Çini Sanatı Nedir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Türklerde iç ve dış mimarî süslemenin en renkli kolu olan çini sanatı, asıl büyük ve sürekli gelişmesini Anadolu Türk mimarîsinde göstermiştir. Değişik tekniklerle zenginleşen bu süsleme sanatı, her zaman mimarîye bağlı kalmış, onun üstünlüğünü ezmemiş, ama renkli bir atmosfer yaratarak mekân etkisini artırmıştır. Türk mimarîsinde çini süslemenin kullanımı çok eski tarihlere kadar gider. Uygurların, Karahanlıların, Gaznelilerin, Harzemşahların ve özellikle İran’da Büyük Selçukuların mimarîsinde çini az da olsa kullanılmıştır. Bu sanat dalı, Anadolu Selçukluları ile çok yaygın ve çeşitli tipteki mimarî yapıtlar üzerinde büyük bir gelişme göstererek varlığını günümüze değin sürdürmüştür. Her dönemin çini süslemesi, daha önceki dönemin teknik üstünlüğünü sürdürmekle birlikte yeni teknik buluş ve renklerle bu sanatı zenginleştirmiştir.

Anadolu Selçuklu mimarîsinde dinî yapılar mozaik çini tekniğiyle süslenmiştir. Selçuklu döneminde çini süslemenin merkezi Konya olmuştur. İlk örneklerde tuğla ve sırlı tuğla kullanılmıştır. Ama, kısa bir süre içinde kesme mozaik çininin bütün yüzeyleri kaplamasıyla üstün bir düzeye varılmıştır. Selçuklu dönemi saray ve köşkleri, ne yazık ki, günümüze sağlam olarak gelememiştir. Ama yapılan kazıların sonucunda bu yapıların zengin çini süslemelerle kaplı olduğu anlaşılmıştır.

Beylikler döneminde çininin kullanımı, Selçuklulardaki kadar görkemli değildir. Ama bazı örneklerde, bu sanatın yine de başarısını sürdürdüğü görülür.

Osmanlılarda çini sanatı başlangıcından beri çeşitli tekniklerin uygulanmasıyla büyük bir aşama kaydetmiş ve zenginlik göstermiştir. Bursa Yeşil Camii (1422) ve külliyesinin çini süslemeleri, ilk dönem Osmanlı sanatında çininin ulaştığı düzeyi sergiler.

On beşinci yüzyılın renkli sırla boyama tekniği, 16. yüzyılda, özellikle İstanbul’da sürer. On altıncı yüzyılın ikinci yarısından sonra tüm teknikler terk edilir. Yalnızca “sıraltı” diye adlandırılan teknik kullanılmaya başlanır. Bu teknikte çini levhalara önce bir astar çekilir, sonra istenen örnek dış çizgileriyle çizilir ve içleri arzulanan renklere boyanır.

Çok kaliteli bir teknik ve zarif bir desen anlayışıyla yapılan bu çinilerde, natüralist bir anlayışla çizilmiş lâle, sümbül, karanfil, gül ve gül goncası, süsen ve nergis gibi çeşitli çiçekler, üzüm salkımları, servi hatta elma ağaçları, üstün bir yaratıcı güçle kompozisyonları zenginleştirir.

Topkapı Sarayı’nın çinileri, Osmanlı çini sanatının tüm dönemlerini toplu olarak gözler önüne serer.

Yirminci yüzyılın başında Osmanlı çini sanatının görkemli
“Çini Sanatı” için 38 cevap               

 1. yarıda kalmış ama harika olmuş:)

 2. işimi burdan gördüm sağolunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 3. ellerinize sağlık çok güzel olmuş

 4. güzel ama çok uzun olmuş kısa olsa daha iyi olurmuş

 5. mükemmel

 6. bu site bir harika gerçekten işime yaradı.sağolun:))))))))))))))))))))))))

 7. güzel olmasına güzelde biraz kısa kessin

 8. gerçekten çok sağolun ama eğer kim yazdıysa elleri dert görmesin :):):):):):):):)

 9. BU YAZIYA UZUN DİYENLER SALAKMI? BU YAZIYI ZATEN OLDUĞU GİBİ GEÇİRMİCEKSİN SEN ONU ÖZETLİYEREK GEÇİRSEKSİN,MANTIKSIZLAR:D ADAM VALLA HARİKA YAZMIŞ BARİ BUNUN KIYMETİNİ BİLİN.

