Hümanizm Nedir Vikipedi Kısaca

Hümanizm

Sponsorlu Bağlantılar

Orta Çağın sonlarında, batıda İlk Çağı yeniden canlandırarak Rönesans Dönemini başlatan düşünce hareketi. Hümanizm, Lâtince “insan doğası” ve “kültür” anlamına gelen “hümanitas” sözcüğünden türemiştir. “Hümanizm” sözcüğü, 15. yüzyılda Batı Avrupa’da klâsik Yunan ve Lâtin kültürünü yeniden canlandırma hareketine verilen genel bir isimdi. Bu amaçla Yunanca ve Lâtinceden çeviri yapan kişilere de “hümanist” deniliyordu. Günümüzde hümanizm; “insan sevgisi” ve “insana değer verme”, hümanist de “insan sever kişi” anlamında kullanılmaktadır. Gerçekte insan sevgisi kavramı, hümanizm hareketinin küçük bir ayrıntısıdır. Hoşgörüyle şekillenen ve kişisel varlığa kesin özgürlük tanıyan hümanizm akımı, dinin ve devletin birey üzerindeki denetim ve yönlendirmesine karşıdır. Bu anlamda hümanizm, insanın kendini yeniden keşfetmesidir. İnsana ve insanlık değerlerine büyük önem veren hümanizm akımının başlıca temsilcileri; Petrarca, Poggio, Valla, Rabelais, Erasmus, Bude ve Montaigne’dir.yorumlar:

6 Yorum Yapılmış!

  ömer

  Nis 16, 2014

  Aynen beyler hiç açıklayıcı değil

  Cevapla

  Su

  Oca 25, 2013

  Gercekten hiç işime yaramadı,açıklayıcı değil :(

  Cevapla

  fatoş

  Kas 23, 2012

  hiç beğenmedim komposizyonuma yardımcı olmadı

  Cevapla

  halime demir

  Nis 10, 2011

  anlaşılmadı şimdi dediğim benim yarın finalim varda…gelibolu kitabının hümanizm ile ilgisini istedi ondan sinirlendim..şimdi vizeden kalıcan iyi mi allah nasıl biliyosa öle yapsın sizzzziiiiii….

  Cevapla

  halime demir

  Nis 10, 2011

  hiçte beğenmedim istediğim şeyler yoktu.insan bi yorumlaştırrarak yazar..bu ne biçim iştirrrrrrrrrr.çok ayıp..çok sinirlendim şu andaaa.

  Cevapla

  çağla emek

  Mar 09, 2011

  ödevim için lazım bi konuydu. Tamda istediğim şeyler var saolun

  Cevapla

yorum yapmak ister misin?