Kültür Bakanlığı Nedir Nedir Vikipedi Kısaca Anlamı Hakkında Bilgi

Kültür Bakanlığı Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

millî kültürümüzü araştırmak, değerlendirmek ve yaşatmak gâyesiyle kurulmuş bakanlık. Kültür Bakanlığı 13 Temmuz 1971 târihinde kurularak kültür hizmetlerini Millî Eğitim Bakanlığından devralmıştır. 1971’den 25 Kasım 1981 târihine kadar Kültür Bakanlığı olarak görev yapan bakanlık, bu târihte kaldırıldı.

Turizm ve Tanıtma Bakanlığı ile birleştirilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı oldu. 1987’de kurulan Özal hükümetinde Kültür ve Turizm Bakanlığı birbirlerinden ayrılarak “Kültür Bakanlığı” ve “Turizm Bakanlığı” olarak ayrı ayrı görev yapmaya başladılar.

Kültür Bakanlığı; millî kültürü yaşatıcı, yayıcı, koruyucu, plân ve proğramlar yapmak gâyesiyle kuruldu. Bakanlık ayrıca, kültür alanında yurtiçi ve yurtdışında gerekli üniteleri kurmak; resmî, özel, yerli ve yabancı kişi ve kurumlarla gerekli işbirliği sağlamak; Türk dilinin kendi öz yapısı içinde gelişmesini sağlayacak kurumlarla ortak çalışmalar yaparak dilimizi uydurukça kelimeler akımından korumak.

Türk millî kültürünü, mânevî değerlerini, örf-âdetini ve geleneklerini, sanat ve edebiyâtını araştırıcı, tanıtıcı, geliştirici çalışmalarına rehberlik etmek; aşırı bozuk akım ve ideolojilere karşı millî ve mânevî değerleri koruyucu tedbirleri almakla görevlidir. Kültür, târih ve sanat değeri olan eserleri korumak, sanatı yayıcı ve benimsetici çalışmalar yapmaktır. Kütüphâneleri çağın bütün yeniliklerinden yararlanılarak Türk ve dünyâ milletlerinin hizmetine sunarak kültürümüzü iç ve dış dünyâya tanıtmak, Kültür Bakanlığının görevleri arasındadır.

Bakanlığın görevleri arasında yurt dışındaki kültür hazînelerimizi korumak, soydaşlarımızın da kültür haklarını savunarak onlara her türlü yazılı-basılı eserlerin ulaşmasını sağlamakla yardımcı olmak da vardır.

Kültür Bakanlığı yurt içinde ve dışında görevlerini şu teşkilâtlarla yerine getirir: Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Kütüphâneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Sinema Dairesi Başkanlığı, Millî Kütüphâneler Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlükleri.

Kültür Bakanlığı yurt içinde; Kültür Merkezleri, Kültür ve Tanıtma Müşâvirlikleri ile yurt dışında da Kültür ve Tanıtma ateşelikleriyle hizmet vermektedir.Konu Hakkında Yorum Yazıp Görüşlerinizi Belirtin

yorumlar:

13 Yorum Yapılmış!

  melek

  Nis 11, 2011

  ya ne uzun

  Cevapla

  ibrahim

  Şub 14, 2012

  oha okumadım bile
  :D

  Cevapla

  sena

  May 23, 2012

  kısa kes bu ne

  Cevapla

  ece

  May 26, 2012

  hiçde uzun deyil pislik

  Cevapla

  selim

  Kas 29, 2012

  çok beğendim

  Cevapla

  selim

  Kas 29, 2012

  oha bune beeeeeeeeee

  Cevapla

  Anonim

  Oca 15, 2013

  ilk cümleyi yazsak yeter

  Cevapla

  melisa

  Nis 21, 2013

  ilk cümleyi yazsak yeterli zaten . harika bi site ( yazı) elinize sağlık tşkr

  Cevapla

  ayşe

  May 01, 2013

  okumadım ama saçmaydı

  Cevapla

  melisa

  May 07, 2013

  hepsini yazmak çok kolay oldu

  Cevapla

  eylül

  May 05, 2014

  çok teşekkür ederim ödevlerimi rahatça yaptım ve oyun oynadım

  Cevapla

  Anonim

  May 26, 2014

  ne kısa ne kısa

  Cevapla

  esra

  May 26, 2014

  ne kadar kısa kısa görmesem kısa sanacam

  Cevapla