Futbol Nedir Vikipedi

Çağımızın en yaygın ve bilinen sporudur. Futbol sözcüğü köken olarak İngilizce “ayak topu” anlamına gelen “football” sözcüğünden gelir. Kökenleri oldukça eskiye dayanır. Ancak ilk olarak hangi ülkede oynandığı bilinmemektedir. Orta Çağda İngilizlerin ve Fransızların futbola benzer oyunlar oynadığı bilinmektedir. Bununla birlikte, bundan daha önce Çin’de de ayakla oynanan bir top oyunu olduğu kanıtlanmıştır.

18. yüzyıl, futbolun geliştiği ve bir spor dalı olarak ilgili kurallarının belirlendiği bir dönemdir. 19. yüzyılın başında özellikle İngiltere’de yaygınlaşmış, daha sonra tüm dünyada izlenmesi ve yapılması en sevilen spor dalı olmuştur.

Futbol on birer kişilik iki takım arasında oynanır. Her takımın 5 tane yedek oyuncusu vardır. 100-110 metre boyunda 65-75 metre eninde çim ya da toprak bir sahada oynanır. Takımların hedefi topu karşı takımın kalesinden içeri sokmaktır. Buna gol denir. Kalelerin boyu 244 cm; eni de 732 cm’dir.

Futbol kırk beşer dakikalık iki devre hâlinde oynanır. Devre arasında oyuncular 15 dakika dinlenir. Oyun sırasında oyuncuların topa elle müdahalesi yasaktır; yalnızca, takımların kalesini koruyan ve kaleci olarak adlandırılan oyuncular topa elle dokunabilir.

Futbol ülkemizde ilk defa İzmir’de, ticaretle uğraşan İngilizler arasında 1894 yılında oynanmıştır. 1902 yılında İstanbul’da yaşayan azınlıklar ilk futbol kulübünü kurdular. Daha sonra 1905′te Galatasaray Futbol Kulübü, 1907′de Fenerbahçe ve 1909′da Beşiktaş futbol kulüpleri kuruldu. 1923 yılında Türkiye Futbol Federasyonu kuruldu. Bu tarihten itibaren bölge turnuvaları başladı. 1937 yılında Millî Küme adı altında yurdun genelini kapsayan bir turnuva yapıldı. Daha sonra bu turnuva Millî Eğitim Kupası adı altında her yıl yapıldı. 1951 yılında profesyonel lig, 1959 yılında da millî lig düzenlendi. Bugün futbol federasyonunun düzenlediği 1., 2., 3. lig ve amatör lig maçları her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.Readers Comments (16)

 1. saka saka guzel olmus 😀 :S XD

 2. sen war sin ya

 3. bnm adim şüheyde bn bir mö yüm bni herkesin dövmesini istiyorum

 4. naber pelincim 🙂

 5. Gerçekten çok güzel bir site. İstediğim ve aradığım şeyi buldum. Sayfa adminlerine selamlar… 😀 😛

 6. tek kelimeyle mükemmel(l)

 7. aslında güzel hatta istediğim her şeyi burda buldum ha ben bir beşiktaşlı olarak sizi uyarıyorum beşiktaş kulübünü 1909’da değil 1903’de kurdu onu düzeltirseniz çok güzel olur herkez bunu yanlış bilmez bundan başka birşey yok

 8. qerçekten çok qüzel bir site sayfanın adminlerine teşekkür ederim

 9. ceyda seni seviyorum

 10. futbolun kısaltması olurmu

 11. sitenin adı ney

 12. çok güzel bir site sağlun ödevimden 1000000000 aaaaaaaaaaallllllldıııımmmmm oley oleyyyyyyyyyyyyyybe çokçkoçkoçko sağlun karnem taktir

 13. ÖlüNÜz Dİrinİz HER gün BİrinİZ Bİr gÜn hepiNİZ Fb Li OLAcakSINız.

 14. muhteşem site

 15. Futbol nedir dedim bu site çıktı. iyikide bu site çıkmış kısaca ve güzel olmuş.

 16. Çokçok sağolun benim karnemde düz,aldım

Yorum Yapın