Buharlaşma Nedir Vikipedi Kısaca

 • 15 Aralık 2010
 • 164 kez görüntülendi.

Sıvı bir maddenin ısı olarak gaz haline geçmesi olayına buharlaşma denir. Buharlaşma olayı sıvı yüzeyinde olur. Isı alan sıvı moleküllerinden bazıları sıvı yüzeyinde gaz haline geçer.

Buharlaşmaya basınç ve diğer fiziksel şartların etkisi çoktur. Buharlaşma her sıcaklıkta olabilir. Maddeler dışarıdan ısı alarak buharlaşırlar. Dolayısıyla buharlaşmanın olduğu yerde serinleme olur. Sıcaklığın artması buharlaşmayı hızlandırır. Açık hava basıncının azalması buharlaşmayı artırır. Sıvının açık yüzey alanı arttıkça buharlaşma daha fazla olur. Rüzgarlı havada buharlaşma fazla olduğundan çamaşırlar daha çabuk kurur.

Tabiatta suyun hidrolojik çevriminin önemli bir unsurunu teşkil eden buharlaşma, yeryüzünde sıvı ve katı halde değişik şekil ve şartlarda bulunan suyun meteorolojik faktörler etkisiyle atmosfere gaz halinde dönüşü olarak tarif edilir. Yeryüzünde suyu ihtiva eden her yüzey, atmosferdeki su buharının kaynağıdır. Denizler, göller, akarsular, nemli topraklar, karla örtülü veya buzla kaplı yüzeyler, ormanlar, bitki örtüsüne sahip araziler üzerinde devamlı buharlaşma meydana gelmektedir.

Su yüzeyinde meydana gelen su kayıplarına buharlaşma (evaporasyon), bitkilerden meydana gelen su kaybına terleme (transprasyon) denir.Bitkilerden ve civarındaki topraktan meydana gelen su kaybına ise evapotransprasyon adı verilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. bloom diyor ki:

  açılmıyor bana hemen buharlaşmanın tanımı lazım ödevim(:

 2. stella diyor ki:

  saolun çok iyi bloomcum merak etme başka yerde bulursun cnm bnm mucqq

 3. Derin diyor ki:

  Suyu ısı alarak gaz (su buharı)haline gelmesine BUHARLAŞMA denir.

 4. nihan diyor ki:

  çoook uzunnnn kısa istemiştiikkk

 5. muhammet diyor ki:

  aynen çok uzun

 6. Anonim diyor ki:

  çok az çıktı sayfamın yarısı kaldı

 7. atakan diyor ki:

  koç güzel

 8. xd diyor ki:

  Ooooookkk

 9. don't forget mee !! diyor ki:

  çok açıklayıcı ve bana cok yardım ettı cok tesekkurler 😀

BİR YORUM YAZ