Ülser Nedir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Ülser terimi tıpta çeşitli yaralar için kullanılırsa da (varis ülseri, tüberküloz ülseri gibi) genel olarak hekimler ve halk arasında ülser dendiği zaman ilk akla gelen mide ülseridir.

Asit özelliğindeki mide salgısının mukozanın (mideyi kaplıyan ince doku = sümükdoku) zedelenmiş bir kısmına etki yaparak meydana getirdiği yaraya ülser denir.

Ülser her yaşta ve her meslekte olanlarda görülebilir. 20-50 yaşları arasında daha sık rastlanmaktadır. Hastalıkta kalıtımın rolü olduğunu gösteren örneklerde bulunmaktadır. Daha çok zayıf ve uzun boylularda görüldüğü söylenirse de kısa, tıknaz ve şişman olanlarda da aynı oranda bulunduğu istatistiklerde belirtilmiştir.

Ülserlere yemek borusunun alt kamında, midede, on iki parmak bağırsağında ve ince bağırsakta rastlanmaktadır. Bazı vakalarda hem midede hem on iki parmak barsağında aynı zamanda görülebilir.

Mide ülserlerinin ortalama çapı 5 ile 25 milimetre derinliği 6 ile 20 milimetre kadardır. On iki parmak barsağında (duodenum) ise ortalama çap 2-10 milimetre, derinlik 2-5 milimetre kadar olmaktadır. Daha büyük ülserler pek seyrek görülür.

Ülser mukozadan başlayarak derin kas dokularına kadar inebilen ve hatta mide, bağırsak duvarının delinmesine sebep olan ilerleyici bir hastalıktır.
“Ülser” için 29 cevap               

 1. Bence iyi ne uzun ne kısa işimize yaradı ya o bana yeter :) Ama yarım bilgi diyen var uzun olmuş yada saçma diyenler var bence bu kadar ön yargılı olmayın :/ Ama her neyse sonra bunu okuyanlar sana ne ya allah alllah diyenler olucak ama buda benim fikrim lütfen karışmayın :)

 2. hem uzun hem yarım bilgi:(

 3. biraz daha kısa yazın

 4. lütfen nolur ya bize ne ülserden yara mı dilmi sonuçta yani niye bu kadar ayrıntıya giriliyor ki bana ne ülserden eğer yaraları bu kadar çok inceliceksek ohooo çok işimiz var çok

 5. yha son paragrafı yazın o yeterli size her şeyi açıklyo

  hem ders isteyen bundan 4 katını yazar…
  :)

 6. eğer sadece önemli kısımları yazarsanız hem özet geçmiş hem de öğretmenin istediği gibi yazmış olursunuz… akıl var mantık var…unutmayın hiç bir şey imkansız değildir…

 7. 3 te birini bile yazmadım kısalttım. :)

 8. son paragrafı yazın yeter özetliyo çünkü

 9. bune ya ben bunu nereye sığdıracağım birez kısa olsa olmaz mı

 10. bu bile uzun iki kelime yetrliydi:D

 11. la hepsini yazın diyen mi var yazın işte ben 1. kıtayı yazdım 2. kıtadanda yaş maş şeylerini yazdım

 12. ya hoca kısa dedi :D bune böle :D

 13. off bu ne ya çokk ama çok uzun nasıl kitaba sıgdırım ben bunu

 14. ağzım açık kaldı çok uzun bunu kitaba sığdırmam imkansız :(

 15. KarDaslAr akIlılLı insAN bUnu YazMaz bU nE yHaAaAaAaAaAaAaAaAaAaA

 16. kısa oluşu çok işime yaradı saolunnnnnnn…………. :)

 17. yavaş olum yavaş biz ödevden kaçarız bunlar ödev yaza:)

 18. bumu beee özet

 19. bu da sizin için kısamı bu odevler ne ilgilendiriyo bizi ya biz doktormuyuz nasıl yazıcaz daha kısa lutfen biz kısa derken 5.6 sayfa demedik en fazla 2 o bile cok bi yarım sayfa yazın

 20. bence güzel

 21. bilgileri güzel ama çok uzundu ama güzeldi yani beyendim

 22. ufff çok uzun yaaa

 23. çok kısa yazmışınız allahtan fen öğretmenimiz bir ödev verdi

 24. bu kadaruzun hayatta yazmam kendimi bir yara için yoramam bu kadar koymasınlar 3 sıra yazıldığı için az koysunlar internete

 25. bu nasıl vikipedidirrrrrrrrrr

 26. biz kısaca diyoruz siz 3-4 sayfa çıkarıyorsunuz

 27. yaa ülserin kısa anlatımları yok yardımcı olur musunuz

 28. Saaçma sapan şeyler yara yara iste ne ulser mulser offf

 29. çook uzun yaa nasıl yazcam bunu :(

Lütfen Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın