Çini Sanatı Nedir Vikipedi

Türklerde iç ve dış mimarî süslemenin en renkli kolu olan çini sanatı, asıl büyük ve sürekli gelişmesini Anadolu Türk mimarîsinde göstermiştir. Değişik tekniklerle zenginleşen bu süsleme sanatı, her zaman mimarîye bağlı kalmış, onun üstünlüğünü ezmemiş, ama renkli bir atmosfer yaratarak mekân etkisini artırmıştır. Türk mimarîsinde çini süslemenin kullanımı çok eski tarihlere kadar gider. Uygurların, Karahanlıların, Gaznelilerin, Harzemşahların ve özellikle İran’da Büyük Selçukuların mimarîsinde çini az da olsa kullanılmıştır. Bu sanat dalı, Anadolu Selçukluları ile çok yaygın ve çeşitli tipteki mimarî yapıtlar üzerinde büyük bir gelişme göstererek varlığını günümüze değin sürdürmüştür. Her dönemin çini süslemesi, daha önceki dönemin teknik üstünlüğünü sürdürmekle birlikte yeni teknik buluş ve renklerle bu sanatı zenginleştirmiştir.

Anadolu Selçuklu mimarîsinde dinî yapılar mozaik çini tekniğiyle süslenmiştir. Selçuklu döneminde çini süslemenin merkezi Konya olmuştur. İlk örneklerde tuğla ve sırlı tuğla kullanılmıştır. Ama, kısa bir süre içinde kesme mozaik çininin bütün yüzeyleri kaplamasıyla üstün bir düzeye varılmıştır. Selçuklu dönemi saray ve köşkleri, ne yazık ki, günümüze sağlam olarak gelememiştir. Ama yapılan kazıların sonucunda bu yapıların zengin çini süslemelerle kaplı olduğu anlaşılmıştır.

Beylikler döneminde çininin kullanımı, Selçuklulardaki kadar görkemli değildir. Ama bazı örneklerde, bu sanatın yine de başarısını sürdürdüğü görülür.

Osmanlılarda çini sanatı başlangıcından beri çeşitli tekniklerin uygulanmasıyla büyük bir aşama kaydetmiş ve zenginlik göstermiştir. Bursa Yeşil Camii (1422) ve külliyesinin çini süslemeleri, ilk dönem Osmanlı sanatında çininin ulaştığı düzeyi sergiler.

On beşinci yüzyılın renkli sırla boyama tekniği, 16. yüzyılda, özellikle İstanbul’da sürer. On altıncı yüzyılın ikinci yarısından sonra tüm teknikler terk edilir. Yalnızca “sıraltı” diye adlandırılan teknik kullanılmaya başlanır. Bu teknikte çini levhalara önce bir astar çekilir, sonra istenen örnek dış çizgileriyle çizilir ve içleri arzulanan renklere boyanır.

Çok kaliteli bir teknik ve zarif bir desen anlayışıyla yapılan bu çinilerde, natüralist bir anlayışla çizilmiş lâle, sümbül, karanfil, gül ve gül goncası, süsen ve nergis gibi çeşitli çiçekler, üzüm salkımları, servi hatta elma ağaçları, üstün bir yaratıcı güçle kompozisyonları zenginleştirir.

Topkapı Sarayı’nın çinileri, Osmanlı çini sanatının tüm dönemlerini toplu olarak gözler önüne serer.

Yirminci yüzyılın başında Osmanlı çini sanatının görkemliReaders Comments (38)

 1. BU ÖDEV RESİM DERSİ İÇİNDİ TEŞEKKÜRLER.

 2. çook guzel bi site heleal olsun

 3. ben kısa bir şey istemiştim

 4. kısa lütfen yaa

 5. kısa dedik uzun çıktı ama yinede teşekkürler 🙂

 6. qqwertyuuuıopğğğüasdfghjklşizxcvbnmöçççççç 25 Şubat 2012 @ 11:00

  bizim öğretmen cami iç ve dış görünümü için dir diyo sizin dediğiniz bak

  (okumadım ki) zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa xD

 7. hocam çok güzel yazmışsınız ellerinize saglık

 8. mal mal şeyler yazmayın insan gibi yazmışlar işte

 9. ulan kısa yazdık ebesine kadar çıktı

 10. ÇOK SAĞOLUN AMA EN SON CÜMLEYİ ANLAMADIM (20. YÜZYILIN BAŞINDA OSMANLI ÇİNİ SANATINI GÖRKEMLİ)

 11. kısa yorum yazın dedik uzun yorum yapmışlar mallar

 12. mallar hem kısa diyolar uzun çikiyo

 13. uzun olsada ödevimize yardımcı olduğunuz için teşekkürler

 14. ...... diyor ki, 29 Eylül 2012 @ 10:12

  ödevimize yardımcı olduğunuz için sağolun

 15. Kısa yaz laaaaaaaaaaaaayn!

 16. gerçekten çok kısaymış

 17. güzel olmasına güzel de çpk uzun ya

 18. çok teşekkür ederim sanat odevim için gerekliydi ve gayet güzel olmuş 😀

 19. kısa olsaydı iyi olurdu

 20. Zeynep AĞAOĞLU 21 Şubat 2013 @ 20:05

  Arkadaşlar bunu yazan kişi heralde herşeyi zıt anlıyor oda onun sorunu … Ödevime yardım etti, etmedi gibi bişey oldu ama yinede emeğe saygı.Yinede bizler için zahmet edip yazılmış bir yazı… 😀

 21. ama ben kısa istiyorum acil lazım lütfenn

 22. ÇİNİ SANATININ KISA ÖZETLERİ

 23. çok tekeşşürler

 24. bizim resimcide verdi.hem çini hem hat hem seramik hem minyatür hem yazmacılık hem halı kilimi.bunları araştırıp yazıcaz.hepsinden bir iki tane renkliçıktı bulup birini seçip çizicez.

 25. çok teşkür ederim

 26. Bunu yapanlardan Allah bin kez razı olsun.Yani Allah onları sevsin.Çooooooooook güüüüüüüüüüzel.Vallahi Helal olsun bu siteye.Çok teşekkür ederiz ama biraz daha kısa olsaydı iyi olurdu.çooooooooooook güzel yazmışsınız.Ellerinize sağlık.Ödevime yardımcı olduğunuz için çoooooooooooooooooook tenkyu veri maç.çooooooooooooooook bituful olmuş.Bu gidişle sizi sevmeye başlayacağım.Çooooooooooooooooooooooooooooook tenkyuuuuuuuuuuuuuuu veriiiiiiiiiiiii maççççççççççççççç.Saaaaaaaaaaaaaaaaaağolunnnnnnnnnnnnnnnnnnn.Ellerinizzzzzzzzzzzzzz dertttttttttttttttt görmesinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn.

 27. gerçekten çok hoş olmuş 😀

 28. kısa demiştik ama sağol.kısa ve yarım kalmamış biçimde olursa iyi olurdu.yine de sağolun.

 29. kısaca diye yazdım internete bu çıktı bir baktım 1 m. yazı kim yazcak alt tarafı bir ödev için bu kadar yazıyı

 30. BU YAZIYA UZUN DİYENLER SALAKMI? BU YAZIYI ZATEN OLDUĞU GİBİ GEÇİRMİCEKSİN SEN ONU ÖZETLİYEREK GEÇİRSEKSİN,MANTIKSIZLAR:D ADAM VALLA HARİKA YAZMIŞ BARİ BUNUN KIYMETİNİ BİLİN.

 31. gerçekten çok sağolun ama eğer kim yazdıysa elleri dert görmesin :):):):):):):):)

 32. güzel olmasına güzelde biraz kısa kessin

 33. bu site bir harika gerçekten işime yaradı.sağolun:))))))))))))))))))))))))

 34. mükemmel

 35. güzel ama çok uzun olmuş kısa olsa daha iyi olurmuş

 36. ahmet eroğlu 14 Nisan 2014 @ 19:09

  ellerinize sağlık çok güzel olmuş

 37. işimi burdan gördüm sağolunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 38. yarıda kalmış ama harika olmuş:)

Yorum Yapın