Folklor Nedir Vikipedi

Folklor, bir ulusun gelenek ve göreneklerin dili yardımıyla hafızasında sakladığı edebiyat ve müziğinin, daha geniş anlamıyla, manevî kültür ürünlerinin toplamıdır.

Folklor, halka ait olan kültürel ögelerin tümünü içine alır. Halkın malı olmuş, kaynak olarak kişisel olsa bile, çoğunlukla sözlü olarak kuşaktan kuşağa geçen ve bu geçiş sırasında yeni koşullara göre değişme eğiliminde olan edebiyat ürünleri, halk destanları, masalları, türküleri, mânileri, fıkraları, temsilî sözler, tekerlemeler, yaşam ve doğa olaylarına ilişkin inançlar ve buna benzer birçok kültürel ürünü kapsar.Readers Comments (14)

 1. bence dahada açıklayabilirdin

 2. Kısaca saolun 03 Mart 2014 @ 18:30

  çok saolunnn çok kısaca ve açıklayıcı bilgiler olmuş.

 3. fena bir site değil yani

 4. ssssssüüüüüüüüüüpppppeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrr daha iyisini bulamAZDIM

 5. Mert Ali Türkoğlu 08 Nisan 2014 @ 18:19

  Folklor
  Genel olarak halk bilgisi manasına gelir. Halk geleneklerini adetlerini, inançlarını, efsanelerini, türkülerini edebiyatlarını inceleyen, herhangi bir toplulukta yaşayanların örf ve adetlerini araştırıp, o topluluğun yaşayışını, duyuş ve düşünüşünü anlatmaya çalışan bir ilim dalıdır. Bu araştırma sahasına halka ait bütün kültür unsurları, türküler, masallar, fıkralar, atasözleri, bilmeceler, tekerlemeler vb. sanat ürünleri girer.Folklor kelimesini ilk olarak 1846 yılında İngiliz eski eserler

 6. iyiki varsınız

 7. BU BİLGİLERİ YETERSİZ BULDUMMMMMMM

 8. Teşekkürler ödevimde yardımcı oldunuz..

 9. teşekkürer

 10. teşekkürler bir sürü siteye girdim diğerleri ham çok uzun hemde saçma işime yarıcakkk

 11. teşekkürler hiç işime yaramadın

 12. çok saol knk

 13. süper ödevime yardımcı oldu

 14. çok güzel ödevime yaradı

Yorum Yapın