Akşemseddin Kimdir Hayatı Nedir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Fatih Sultan Mehmed’in hocası, ünlü İslam büyüğü Akşemseddin, 1390 yılında Göynük’te doğdu. Küçük yaşlardan itibaren ilme ve sanata karşı ilgi duydu. Medrese tahsilini tamamladıktan sonra seçkin alimler arasında yerini aldı. Üstün zekası ve anlayışı, yılmak bilmeyen çalışma gücüyle kendini kitaplara adamış, başta İslami ilimler olmak üzere tıp, astronomi, biyoloji ve matematikte zamanın ünlülerinden olmuştur. Uzun yıllar Osmanlı medreselerinde çalışarak yüzlerce öğrenci yetiştirmiş, tıp alanında önemli çalışmalar yapmıştır.
Akşemseddin’in asıl ünü, büyük veli Hacı Bayram ile tanışmasından sonra başlamıştır. İlmi konulardaki önemli başarılardan sonra tasavvuf konusunda da ağırlığını göstermiş, daha sonra da Sultan İkinci Murad’ın emir ve isteğiyle Fatih Sultan Mehmed’in hocalığına tayin edilmişti. İstanbul’un fethi sırasında büyük yararlılıklar göstermiş, genç sultanı teşvik ederek zaferin kazanılmasında önemli katkılarda bulunmuştur. Fethin en önemli günlerinde Ebu Eyyub’el Ensari’nin kabrini bularak ordunun maneviyatını yükseltmişti. Dünya malına önem vermeyen ve Fatih Sultan Mehmed’in büyük saygı ve sevgisini kazanan Akşemseddin, doğum yeri olan Göynük’te 1498 yılında vefat etti.
“Akşemseddin Kimdir Hayatı” için 12 cevap               

 1. pek fazla bilime katkılarını koymamışlar

 2. Aga bu adam 108 yaşındamı öldu :)

 3. bu sitelerin benim için çok önemi var her alanda katkı sağlıyorlar süpperr

 4. çok güzel bildgiler var am bana göre çook uzunn benim performansım süper oldu yaşasınnnnnnnn

 5. Bizim mahallenin adı da akşemsettin

 6. Bence çok iyi anlatmışlar.Bilime katkısı yok diyonuzda zaten kısaca diyo burda:D

 7. Beyler ölüm szamanı1459 yanlış vermiş

 8. Çok iyide bilime katkilari yok burda.

 9. bunun gibi bilginleri tebrik ediyorum.şimdiki dönem insanlar bilime değil sosyal hayata önem veriyorlar.ama eski zamanlarda en önemli bilimdir.bunu yazanı ve bulanı gönülden tebrik ediyorum…

 10. bilime katkıları yok burda ):

 11. gerçekten güzel bir site

 12. akşemsettin iyi biriydi ve fatih sultan mehmetin hocasıdır

Lütfen Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın