Bilgisayar virüsü nedir? Nedir Vikipedi Kısaca

 • 13 Ocak 2011
 • 83 kez görüntülendi.

Bilgisayar virüsü, her şeyden önce bir yazılımdır. Virüs olarak adlandırılmasının sebebi, kötü niyetli kişiler tarafından doğrudan sizin bilgisayarınıza ya da sizin bilgisayarınız üzerinden başka insanların bilgisayarlarına zarar verecek şekilde üretilmiş olmalarıdır. İnsanlar neden virüs yazılımı yazarlar? Suçun diğer şekillerinde de olduğu gibi, virüs yazan kişilerin de farklı güdüleri olabilir. İşten atılan bir bilgisayar mühendisi intikam amacıyla bir virüs yazabilir ya da sadece ünlü olmak isteyen bir insan pek çok bilgisayarı etkileyecek bir virüs yazıp onunla dikkat çekmeye çalışabilir.

Bilgisayar virüsleri nasıl bulaşırlar? Bilgisayar virüsleri yazılım oldukları için, bir şekilde bilgisayarınıza kopyalanmalıdırlar. İnternete bağlı olmayan, hiçbir disket, CD, DVD ya da başka bir bilgi depolayan parça kullanılmayan bir bilgisayara virüs bulaşamaz. Ancak bilgisayarınıza herhangi bir şekilde virüslü bir yazılım kopyalarsanız, bilgisayarınız çalıştıkça o kendini sizin dosyalarınıza da bulaştıracaktır.
Bilgisayarıma virüs bulaştığını nasıl anlayabilirim? Bilgisayarınızda alışık olduğunuzun dışında şeyler olmaya başlarsa, programlar kendi kendine açılıp kapanmaya başladılarsa, bilgisayarınız kendi kendine kapanıp yeniden açılıyorsa bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir.

Bilgisayarıma virüs bulaşmasını nasıl engelleyebilirim? Bilgisayarınıza antivirüs yazılımı kurarak ve yeni virüslere karşı geliştirilen yeni güncellemeleri hızlı bir şekilde edinmek için bu yazılımı düzenli olarak güncelleyerek bilgisayar virüslerinin büyük kısmına karşı kendinizi koruyabilirsiniz, ancak %100 bir koruma mümkün değildir.
Bilgisayarıma virüs bulaşırsa ne yapmalıyım? Bilgisayarınıza antivirüs yazılımı kurarak ya da daha önceden kurmuş olduğunuz antivirüs yazılımı ile virüs kontrolü yapabilirsiniz. Antivirüs yazılımı bulduğu virüsleri temizleyebilir ya da o dosyaları karantinaya alabilir. Ancak her virüs temizlenemeyebilir, bazı durumlarda virüsten kurtulmak için sabit sürücünüzü yeniden biçimlendirmeniz (formatlamanız) gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. bilge diyor ki:

  çoooookkk saçma bir şey yazmışsınız bu ne LEEEEEEEYYYYNNNNN…. XD … XD

 2. BOK diyor ki:

  YQRUMUNUZU BEKLİYORUM

 3. eüaeıktdon diyor ki:

  çok uzun lannn buuu

 4. tatümatü diyor ki:

  bu ne lannn uzun veee çokk sıkıcı yaaaa

 5. layley diyor ki:

  çok guzel olmuş

 6. Anonim diyor ki:

  eweeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrw

 7. Anonim diyor ki:

  çok güzel

 8. muhammet diyor ki:

  çok güzel veçok kıs idi

 9. muhammet diyor ki:

  bunu kimse böyle olmaz çok güzel ve manyaktı teşekürler

  1. muhammet diyor ki:

   aferin kral

 10. Anonim diyor ki:

  Teşekkür ederim bilgisayar virüsleri hakkında en kısaca bilgi burada bulunmakta. Çok saolun.

BİR YORUM YAZ