Hacer-ül-Esved Nedir Vikipedi Kısaca Anlamı Hakkında Bilgi

Hacer-ül-Esved

Sponsorlu Bağlantılar


Kâbe-i muazzamanın doğu köşesinde bir buçuk metre kadar yükseklikte bulunan ve Cennet yâkutlarından olan parlak, siyah taş.
İbrâhim aleyhisselâm ile oğlu İsmâil aleyhisselâmın birlikte Kâbe’yi inşâ ettikleri sırada, melekler taş getirerek İsmâil aleyhisselâma yardım ettiler. Sıra Hacer-ül-esvede gelince, İbrâhim aleyhisselâm; “Ey İsmâil! İyi bir taş getir ki, hacılara işâ ret olsun” buyurdu. İsmâil aleyhisselâm bir taş getirdi. İbrâhim aleyhisselâm; “Bundan daha iyi bir taş getir” buyurunca; Ebû Kubeys dağından; “Cebrâil aleyhisselâm, tûfanda bana bir taş emânet etti. Gel onu al!” diye bir ses işitti. Bunun üzerine Hacer-ül-esved taşı Ebû Kubeys dağından alınıp, Kâbe’deki yerine yerleştirildi. (Azrakî)
Hazret-i Ömer, Hacer-ül-esved taşına, karşı; “Sen bir şey yapamazsın, fakat Resûlullah’a uyarak seni öpüyorum” dedi. Hazret-i Ali bunu işitince, Resûlullah’ın “Hacer-ül-esved, kıyâmet günü insanlara şefâat eder” buyurduğunu söyledi. Hazret-i Ömer de hazret-i Ali’nin bu sözüne teşekkür etti. (Dâvûd bin Süleymân)
Tavâfa (Kâbe’nin etrâfında dönmeye) Hacer-ül-esvedden başlamak ve burada bitirmek sünnettir. (Zeylâî)Konu Hakkında Yorum Yazıp Görüşlerinizi Belirtin

Sizlerde Bu Konu Hakkında Düşüncelerinizi Belirtebilir ve Konu İle ilgili Bildiklerinizi Paylaşabilirsiniz.

yorumlar:

7 Yorum Yapılmış!

  gtrdg

  Mar 29, 2012

  superrrrrrrrrr

  Cevapla

  kanunsuz

  Oca 14, 2013

  çok güzel

  Cevapla

  semanur yıldırım

  Eki 24, 2013

  harika araştırma ödevimi yaptm okudum harikaydı…

  Cevapla

  semanur yıldırım

  Eki 24, 2013

  harikaydı araştırma ödevimi yaptım harikaydı sahiden bayıldım…

  Cevapla

  kader

  Eki 31, 2013

  HARİKA COK SAGOLUN

  Cevapla

  elif

  Şub 18, 2014

  harika ödeim bitti çok güzel açıklanmışş:)

  Cevapla

  esra

  Mar 08, 2014

  muhteşemdiiiiiiiiiiiii

  Cevapla