Hümanizm Nedir Vikipedi Kısaca

 • 16 Aralık 2010
 • 237 kez görüntülendi.

Orta Çağın sonlarında, batıda İlk Çağı yeniden canlandırarak Rönesans Dönemini başlatan düşünce hareketi. Hümanizm, Lâtince “insan doğası” ve “kültür” anlamına gelen “hümanitas” sözcüğünden türemiştir. “Hümanizm” sözcüğü, 15. yüzyılda Batı Avrupa’da klâsik Yunan ve Lâtin kültürünü yeniden canlandırma hareketine verilen genel bir isimdi. Bu amaçla Yunanca ve Lâtinceden çeviri yapan kişilere de “hümanist” deniliyordu. Günümüzde hümanizm; “insan sevgisi” ve “insana değer verme”, hümanist de “insan sever kişi” anlamında kullanılmaktadır. Gerçekte insan sevgisi kavramı, hümanizm hareketinin küçük bir ayrıntısıdır. Hoşgörüyle şekillenen ve kişisel varlığa kesin özgürlük tanıyan hümanizm akımı, dinin ve devletin birey üzerindeki denetim ve yönlendirmesine karşıdır. Bu anlamda hümanizm, insanın kendini yeniden keşfetmesidir. İnsana ve insanlık değerlerine büyük önem veren hümanizm akımının başlıca temsilcileri; Petrarca, Poggio, Valla, Rabelais, Erasmus, Bude ve Montaigne’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. çağla emek diyor ki:

  ödevim için lazım bi konuydu. Tamda istediğim şeyler var saolun

 2. halime demir diyor ki:

  hiçte beğenmedim istediğim şeyler yoktu.insan bi yorumlaştırrarak yazar..bu ne biçim iştirrrrrrrrrr.çok ayıp..çok sinirlendim şu andaaa.

 3. halime demir diyor ki:

  anlaşılmadı şimdi dediğim benim yarın finalim varda…gelibolu kitabının hümanizm ile ilgisini istedi ondan sinirlendim..şimdi vizeden kalıcan iyi mi allah nasıl biliyosa öle yapsın sizzzziiiiii….

 4. fatoş diyor ki:

  hiç beğenmedim komposizyonuma yardımcı olmadı

 5. Su diyor ki:

  Gercekten hiç işime yaramadı,açıklayıcı değil 🙁

 6. Betül diyor ki:

  HÜMANİZM: Bilim, akıl, mantık ve deneylerin kabul edildiği bir sistemdir.
  (Kısaca)

 7. ayça diyor ki:

  biraz kısa yazı yazar mısınız
  🙁

 8. mert diyor ki:

  idare eder

 9. mert diyor ki:

  güzell en azından özet bilgiler vağğ

 10. beste diyor ki:

  anlaşılmıyor…..:(

 11. mmmm diyor ki:

  eh işte

 12. BAKIN! diyor ki:

  Skolastik düşünce sistemine karşı,bireyin kendisini sağlayan,bireyin ihtiyaç duyduğu yasaları kendi özgür düşüncesiyle şekillendirmesi ve hiçbir dogmatik düşünceyi kabullenmeyen bir anlayıştır.

 13. ayşe diyor ki:

  bu ne lan böyle destan mı yazcam cevapmı 🙁

 14. ömer diyor ki:

  Aynen beyler hiç açıklayıcı değil

 15. iklimya su diyor ki:

  Güzel olmuş bana yardımcı oldu

BİR YORUM YAZ