Metro Nedir Vikipedi

Büyük kentlerde, semtler arasında toplu yolcu taşımacılığı için düzenlenmiş yeraltı demiryolu ve bu yolda çalışan taşıt. Günümüzde otuz kadar büyük kentte metro vardır. Metro hatlarında çalışan trenlerde vagonlar, iki pist üzerinde hareket eden dört tekerlekli bojiden oluşur. Pistler, beton, çelik ya da ağaçtan yapılarak, normal raylarla donatılmıştır. Taşıyıcı tekerleklere birer güvenlik eklenmiştir. Eskiden tekerlekler madenden yapılırken, günümüzde daha pratik olduğundan lastikten yapılmaktadır. Lastik tekerlekler, yeraltındaki gürültüyü de ortadan kaldırdıklarından maden tekerleklere tercih edilmektedir.

İlk metro, 1863 yılında Londra’da kuruldu; uzunluğu 6,4 km idi. Londra metrosu önceleri buhar gücüyle çalışıyordu. 1890’da dünyanın elektrikle işleyen ilk metro şebekesine dönüştürüldü. Londra metrosunun uzunluğu, günümüzde 405 km’yi bulmuştur. Yedi hattan oluşan Londra metro sisteminin 144 km’lik kısmı yer altındadır. Londra metro sisteminde 277 işletme istasyonu, hatlar arasında 43 kavşak istasyonu ve 30 bağlantı istasyonu vardır. Zemin çok sağlam olmadığından tüneller, ortalama 21 m. derinlikte inşa edilmiştir. En derin metroysa 66 m.dir. Paris’te ilk metro, 1900 yılında hizmete girdi. Bugün, hatların uzunluğu 169 km’yi bulmaktadır. Hatlarda 344 durak vardır.

Berlin metrosu 1902’de, Madrid metrosu 1919’da, Moskova metrosu 1935’te işletmeye açıldı. Stockholm, Roma, Atina, Barcelona, Budapeşte, Glasgow, Hamburg, Kiev, Leningrad, Lizbon, Viyana, Oslo, New York, Chicago, Philadelphia, San Francisco gibi kentlerde metro vardır. Türkiye’de tek metro, 1875’te işletmeye açılan İstanbul’daki “Tünel”dir. Yapımı devam eden İstanbul Metrosu’nun bazı bölümleri işletmeye açılmıştır.Yapılan Yorumlar

Yorum Yapın