Osmanlı Devletinin Balkanlardaki İskan Politikası Nedir Vikipedi Kısaca

Osmanlı Devletinin Balkanlardaki İskan Politikası

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı beyliği Trakyada toprak kazanmaya başladıkça, buradaki yerli ahaliyi Müslümanlaştırmak ve ayrılıkçı güç oluşturmalarını engellemek için buralara Anadoludan Müslüman Türk aileler göndermiştir.

Trakyaya ilk iskan edilen aileler, Karamanoğulları, Menteşeoğulları, ve Karesioğulları olmak üzere bu üç uç beylik olsada, çoğunluk Karamanoğulları beyliğindendi; sebebi ise o tarihlerde Türkleri tek çatı altında toplayabilecek olan beyliklerden Osmanlı beyliğine alternatif olabilecek tek beylik olması ve Karamanoğulları beyliğinin kendisini Anadolu Selçukluların başşehri Konyada yaşamasından dolayı, Selçukluların devamı olarak görmesidir.

Doğu Trakyada fetihlerini hızlandıran Osmanlı devleti İstanbulun da alınmasıyla
Avrupaya doğru büyük bir koridor elde etmiş fakat Karamanoğulları beyliğinin de topraklarını genişletmesinden tedirgin olmuştur.

Bunun için Fatih Sultan Mehmet Karaman üzerine bir sefer düzenlemiş ve bu beyliğin askeri gücünü bitirmiş, yönetiminede oğlu Mustafa’yı getirmiştir.

Fakat beylerine sadık olan yerli halk yaklaşık altı yıl Toros dağlarına çıkıp Osmanlıyla mücadele etsede, Osmanlının Akkoyunlulara karşı kazandığı Otlukbeli zaferinden sonra Güney ve Doğu sınırlarını güvenlik altına almak için buradaki yerli halkın bir kısmı Trakyada fethedilen topraklara göç ettirilmiştir.

Ayrıca Osmanlı devleti göçebe yaşayan ahaliyi düzene sokmak, isyan eden aşiretleri dağıtmak, kendi himayesine aldığı beyliklerin kişi yoğunluğunu azaltıp Trakyada fethedilen toprakları güvenlik altına almak için birçok kişiyi buralara iskan ettirmiştir.

Osmanlı devleti Anadoludan getirdiği aileleri daha önce yaptıkları işe, bulundukları bölgeye ve yaşadıkları iklime benzerlik gösteren yerlere iskan ettirmeye özen göstermiştir. Getirdiği ailelerin mağduriyetini önlemek için onlara Trakyada fazlasıyla toprak vermiştir.

yorumlar:

6 Yorum Yapılmış!

  SANA NE

  Eki 26, 2013

  çok sıkıcıı bi konu

  Cevapla

  zehra

  Eki 16, 2013

  internetten yararnlm dedik zarar ettik

  Cevapla

  faris

  Eyl 25, 2013

  aynen öyle çok uzun :(

  Cevapla

  mine

  Nis 06, 2013

  anlatılması güç ve amaçsız bir konu……..

  Cevapla

  Anonim

  Eyl 22, 2011

  aynen ya

  Cevapla

  banister spoke

  Haz 21, 2011

  bunun özeti yokmuydu be dayı

  Cevapla

yorum yapmak ister misin?