Hümanizm Nedir Vikipedi

Orta Çağın sonlarında, batıda İlk Çağı yeniden canlandırarak Rönesans Dönemini başlatan düşünce hareketi. Hümanizm, Lâtince “insan doğası” ve “kültür” anlamına gelen “hümanitas” sözcüğünden türemiştir. “Hümanizm” sözcüğü, 15. yüzyılda Batı Avrupa’da klâsik Yunan ve Lâtin kültürünü yeniden canlandırma hareketine verilen genel bir isimdi. Bu amaçla Yunanca ve Lâtinceden çeviri yapan kişilere de “hümanist” deniliyordu. Günümüzde hümanizm; “insan sevgisi” ve “insana değer verme”, hümanist de “insan sever kişi” anlamında kullanılmaktadır. Gerçekte insan sevgisi kavramı, hümanizm hareketinin küçük bir ayrıntısıdır. Hoşgörüyle şekillenen ve kişisel varlığa kesin özgürlük tanıyan hümanizm akımı, dinin ve devletin birey üzerindeki denetim ve yönlendirmesine karşıdır. Bu anlamda hümanizm, insanın kendini yeniden keşfetmesidir. İnsana ve insanlık değerlerine büyük önem veren hümanizm akımının başlıca temsilcileri; Petrarca, Poggio, Valla, Rabelais, Erasmus, Bude ve Montaigne’dir.Readers Comments (15)

 1. ödevim için lazım bi konuydu. Tamda istediğim şeyler var saolun

 2. halime demir 10 Nisan 2011 @ 22:50

  hiçte beğenmedim istediğim şeyler yoktu.insan bi yorumlaştırrarak yazar..bu ne biçim iştirrrrrrrrrr.çok ayıp..çok sinirlendim şu andaaa.

 3. halime demir 10 Nisan 2011 @ 22:52

  anlaşılmadı şimdi dediğim benim yarın finalim varda…gelibolu kitabının hümanizm ile ilgisini istedi ondan sinirlendim..şimdi vizeden kalıcan iyi mi allah nasıl biliyosa öle yapsın sizzzziiiiii….

 4. hiç beğenmedim komposizyonuma yardımcı olmadı

 5. Gercekten hiç işime yaramadı,açıklayıcı değil 🙁

 6. HÜMANİZM: Bilim, akıl, mantık ve deneylerin kabul edildiği bir sistemdir.
  (Kısaca)

 7. biraz kısa yazı yazar mısınız
  🙁

 8. güzell en azından özet bilgiler vağğ

 9. anlaşılmıyor…..:(

 10. Skolastik düşünce sistemine karşı,bireyin kendisini sağlayan,bireyin ihtiyaç duyduğu yasaları kendi özgür düşüncesiyle şekillendirmesi ve hiçbir dogmatik düşünceyi kabullenmeyen bir anlayıştır.

 11. bu ne lan böyle destan mı yazcam cevapmı 🙁

 12. Aynen beyler hiç açıklayıcı değil

 13. Güzel olmuş bana yardımcı oldu

Yorum Yapın