Osmanlı Devletinin Balkanlardaki İskan Politikası Nedir Vikipedi

Osmanlı beyliği Trakyada toprak kazanmaya başladıkça, buradaki yerli ahaliyi Müslümanlaştırmak ve ayrılıkçı güç oluşturmalarını engellemek için buralara Anadoludan Müslüman Türk aileler göndermiştir.

Trakyaya ilk iskan edilen aileler, Karamanoğulları, Menteşeoğulları, ve Karesioğulları olmak üzere bu üç uç beylik olsada, çoğunluk Karamanoğulları beyliğindendi; sebebi ise o tarihlerde Türkleri tek çatı altında toplayabilecek olan beyliklerden Osmanlı beyliğine alternatif olabilecek tek beylik olması ve Karamanoğulları beyliğinin kendisini Anadolu Selçukluların başşehri Konyada yaşamasından dolayı, Selçukluların devamı olarak görmesidir.

Doğu Trakyada fetihlerini hızlandıran Osmanlı devleti İstanbulun da alınmasıyla
Avrupaya doğru büyük bir koridor elde etmiş fakat Karamanoğulları beyliğinin de topraklarını genişletmesinden tedirgin olmuştur.

Bunun için Fatih Sultan Mehmet Karaman üzerine bir sefer düzenlemiş ve bu beyliğin askeri gücünü bitirmiş, yönetiminede oğlu Mustafa’yı getirmiştir.

Fakat beylerine sadık olan yerli halk yaklaşık altı yıl Toros dağlarına çıkıp Osmanlıyla mücadele etsede, Osmanlının Akkoyunlulara karşı kazandığı Otlukbeli zaferinden sonra Güney ve Doğu sınırlarını güvenlik altına almak için buradaki yerli halkın bir kısmı Trakyada fethedilen topraklara göç ettirilmiştir.

Ayrıca Osmanlı devleti göçebe yaşayan ahaliyi düzene sokmak, isyan eden aşiretleri dağıtmak, kendi himayesine aldığı beyliklerin kişi yoğunluğunu azaltıp Trakyada fethedilen toprakları güvenlik altına almak için birçok kişiyi buralara iskan ettirmiştir.

Osmanlı devleti Anadoludan getirdiği aileleri daha önce yaptıkları işe, bulundukları bölgeye ve yaşadıkları iklime benzerlik gösteren yerlere iskan ettirmeye özen göstermiştir. Getirdiği ailelerin mağduriyetini önlemek için onlara Trakyada fazlasıyla toprak vermiştir.Readers Comments (19)

 1. banister spoke 21 Haziran 2011 @ 18:42

  bunun özeti yokmuydu be dayı

 2. anlatılması güç ve amaçsız bir konu……..

 3. aynen öyle çok uzun 🙁

 4. internetten yararnlm dedik zarar ettik

 5. çok sıkıcıı bi konu

 6. gereksiz bi konu daha, yarın tarih sınavı var ve ben ne yapacağımı bilmiyorum .s..s

 7. bencede

 8. Tamda işime yaradı performans için sunum yapacaktım. Allah razı olsun …

 9. eee özet olsaydı

 10. güzel ama uzun

 11. geçmişi anlamak ve araştırmak ne kadar da zormuş

 12. iskan politikası dedik politikanın p si bile yok hacı yaa

 13. off çok uzun be

 14. çok kısaa

 15. Yaşanmış bitmiş bize ne????

 16. hurdamış beeeeeeee

 17. bundan dolayı doğu avrupalı insanlar bize benziyor 😀

Yorum Yapın