Hümanizm Nedir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Orta Çağın sonlarında, batıda İlk Çağı yeniden canlandırarak Rönesans Dönemini başlatan düşünce hareketi. Hümanizm, Lâtince “insan doğası” ve “kültür” anlamına gelen “hümanitas” sözcüğünden türemiştir. “Hümanizm” sözcüğü, 15. yüzyılda Batı Avrupa’da klâsik Yunan ve Lâtin kültürünü yeniden canlandırma hareketine verilen genel bir isimdi. Bu amaçla Yunanca ve Lâtinceden çeviri yapan kişilere de “hümanist” deniliyordu. Günümüzde hümanizm; “insan sevgisi” ve “insana değer verme”, hümanist de “insan sever kişi” anlamında kullanılmaktadır. Gerçekte insan sevgisi kavramı, hümanizm hareketinin küçük bir ayrıntısıdır. Hoşgörüyle şekillenen ve kişisel varlığa kesin özgürlük tanıyan hümanizm akımı, dinin ve devletin birey üzerindeki denetim ve yönlendirmesine karşıdır. Bu anlamda hümanizm, insanın kendini yeniden keşfetmesidir. İnsana ve insanlık değerlerine büyük önem veren hümanizm akımının başlıca temsilcileri; Petrarca, Poggio, Valla, Rabelais, Erasmus, Bude ve Montaigne’dir.
“Hümanizm” için 6 cevap               

  1. Aynen beyler hiç açıklayıcı değil

  2. Gercekten hiç işime yaramadı,açıklayıcı değil :(

  3. hiç beğenmedim komposizyonuma yardımcı olmadı

  4. anlaşılmadı şimdi dediğim benim yarın finalim varda…gelibolu kitabının hümanizm ile ilgisini istedi ondan sinirlendim..şimdi vizeden kalıcan iyi mi allah nasıl biliyosa öle yapsın sizzzziiiiii….

  5. hiçte beğenmedim istediğim şeyler yoktu.insan bi yorumlaştırrarak yazar..bu ne biçim iştirrrrrrrrrr.çok ayıp..çok sinirlendim şu andaaa.

  6. ödevim için lazım bi konuydu. Tamda istediğim şeyler var saolun

Lütfen Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın