Şiir Antolojisi Nedir Vikipedi Nedir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Seçilmiş nesir ve nazım parçalarından oluşan kitap, güldeste. Yunanca “anthologia” sözcüğü “anthos” (çiçek) ve “legein” (derlemek) sözcüklerinden türetilmiştir.

İlk antolojileri İlk Çağ’da Yunanlılar derlemişlerdir. Belli bir zaman diliminde verilmiş değişik türlerdeki yapıtlardan bir antoloji yapılabileceği gibi, tek bir yazardan, belli bir ulusun edebiyatından ya da dünya edebiyatından seçilmiş parçalarla da antolojiler yapılabilir.

Antoloji yapanın amacı, her çeşit okuyucuya seslenebilecek seçme örnekleri bir araya toplamaktır. Burada seçmeyi yapanın beğenisi ön plândadır. Ama geniş bir tarih dilimini kapsayan antolojilerde ortak beğeni ağır basar. Çağında sevilmiş, daha sonra gelenlerce de beğenilmiş ve edebiyatla uğraşanların değerlendirmesinden geçmiş parçalar antolojilerde yer alır.

Kimi zaman antolojilerin, edebiyat tarihi olma görevini de yüklendikleri görülür. Özellikle Türkiye’de Tanzimat’tan sonra yazılan edebiyat tarihlerinin daha çok bir antoloji niteliği taşımaları, edebiyat tarihi alanındaki çalışmaların yeni olmasına, yöntemsizliğe bağlanmalıdır. Divan edebiyatı örneklerini bir araya toplayan mecmualar, halk şiirlerinin toplandığı cönkler, çeşitli türlerde yapılan seçmeler (müntahabat) tam anlamıyla birer antoloji örneğidir.
“Şiir Antolojisi Nedir Vikipedi” için 16 cevap               

 1. miydem bulandı ıııııııııııyyyyyyyyyyy

 2. ödevim için lazım olmasa hiç bu siteye girmeye hiç gönlum yoktu

 3. daha yeni ödevm için lazım onun için bilemiyorum.

 4. güzel

 5. karma karısık

 6. çokk kütü

 7. tuhaf

 8. biraz karışık

 9. bu ne la

 10. kim yazdı acaba

 11. bunu bukadar uzun yapan ne acaba

 12. KARIŞIK

 13. ÇO TUHAF

 14. ÇOK TUHAF VE KARIŞIK DEMİ ERKEDEŞLE

 15. ad ne acaba

 16. anlam????????????????????????????????

Lütfen Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın