Büyüme ve Gelişme Nedir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


İnsan vücudunun doğumdan erişkin olana kadar geçirdiği değişme.

Vücut ölçümleri ve gelişmenin safhaları çocukların sıhhatini değerlendirmek için en uygun ve pratik vasıtalardır. Çünkü, fiziki büyüme ve gelişmenin takip ettikleri basamaklar düzenli ve belirli bir sıra takip eder. Büyüme ve gelişme sadece, bedenin fonksiyonları, çalışan bir bütüne başarılı bir şekilde entegre olmasıyla beklenen bir çizgi boyunca ilerleyebilir. Çocuğun ümit edilen ölçülerde gelişmemesi çok çeşitli sebeplerdendir ve eşit derecelerde beslenme yetersizliği, genetik eksiklik, psikolojik intibaksızlık, müzmin hastalık ve başka birçok maraziyetten kaynaklanabilir. Büyüme, gelişme bozukluğu teşhisini koyan hekim, sebebini aramaya yönelir.

Fiziki ve psikolojik büyüme ve gelişme düzgün bir yol takip ederse de bu ırklar arasında farklılık gösterir. Dolayısıyla Amerikan kitabındaki ölçüler Türk çocuklarına uygulanamaz.
Büyük bir bebeğin, küçük bir bebeğe nisbetle daha nasipli olduğu söylenemez. Fakat yüz çocuk yanyana sıralansa bunların en zayıf beş tanesi ile en şişman beş tanesinin hastalıklı olabileceği tahmin edilebilir. Ayrıca doğduğunda kilo ve boy bakımından bu yüz çocuk arasında yirmibeşinci gelmiş bir bebek daha sonraki aylarda gitgide alt sıralara düşerse bu bir problem olabileceğini düşündürür.

Hızlı büyüme döneminde geçirilen hastalıklar daha kalıcı tahribat yaparlar. Meselâ büluğ çağındaki hızlı büyüme döneminde bacak kemiklerinin iltihabı veya alçılama sebebiyle büyümenin durması daha fazla tahribat yapar, iki bacağın arasındaki uzunluk farkı fazla olur.

Büyüme: Bedenin bir bütün olarak ve çeşitli dokularının ve organlarının herkes için aynı olan tipik bir gelişme düzeni vardır. Gelişme; organ ve sistemlerin olgunlaşması, kâbiliyetlerin kazanılması, gerginlik hallerine intibak edebilme ve hür davranabilme kapasitesinin hasıl olması demektir. Büyüme; beden ölçülerinin hücrelerin çoğalması veya büyümesi neticesinde artmasını ifade eder.
Beslenme, iklim, mevsim, hastalık ve hareket gibi faktörler büyümeyi etkilerler. Büyümenin seri kilo, boy vs. ölçümlerle takip edilmesi sıhhat için en güzel bir göstergedir.
Gelişme: Organların ve vücut sistemlerinin mükemmelleşmesi ve kâbiliyetlerin kazanılmasıdır.

Gelişmenin İlerlemesi: Gelişme düzenli bir hâdisedir. Çocuk ana rahmine düştüğünde başlar ve devam eder. Çocuklar ayağa kalkmadan önce otururlar; cümle kurmadan önce kelime söylerler; kare şeklinde şekilleri çizmeden önce daire çizerler. Gelişme aynı hızla devam etmez.

Gelişme hâdisesi baştan ayağa doğru olur.Başın kontrolü, ellerin kontrolünden; bununki de ayağın kontrol edilebilmesinden önce gerçekleşir. Yine kol ve bacaklarda önce kol, sonra bilek ve en son parmakların hareketlerine geçilir.

Bebek hareket eden bir oyuncağa önce bütün bedeniyle dönerek bakar; sonra bir eliyle uzanır ve alır. Süt demesini öğrenen bir çocuk, bunu söyleyerek ”bir bardak süt getirin” veya ”sütü götürün” demiş olabileceği gibi başka bir içeceği de kastetmiş olabilir.

Gelişmeyi etkileyen faktörler: Gelişmenin kritik dönemlerinde, gelişmenin normal seyrinde meydana gelecek bir duraklama uzun sürecek gelişme kusurlarına sebep olabilir. Gebeliğin ilk üç ayında kızamıkcık geçiren anneninçocuğu sakat olabilir; ana rahmindeki bebeğin tiroid bezinin az çalışması, fenilketonüri (bir protein metabolizması hastalığı) kanda galaktoz şekerinin bulunması veya bebekliğin ilk aylarında beslenme yetersizliği gibi hastalıklar gelişmeye sekte vururlar. Bu hastalıklar sonraları olursa kalıcı ve önemli hasar yapmazlar.

Küçük yaşta merhametten mahrum olmak, kişilik problemlerine yol açabilir. Gelişmenin hızlı dönemlerinde sinir sisteminin uyarılması hissi kayıplara sebep olur. Gelişmenin düzeni ailevi özellikler gösterebilir.

Meselâ bir ailenin bütün üyeleri geç konuşurlar. Ayrıca irsi enzim eksiklikleri, bazı maddelerin bedende birikmelerine ve bunların hastalıklarına sebeptir.

Canlının kendi özellikleri, bedenin geçireceği değişikliklerin müessiri oldukları gibi çevre de vücudu çok etkiler, Meselâ tiroid eksikliği ile doğan bir bebeğin beyin gelişmesinde meydana gelecek hasar, verilecek ilaçlar ile durdurulabilir.
“Büyüme ve Gelişme” için 46 cevap               

 1. öfff şu ödevler

 2. eğer bu kısa haliyse uzun hali nasıl çok merak ediyorum…
  ama dersime gerçekten çok yardımcı oldu. :)

 3. hahahah gezdiğim siteler arasından en kısası buydu
  alın size tanım :
  Çok hücreli canlılarda büyüme hücrelerin bölünmesi sonucu hücre sayısının çoğalması buna bağlı olarak da doku kütlesinin artması ile olur . Büyüme ; boy, ağırlık, baş çevresi gibi vücut ölçümleriyle belirlenir. Gelişme ise yaşam sürecinin belli dönemlerinde belirli bir sırayla meydana gelen düzenli değişiklikler zinciridir . Gelişme sırasında dokularda ve organlarda yapısal değişimler sonucu biyolojik fonksyonlarda ilerleme ve olgunlaşma görülür . Gelişme sonucunda türe özgü özellikleri taşıyan ergin bireyler meydana gelir.

 4. bune ya böyle anlatım mı olur ya

 5. ohoo çok kısa az daha olsa 1 a4 kağıdı dimi töbe töbe şuna bak başka yerden bakarım daha iyi yaa…

 6. çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook kısaymışşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

 7. bu ne abı hıkaye gıbı

 8. gerçekten de çok kısaymış xd:)

 9. hayvanlar alemimi bu insan bi kısa yazar
  bu yazıyı okuyanlar lütfen feysime istek gçndersin
  adım mehmet fidan
  resmimde siyah tahhatanın üzerinde yeşil yeşil yazılar var

 10. O KADAR KISAKİ SINAVDAKİ YERDE NE KADAR ÇOK YER KALIR DEİLMİ?VUR DEDİK ÖLDÜRMÜŞÜNÜZ SİZDE YANİ HHHHHHHHHHEEEEEEEEEEE

 11. ßatmanlı neyar

 12. kısa yazıyoz adamlar dag kadar ne o

 13. ben kısa diye yazıyom siz dağlar kadar yazııı veriyonuzzzzz

 14. çok kısaymış

 15. arkilerrrrrrrrrrrrrrrrr büyüme nedir vikipedinde çok kısa

 16. iyiki kısa dedm çok kısaymış neresindenaşlasam acaba hımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 17. insan vücudunun doğumdan erişkin olana kadar geçirdiği değişme.

 18. kısaca diyoz bilgisayar yanlış algılıyo herhalde

 19. bide kısa yazıyordu ben böyle kısasını görmedim biz 2 3 cümle istiyorduk

 20. Bu Kadar Kısa Yazıyı İlk Defa görüyorum

 21. hehe işte istedimmi bulurum ben bakın googleye insanlarda büyüme nedir diye yazın çıkan sitelerden insanlarda büyüme nedir yazana yani 2. ye tıklaın orda 1 satırlık bişi var

 22. yaw çok kısaymış ben oraya kısaca diom bu bana bin sayfalık yazı verio kolaysa al sen yaz şimdi bu kadar ödevin içinde bide okula gidince öretmen sana ödevi bile sormasın gitti eller gitti gözler gitti parmaklar gitti saatler boşaaaa hepsi.
  AYRICA YUKARDA YAZANLAR AZ BİLE YAZMIŞ!!!
  >:/

 23. özet yaz gitsin sayalerinde yazar olcam

 24. iyiki kısaya tıklamışım eyer uzuna tıklasaydım ne çıkardı

 25. gerçekten çok uzunmuş arkadaşlar

 26. gerçekten çok kısaymış

 27. kısaaaa isterizzz bizzzz aman aman:)ya uf git özet yaz

 28. Erkekler üşengeç :D

 29. çok kısa

 30. hiç de kısa değilmiş neden bu kadar uzun anlayamıyorum

 31. teşekkurler

 32. daha kısası olsaydı daha iyi olurduuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 33. sizi bilmem ama benim için çok kısa

 34. aaaaaaayyyyyyyyyyyy çok kısaymış canımmmm

 35. kısa buysa utzun nasıldır

 36. çok kısaymıs lan bunee

 37. cok kısa yha daha uzunu yokmu

 38. ayy çok kısa taa bi 20 sayfalık daha ekleseydiniz iyiki kısa olsun dedik YUHHH

 39. kanKALAR ÇOK KISA dağanın azıcık daha yaa off :)

 40. hakkaten mi bu mu :’( acıyın ln bize bu ne ninemin hikayelerinden bile daha uzun hayatım bile bundan kısa şimdi gidion ve bunu bana özetlionnnn!

 41. ya siz erkekler ne kadar üşengeçsiniz 1 dk lik seyde elim koptu dynz qanqalar off

 42. Bu ne ya daha kısasını bulurum

 43. elin koptuysa o zaman yazma abisi:D

 44. biraz kısa yazın yaa bu ne elim koptu

 45. hakket mi laaa

 46. abi bunun kısası yoqmu özeti..

Lütfen Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın