Fotosentez Nedir Vikipedi

Yeryüzündeki yaşamın itici gücü olan güneş enerjisinin, yeşil bitkiler ve bazı canlılarca alınıp kullanılması. Fotosentez yeteneği, bazı bakterilere, mavi-yeşil alglere ve özellikle yeşil bitkilere özgüdür. Bitki bu enerjiden yararlanarak büyümesini sürdürürken topladığı enerjinin bir bölümünü de kimyasal enerji biçiminde hücrelerinde saklar.

Bitkiler güneşten aldıkları ışığı, havadan aldıkları karbon dioksit ve topraktan aldıkları suyla birleştirerek, oksijen ve besin üretirler. Bitki bu enerjiyle gelişmesini sürdürür, yeni yapraklar verir, çiçek açar, tohum ve meyve üretir. Fotosentezi gerçekleştiren özel kimyasal madde, bitkilere, özellikle yapraklara yeşil rengini veren klorofildir.

Fotosentez sürecinde karbon dioksit tüketilip oksijen üretilir. Havayı oksijence zenginleştiren bu süreç olmasaydı, canlıların solunumu nedeniyle atmosferdeki oksijen çoktan tükenmiş olacaktı.Readers Comments (8)

 1. bayıldım fakat burasınında bir vikipedi adresi,kaynağı olduğunu bilmiyordum eğer öyleyse lütfen bir haber verin!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. hürrem sultan 19 Ocak 2012 @ 17:41

  burda bütün ödev konuları olmalı bence lütfen önerimi dikkate alın bu siteyi yaptığınız için teşekkürler 😀

 3. arsızbela58 04 Nisan 2012 @ 15:07

  bu site güzel bence değerlendirin oke sivas 58

 4. ak-kor and polemıck 15 Nisan 2012 @ 19:23

  bu kanagı buraya koydugunuz icin cok tesekkur:):):)
  bu bılgıler olmasa belkı bılgılerımız hafiflerdı…

 5. ak-kor and polemıck 15 Nisan 2012 @ 19:23

  bu bılgıler ıcın cooookkkk tesekkur

 6. çizmelikedi 20 Ekim 2012 @ 09:31

  süper bie internet sayfası

 7. tüm bilgiler için teşekkürlerrrrrrrrrr 🙂 🙂

 8. bu bilgiler için teşekkür ederim özellikle de vikipediye en güzel bilgiler onda bu sitenin de vikipedinin olmasına çok sevindim vikipedi olmasaydı ödevimi yarım yamalak yapacaktım Vikipediye Çok Teşekkürler 🙂

Yorum Yapın