Muhammed-ül-Emîn Nedir Vikipedi

“Doğru sözlü ve güvenilir” mânâsına Peygamber efendimizin lakabı.
Muhammed aleyhisselâmın peygamber olduğu kendisine bildirilmeden önce ve sonra hiç yalan söylemediği, bunun için de düşmanları arasında bile Muhammed-ül-emîn adıyla meşhûr olduğu güneş gibi meydandadır. İslâm düşmanlarının taşkınlıkları gözlerini kör etmiş ve o kadar karartmıştır ki, bu açık hakîkati saklayacak kadar alçalmışlardır. (İmâm-ı Gazâlî)
Mükemmel bir insan olduğunu bütün dünyânın tasdîk ettiği Muhammed aleyhisselâma son derece dürüstlüğü ve sadâkati (doğruluğu) sebebi ile en büyük düşmanları dahi Muhammed-ül-emîn derlerdi. (Kürschner)
Resûlullah efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem otuz beş yaşındayken yağan yağmur ve seller Kâbe’nin duvarlarını yıpratmıştı. Mekkeliler, binâyı yeniden inşâ etmeye başladılar. Hacer-ül-esved taşını yerine koyma sırası gelince; her kabîle onu koyma şerefine kendisi kavuşmak istediğinden aralarında tartışmalar büyüdü. Dört beş gün süren bu anlaşmazlık sebebiyle neredeyse kan dökülecekti. Sonunda orada bulunanlar, Benî Şeybe kapısı tarafından ilk gelen kimsenin hakemliğini kabûl etmeye karar verd iler. O kapıdan girecek kimseyi beklemeye başladılar. O sırada Muhammed-ül-emîn lakabıyla bilinen ve hep kendisine güvenilir dedikleri Muhammed aleyhisselâm kapıdan girdi. İşte Muhammed-ül-emîn O’nun hükmüne râzıyız dediler. Peygamber efendimiz bir örtü üzerine Hacer-ül-esvedi koyup her kabîleden bir kişiye tutturarak taşı yerine yerleştirdi. Böylece büyük bir anlaşmazlık Muhammed-ül-emînin hakemliğiyle son buldu. (Molla Miskîn, İbn-i Hişâm, Abdülhak Dehlevî)Readers Comments (13)

 1. aslında ben bu yazıyı çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook uzun buldum benim yazılım vardı ben bu yazıyı sizden şöyle yapmanızı isterdim bunu kısaca yazıp bende o yazıyı ezberleyip yazılı kağıdına yazacaktım kısacası çok uzun olup ben bunu hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiç beğenmedim

 2. işime yaramadı

 3. Çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook daha kısa yapsaydınız olurdun

 4. benim yazılım için yeterli bilgiyi verdiniz

 5. çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook uzunnnnnnnnnnnnnnnnn nasıl iş bu arkadaş

 6. Biraz uzun olmuss.Ama guzel bir yazi.

 7. çok güzel bir anlamı var

 8. ECE DİYOR Kİ 26 Aralık 2013 @ 18:21

  ÇOK UZUNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN HİÇ BEYENMEDİM

 9. aslında burda herşeyi güzelce açık açık diyor ama siz anlamadınız benimde sınavım var (din… sınavı)kısa olsaydı ezberlerdim sınav kağıdına geçirirdim ne demek yha sen bu yazıyı güzelce oku özetini çıkar aklına yaz bir biçimde yani unutma sınavda aklına gelirse yap bu kadar ezberlesen nolcak ki onu ezberlerken diğer konuları unut ezberleyince elinize ne geçcek ki sınav da doğru çıktı oley! bu kadar ezberleme aklında tut ezberi ileride unutursan ve o soru çıkınca okulda ayneydi deme en iyisi aklına yaz yeter

 10. beğenme bizene

 11. Ödevime çok iyi yardımcı oldu.kim
  yaptıysa Allah ondan razı olsun.Yoksa zaten başka yerde bulamazdım

Yorum Yapın