Anı Nedir Vikipedi

Bir kimsenin yaşadığı, gördüğü, içinde bulunduğu olayları, durumları ve yaşantıları anlatan yazı türü. Anı türüne hatıra da denir. Ünlü yazar André Gide’ye göre anı yazmak, “Ölümün elinden bir şey kurtarmaktır.” Yahya Kemal’e göre de “Ömrümüz anılardan oluşmuştur. Ömrü ileriye doğru uzatmak pek elimizde olmadığına göre kendimizi geçmişe verip uzun yaşamalıyız.”

Anılar, yaşananlara, geçmişte olanlara sanatsal, siyasal ve bilimsel açıdan ışık tutması açısından önem taşır. Anılar, edebiyatçılarca yazıldıklarında daha ilgi çekici ve sanatsal yönü güçlü yapıtlar ortaya çıkar.

Anılar sonradan anımsanarak yazılabildiği gibi, olayın yaşandığı gün sıcağı sıcağına da yazılabilir. Çoğu yazar anılarını günlük olarak not eder. Bu biçimde oluşan anılara günce adı verilir. Birçok insanın tuttuğu anı defteri bir tür güncedir.

Anılar, anı portre ve düz anı olmak üzere ikiye ayrılır.

Anı portre, bir yazarın tek bir kişiyle ilgili anılarını yazdığı anı türüdür. Bu anı türünde yazar, kişinin çeşitli yönlerini ele alarak portresini çizer. Onu, ruhsal ve fiziksel açıdan anılar yoluyla tanıtır. Bu türün en iyi örneklerinden birisi Yusuf Ziya Ortaç’ın Portreler adlı anı kitabıdır.

Düz anı, yazarın çeşitli kişiler, dönemler ve olaylarla ilgili anılarını içeren anı türüdür. Muallim Naci’nin Ömer’in Çocukluğu, Aziz Nesin’in Böyle Gelmiş Böyle Gitmez’i, Fikret Otyam’ın İsmet Paşalı Yıllar’ı düz anı örneklerinden bazılarıdır.

Anı portreyle düz anının farklı yanı; düz anıda, belirli bir döneme ilişkin anıların özellikle belirli bir kişiyi anlatma amacı gütmeksizin anlatılması, anı portredeyse olayların belirli bir kişinin çevresinde anlatılmasıdır.Readers Comments (16)

 1. çok güzel aradığımı buldum eğer bulamasaydım beğemiyecektim.hahaaaaaaaaaaaa…………

 2. evet tam devimibuldum

 3. harika süper mükemel eger bulamasam bu siteyi begenmiyecektim

 4. baran
  dönmez

 5. Gerçektende siteyi çok beğendim çok yararı oldu teşekkürler 🙂

 6. çok güzdl

 7. çok güzel aradığımı buldum eğer bulamasaydım beğemiyecektim.hahaaaaaaaaaaaa…

  02 Ocak 2012, 17:49

 8. çokk güzel 🙂 🙂

 9. harika olmuş süperrrrrrrrrrr

 10. ellerinize saglık güzel site

 11. çok güzel

 12. fazla birşey göremedim ama sanırım bu işimi görecek :))

 13. Elif diyor ki..17 haziran2012,17.00 01 Haziran 2013 @ 11:17

  bu siteyi beyendim

 14. evet tam sitemi buldum

 15. Elif diyor ki..,02.06.2013,17.35 02 Haziran 2013 @ 16:30

  çokk güzel

 16. hmm eed işe yaradı

Yorum Yapın