Osmanlı Devleti’nin Gelişimini Etkileyen Faktörler Nedir Kısaca Vikipedi Anlamı Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti’nin Gelişimini Etkileyen Faktörler

Sponsorlu Bağlantılar


Osmanlı Devletinin Kısa Bir Surede Büyümesi ve Bu Büyümeyi Etkileyen Faktörler.

Osmanlılar, öncelikle bir beylik halinde ortaya çıktılar. Ertuğrul Gazi başkanlığında Söğüt ve Domaniç çevresine gelen Türkmen topluluğu, Alaaddin Keykubat zamanında .

Ankara’nın batısındaki Karacadağ çevresine yerleştiler. Oğuzların Bozok kolunun Gün Han’a bağlı Kayı boyundan olan bu Türkmenler sonraları batıya doğru ilerleyerek Osmanlı Beyliği’ni kurdular.

Yüzyıl sonlarında Anadolu ve Balkanlar’ın durumu ve Osmanlıların bazı özellikleri, bu beyliğin kısa zamanda büyümesini sağladı. Bu nedenleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

1- Anadolu’nun Durumu:
1243’teki Kösedağ Savaşı’ndan sonra Anadolu’nun çeşitli yerlerinde beylikler ortaya çıktı. Anadolu Selçuklu Devleti’nin etkisi giderek azalırken, İlhanlılar Anadolu’yu denetimleri altına almaya başladılar.

2- Bizans’ın Durumu:
Bizans, tam bir entrika merkezi durumundaydı. Gerek Anadolu, gerekse Balkanlardaki vali ve komutanlar merkezi dinlemiyorlardı. “Tekfur” denilen beyler serbest bir şekilde hareket ediyorlardı. Bu durum Osmanlıların yayılmasında kolaylık sağladı.

3- Coğrafi Durum:
Osmanlı Beyliği, coğrafi konum itibariyle Bizans’a komşu bir durumdaydı. Böylece “gaza” yapabileceği topraklarla karşı karşıyaydı. Batıya doğru ilerlediğinde ise ekonomik merkezler olan İznik, İzmit, ve Bursa’yı elde edebilecek durumdaydı.

4- Diğer Beylikler Tarafından Rahatsız Edilmemeleri:
Osmanlı ilk dönemlerde, Bizans ile mücadeleye giriştiler. Anadolu Beylikleri arasındaki çekişmelere müdahale etmediler. Bu durumda beylikler Osmanlı Beyliğine karşı cephe almadılar. Böylece Osmanlı Beyliği sınırlarda daharahat bir şekilde hareket etti.

5- Balkanlarda Birliğin Bozuk Olması:
Bu dönemde Balkanlı milletler arasında mücadeleler vardı. Güçlü temellere sahip merkezi devletler yoktu. Bu durum; Osmanlıların Balkanlarda da kolayca yayılmalarını sağladı. Balkanlarda iki önemli güç vardı. Bunlar Bulgar ve Sırp Krallıklarıdır. Gerek Sırplar gerekse Bulgarlar Bizans sınırlarına devamlı saldırılar düzenleyerek Bizans aleyhine gelişiyorlardı.

6- Doğudan Gelen Yoğun Türkmen Göçleri:
Fethedilen yerlerin elde tutulması için nüfus üstünlüğüne ihtiyaç vardır. Osmanlılar da fethettikleri yerlere hemen doğudan gelen Türkmenleri yerleştirmişlerdir. Bu durum alınan bölgenin kısa zamanda Türkleşmesini sağlamıştır.

7- Merkezi Yönetimin Güçlü Olması:
Osmanlılar, daha önceki Türk Devletlerin tersine, güçlü bir merkez yönetimi oluşturmuşlardır. Önceki Türk Devletlerinde görülen memleket “hanedan üyelerinin ortak malıdır” anlayışından kaynaklanan ülkenin paylaşılması yöntemi uygulanmamıştır. Bu durum da devletin parçalanmamasını, uzun süre yaşamasını sağlamıştır. Fatih zamanında ise Osmanlı Devleti, merkeziyetçi mutlak imparatorluk haline gelmiştir.

8- Takip Edilen Mükemmel Politika:
Osmanlı Fetihleri hiçbir zaman işgal ve istila amacı taşımamıştır. Fethedilen yerler, yerleşim yeri olarak görülmüş,yeni bir yurt olarak değerlendirilmiştir. Bu durum fetihlerin kalıcı olmasını sağlamıştır. Fethedilen yerlerde uygulanan tımar sistemi, nüfus iskan ve kültür politikası sayesinde devlet otoritesi bu bölgelere götürülmüştür. Hakimiyet altına alınan toplumlara vicdan hürriyeti tanınmış, hayat tarzlarına müdahale edilmemiştir.

9- Yüzyıl Savaşları’nın Etkisi:
Avrupa’da 1337-1431 yılları arasında Yüzyıl Savaşları yapıldı. İngiltere ile Fransa arasındaki bu savaşlar,Osmanlı Devleti’nin Avrupa’da ilerlemesini kolaylaştıran bir faktör oldu.

Osmanlı Devleti’nin Gelişimini Etkileyen Faktörler

için 16 yorum yapılmış
 1. tuğçe diyor ki:

  saolun yaaa işime yaradı

 2. ali diyor ki:

  çok işime yaradı elinize sağlık

 3. funda nur diyor ki:

  Çok güzel ödevimde çok yardımcı oldu.Çok saolun , sizleri çok seviyorum.

 4. asi melek diyor ki:

  brz dh iyi olsyd iyi olrd…

 5. Anonim diyor ki:

  ben google yazdım ama bulamadım benım ödevım tarıhte devletleri geliştiren faktorler bu konuyuda paylaşmanzı öenririm

 6. selin diyor ki:

  çok teşekkür ediyorum , çok işime yaradı :)

 7. eda diyor ki:

  sankı biraz eksık mı olmus ne

 8. b. diyor ki:

  az bence teşkem daha çoooooooooooooook olaydı

 9. berna diyor ki:

  teşke daha çok yazsaydı yaaaa benimde işime yaraya bilir idi

 10. hatice diyor ki:

  çok teşekkür ederim çok işime yaradı

 11. polat diyor ki:

  Çok teşekkür ederim harika site her kese öneririm.

 12. fatma diyor ki:

  ıy hiç işime yaramadı

 13. Burcu diyor ki:

  keşke kaynakçasınıda verseydiniz :(

 14. ilayda diyor ki:

  Abi süpersinya

 15. sümeyye diyor ki:

  site harikàaaaaaaaaaaaaaaa

 16. nazire diyor ki:

  çook iyi yazılmış,sağolun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.