklı iki tribün vardır ve iki uçta hilal şeklinde birleşir. Alt tribünde daha asiller otururdu. Bu arada Romada haremlik selamlık uygulanmayan tek organizasyon sirklerdi.

 7. beritan diyor ki:

  çooooooooooooooook güzel

 8. Arda Şengül diyor ki:

  Sirk Eğlence Parkında bütün insanları etkileyen bir iştir

 9. Arda Şengül diyor ki:

  Valla Billa Gülmekten AĞLADIM

 10. can diyor ki:

  kötü be

 11. ali diyor ki:

  ödevime yardımcı olmadı uzun

 12. saggfghjgv bhhgbvgy diyor ki:

  coooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel

 13. dilara diyor ki:

  sirkçokgüzelbişey

 14. yiğit diyor ki:

  çoooooooooooooooooooooook. uzzzzzzzzzzzzzzunnnn

 15. larissa diyor ki:

  bu çok kısa daha uzun istemiştim ama yinede odevime yardımcı oldu ben 7. sınıfım

 16. elif diyor ki:

  sirk insanları etkileyen değil eğlendiren bir yer o ayrıca park değil yer

 17. shakira diyor ki:

  Harika bu sirk hakkında bilgi edindim

BİR YORUM YAZ