Anket Nedir? Nedir Vikipedi Kısaca Anlamı Hakkında Bilgi

Anket Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Anket ; Herhangi bir konuyla ilgili durum ve tutumu belirlemek için düzenlenmiş ayrıntılı ve kapsamlı soru dizisi, sormaca, soruşturma anlamına gelmektedir. Anket, belli bir konuda saptanmış hipotezlere ya da sorulara bağlı olarak bir evren ya da örneklemi oluşturan kaynak kişilere sorular yöneltmek suretiyle sistemli veri toplama tekniği olarak tanımlanabilir.Anket, sistematik bir veri toplama yöntemidir. Veriler, önceden belirlenmiş insanlara bir dizi soru sorarak elde edilir. Bu yüzden anketler, kaynak kişilerin okur-yazar olmalarını gerektirir. Böylece anketler yazılı veri toplama aracı olarak da tanımlanmıştır.

Avrupa’da ilk anket çalışmalarının 1872’de Galton tarafından yapıldığı, Amerika’da ise, 1847 yıllarında Horace Mann’ın anketi ilk defa bir araştırma aleti olarak kullandığı bilinmektedir. Bu teknik, o günlerden bu yana dünyanın her tarafında araştırmacılar tarafından kullanılmaya devam etti ve etmektedir.

Anket yöntemi ile çok farklı türde veri toplamak mümkündür. İnsan davranışları, iş performansları, bilgi düzeyleri, tercihleri, tutumları, inançları, duyguları, müşteri ihtiyaçlarını belirlenmesi / müşteri tatmininin ölçümü, organizasyonun güçlü ve zayıf taraflarının belirlenmesi, iyileştirmeye açık alanların tespiti, yeni ya da var olan politikaların / programların etkinliklerinin ölçümü vb. bunlardan sadece birkaçıdır.

Anketler oldukça popüler veri toplama yöntemleri olmakla birlikte, ancak uygun kullanılmaları halinde yarar sağlamaktadır. Anketten yararlı bilgiler elde edebilmek için anketin hazırlık ve uygulama sürecine özel önem gösterilmelidir. Ayrıca “zaman” ve “maliyet” göz önüne alınması gereken diğer hususlardır. Bu yüzden en uygun yöntemi seçebilmek için anket dahil bütün teknikleri çok iyi tanımak, her birinin üstün ve zayıf taraflarını bilmek gerekmektedir. Araştırmacının bu teknikler arasında en uygun ve güvenirlik, geçerlilik, kullanışlılık bakımından en iyi olanı seçmesi beklenir. Bu ise bilgi ve tecrübe ister.Konu Hakkında Yorum Yazıp Görüşlerinizi Belirtin

Sizlerde Bu Konu Hakkında Düşüncelerinizi Belirtebilir ve Konu İle ilgili Bildiklerinizi Paylaşabilirsiniz.

yorumlar:

6 Yorum Yapılmış!

  mustafa

  May 09, 2012

  ankete listesi

  Cevapla

  mustafa

  May 09, 2012

  seniseviyorum

  Cevapla

  gülsüm

  May 06, 2013

  süperssssiiiinnnniiiizzzz ççççççççoooooooookkkkkkkkk güzelmiş teşekkürler

  Cevapla

  gamze

  May 06, 2013

  - –
  – sssssüüüüüpppppeeeeeerrrrrrrr

  Cevapla

  egemen

  May 14, 2014

  oh my got it is gordon

  Cevapla

  Zehra

  Kas 03, 2014

  Çok iyi bilgiler

  Cevapla