 10. kısaca diye yazdım internete bu çıktı bir baktım 1 m. yazı kim yazcak alt tarafı bir ödev için bu kadar yazıyı

 11. kısa demiştik ama sağol.kısa ve yarım kalmamış biçimde olursa iyi olurdu.yine de sağolun.

 12. gerçekten çok hoş olmuş :D

 13. Bunu yapanlardan Allah bin kez razı olsun.Yani Allah onları sevsin.Çooooooooook güüüüüüüüüüzel.Vallahi Helal olsun bu siteye.Çok teşekkür ederiz ama biraz daha kısa olsaydı iyi olurdu.çooooooooooook güzel yazmışsınız.Ellerinize sağlık.Ödevime yardımcı olduğunuz için çoooooooooooooooooook tenkyu veri maç.çooooooooooooooook bituful olmuş.Bu gidişle sizi sevmeye başlayacağım.Çooooooooooooooooooooooooooooook tenkyuuuuuuuuuuuuuuu veriiiiiiiiiiiii maççççççççççççççç.Saaaaaaaaaaaaaaaaaağolunnnnnnnnnnnnnnnnnnn.Ellerinizzzzzzzzzzzzzz dertttttttttttttttt görmesinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn.

 14. çok teşkür ederim

 15. bizim resimcide verdi.hem çini hem hat hem seramik hem minyatür hem yazmacılık hem halı kilimi.bunları araştırıp yazıcaz.hepsinden bir iki tane renkliçıktı bulup birini seçip çizicez.

 16. çok tekeşşürler

 17. ÇİNİ SANATININ KISA ÖZETLERİ

 18. ama ben kısa istiyorum acil lazım lütfenn

 19. Arkadaşlar bunu yazan kişi heralde herşeyi zıt anlıyor oda onun sorunu … Ödevime yardım etti, etmedi gibi bişey oldu ama yinede emeğe saygı.Yinede bizler için zahmet edip yazılmış bir yazı… :D

 20. kısa olsaydı iyi olurdu

 21. çok teşekkür ederim sanat odevim için gerekliydi ve gayet güzel olmuş :D

 22. güzel olmasına güzel de çpk uzun ya

 23. gerçekten çok kısaymış

 24. Kısa yaz laaaaaaaaaaaaayn!

 25. ödevimize yardımcı olduğunuz için sağolun

 26. uzun olsada ödevimize yardımcı olduğunuz için teşekkürler

 27. mallar hem kısa diyolar uzun çikiyo

 28. kısa yorum yazın dedik uzun yorum yapmışlar mallar

 29. ÇOK SAĞOLUN AMA EN SON CÜMLEYİ ANLAMADIM (20. YÜZYILIN BAŞINDA OSMANLI ÇİNİ SANATINI GÖRKEMLİ)

 30. ulan kısa yazdık ebesine kadar çıktı

 31. mal mal şeyler yazmayın insan gibi yazmışlar işte

 32. hocam çok güzel yazmışsınız ellerinize saglık

 33. bizim öğretmen cami iç ve dış görünümü için dir diyo sizin dediğiniz bak

  (okumadım ki) zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa xD

 34. kısa dedik uzun çıktı ama yinede teşekkürler :)

 35. kısa lütfen yaa

 36. ben kısa bir şey istemiştim

 37. çook guzel bi site heleal olsun

 38. BU ÖDEV RESİM DERSİ İÇİNDİ TEŞEKKÜRLER.

Lütfen Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın