Lale Devri Nedir Vikipedi

1718 yılında imzalanan Pasarofça Antlaşması ile başlayan ve 1730 yılında çıkan Patrona Halil isyanı sonucunda Padişah III. Ahmet’in tahttan indirilmesiyle sona eren döneme verilen ad. Bu dönem Osmanlı Devleti’nde, Avrupa ile başlayan kültür etkileşiminin gerçekleştiği ve yenileşme hareketlerine girişildiği dönemdir. Dönemin Lâle Devri olarak anılmasının nedeni, o dönemde saray ve çevresinde Avrupa’ya özenilerek toplumsal yaşamda, mimarîde ve sanatta değişimlere gidilmesi ve lâlenin yeniliklerin simgesi olarak ön plâna çıkmasıdır.

On sekizinci yüzyılda Sultan III. Ahmet ve Sadrazam Damat İbrahim Paşa, Osmanlı Devleti’ni eski gücüne kavuşturmak için Avrupa’dan esinlenerek çeşitli ıslahatlar gerçekleştirdiler. Bu ıslahat hareketleri Lâle Devri olarak anılan dönemde gerçekleşti. Lâle Devri, bir yönüyle zevk ve eğlence dönemi olmasının yanında, bir yönüyle de pek çok yeniliğin gerçekleştirildiği bir dönemdi.

Lâle Devrinde yönetimde bulunan Padişah III. Ahmet, önceki padişahların aksine Avrupa devletlerinde yapılan yenilikleri merak ederek, Avrupa ile ilişkiler başlattı. Bu konuda ona büyük destek veren, dönemin sadrazamı Damat İbrahim Paşa oldu. Damat İbrahim Paşa, devletin 1718 Pasarofça Antlaşması ile toprak kaybına uğramasının ardından, gelebilecek kayıpları önlemek ve Avrupa’nın askerî gücünün kaynağını öğrenmek amacıyla, önce Viyana’ya, ardından da Paris’e bir elçi heyeti gönderdi.

Damat İbrahim Paşa tarafından Paris’e elçi olarak gönderilen Sait Çelebi Paris’te gördüğü matbaadan etkilendi. Sait Çelebi, matbaanın Osmanlı Devleti’nde de açılması için Sadrazamı ikna etti ve padişahtan alınan özel bir fermanla sonradan bu işi önemle sürdürecek olan İbrahim Müteferrika ile birlikte ilk Türk matbaasını kurdu (1727). Bu matbaada ilk önceleri yalnızca dinsel eserler basılıyordu. Ancak kısa bir süre sonra dinsel eserlerin dışındaki eserler basılmaya başlandı. İlk kez Doğu ve Batı klâsiklerinden Türkçeye çeviriler yapıldı. Yalova’da bir kâğıt fabrikası kuruldu. İstanbul’daki yangınları söndürmek için yeniçerilerden oluşan bir itfaiye örgütü oluşturuldu. İstanbul’da kumaş fabrikası açıldı. İlk çiçek aşısı uygulandı.

Lâle Devrinde yapılan yeniliklerin kumaş fabrikası ve itfaiye gibi bir bölümü halk tarafından benimseninirken önemli bir bölümü de kabul görmüyor, hatta ciddî bir tepki çekiyordu. Saltanat çevresinin bu dönemdeki zevk ve eğlenceye düşkünlüğü ekonomik ve toplumsal sorunların başlıca nedeni olarak görülüyordu. Bu nedenle Lâle Devri, büyük bir ayaklanmayla, Patrona Halil Ayaklanması ile sona erdi (1730). Ayaklanma, zevk ve eğlenceye dalıp halkın sorunlarını unutmakla suçlanan Padişah III. Ahmet’in tahttan indirilmesi ve Sadrazam Damat İbrahim Paşa ve öteki devlet adamlarının öldürülmesiyle sona erdi.

Lâle Devrinde gerçekleştirilen yenileşme hareketleri, devlete eski gücünü kazandıracak kadar etkili olmadı. Ancak yapılan yenilikler, Avrupa’nın Osmanlı Devleti üzerindeki etkisini göstermesi açısından önemli örneklerdi.Readers Comments (41)

 1. süper ama kültürel ekkonemik yazmıyor neden ? yazarmısınızz lütfen acill

 2. çok güzel ama arkadaşımın dediği gibi ekonomik neden yazmıyor ?ama olsun yinede güzel

 3. süper bilgiler ve kısada teşekkkür edrim

 4. neden ekonomı yokk

 5. adımı bilmeseniz olur mu? 14 Ekim 2012 @ 20:07

  ahaha çok kısaymmış gerçekten 😀

 6. çok güzel süper harika

 7. güzelmiş….

 8. oda yzmasın artık 😀

 9. işime yaradı

 10. tuğba ve hilal 21 Aralık 2012 @ 19:44

  biraz kısa yazarmısınız bu oluyor ki yarım olmayacak birde izel ve esmanurun vb.dediği gibi tam ama özet halinde yaparsanız iyi olur

 11. çok kısaymış ya 😀

 12. süpermiş yaa

 13. hakketen de kısaymış yanii ama olsun süper işime yaradı 😀

 14. ahaahaha gerçekten çok kısa
  1 saattir yazıyorum ama hala bitmedi

 15. çok kısa ama kültürel ekonomi yazmıyor onuda kısaca eklerseniz çok güzel olur şimdiden teşekkür ediyorum bu kısa bilgiyi verdiğiniz için ama ne olur kültürel ekonomiyi unutmayın onuda kısaca bir yazıverin harikasınız size ne kadar teşekkür etsem az gelir nolur nolur ekleyin çok ama çok sağlun size minnetlerimi sunarım bu siteye yeniden giricem ve bakalım bakalım yazmışmısınız ne olur yazın çok ama çok ihtiyacım var acil çabuk lütfen hadi beyler yada bayanlar merdivenden kayanlar hızlı olun vakit nakittir hadi bakim görim sizi beyler bayanlar siz kesin ola ki kesin yazarsınız yuppi yuppi oley oley oley hadi benden bu kadar ha şimdi diyosunuz bu kız neden bu kadar uzun yazmış die ben yazarım hadi neyse ben sizi tutmiyim çok ama çok bb demek isterdim ama neden diemiom neyse hadi görüşürüz bbbbbb 😀

 16. çok uzun geldi

  ama güelmiş teşekürlerrr

 17. bence osmanlı devletınde bence lale devri çok sacma geliyor niye derseniz hic anlamıyorum ama anlamaya calışacağım benden bukadar

 18. çok kötü

 19. güzelmiş işime yaradı

 20. ahmet köşeklioğlu 05 Nisan 2013 @ 13:39

  çoook kısa bilgiler dahada uzun olabilirdi

 21. teşekürler ödevim için hoca 1 sayfayı geçmesin diyordu

 22. çok kısa daha uzun yok mu ?

 23. çok beğendim valla

 24. beyza İBİLİ 28 Aralık 2013 @ 22:35

  kısa ve öz ben kısa yazarım uzun yazınca ecel gelir TEŞEKÜRLER……………….

 25. beyza İBİLİ 28 Aralık 2013 @ 22:36

  kısa ve öz ben kısa yazarım uzun yazınca ecel gelir TEŞEKÜRLER:)

 26. biraz kısa olsaydı . ben bide yazıp anlatıcam

 27. araştırmacı diyor ki 29 Aralık 2013 @ 10:06

  güzel amma çok uzun yazıp anlatıcam

 28. araştırmacı diyor ki 29aralık, 10.09 29 Aralık 2013 @ 10:09

  çok uzun geldi biraz

 29. çok teşekkür ederim:)

 30. amcanızın oğlu 02 Ocak 2014 @ 14:51

  süperrrrrrrrrrr

 31. çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldunuz.

 32. iyi ki çok kısa dedik

 33. çok iyi ama iyi olduğu kadar*da uzun kısa olabilirdi.
  sevgili arıyorum…

 34. aşk

 35. SINAVIM İÇİN ÇOK İYİ OLDU TEŞEKKÜRLER

 36. çok güzel

 37. çokkkkkkkkkk uzun ve bilgiler yetersiz gibi görünüyor ama yinede thank youuuu canlarım

 38. harbiden arkadaşçıklarımında dediği gibi lale devri bana çooook saçma geliyor bu arada bazılarıda çoook kısa demişlerdi demeki onlarda lale devriyle alay ediyorlar ekonomik açısından da fazla açık bişey yook ki:):):)

 39. arkadaşlar gerçi lale devri ödev olarak değilde dizi olarak güzeldi hakkını yememek gerek demi neyise şimdilik hepinizi kippppppppppppppppp by.arkedeşlerim+kankalarım.:):):)::.::.)))))

 40. yaaa adam akılı yazacak birşey bulamadım daha fazla bilgi istiyorum ama acil şimdiden thank youu.

 41. bilgiler süper

Yorum Yapın